FATFخوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانکهای جهانی است/ اگر قرار است جلوی آمریکا بایستیم؛مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است/ به وزیر علوم بارها گفته ام روبروی زندانی ک

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر سه شنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با بیان اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، گفت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است.روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید.قبل از برجام، دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز آمریکا را.

رئیس جمهور، پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداکاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز، هدف بزرگی را به رهبری امام (ره) محقق کردند، تصریح کرد: مسوولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند.

به گزارش «انتخاب»؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، اظهارداشت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است.

دکتر روحانی گفت: در سال‌های 32 و 42 و سال‌های بعد، دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبری و هدایت امام(ره) هدف بسیار بلندی را به ثمر رساندند. افتخار دارم در دوره نهضت اسلامی طلبه حوزه علمیه و همچنین دانشجوی دانشگاه تهران بودم و فضای ایستادگی و مبارزه را در دو محیط، با همه وجودم درک کردم.

رئیس جمهور خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: آنچه امروز در این جمع می‌بینم به معنای پیروزی دانشگاه و جنبش دانشجویی است که در سال 32 آغاز شد و در سال 57 به کمال رسید.

دکتر روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی، گفت: چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری چون آمریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم، کار پیچیده و سختی است، گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت، کار آسانی نبود، اینکه در 5 سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی‌ها و مستمری‌ها نسبت به 5 سال گذشته 5 برابر شده، کار آسانی نبوده است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید، اظهارداشت: اگر قرار است جلوی آمریکا بایستیم؛ مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است و اینطور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد. هم بدر داریم و هم احد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه میدان جنگ فشار و سختی دارد، گفت: در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده کنیم. میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی‌های فراوان را هم تحمل کنیم.

دکتر روحانی تأکید کرد: به اعتراف همه متخصصان اقتصاد ما در بین سال های 92 و 96 از تورم 40 درصد به 7 یا 8 درصد رسیدیم. حال سوال اینجاست که چه شد که در سال 96 با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم. اولین عامل بیماری‌های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد.

رئیس جمهور با طرح این سوال که چه کسانی مجوز موسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی و خصولتی را صادر کردند، گفت: از کسانی سراغ بگیرید که ۳ میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند .

در چه زمانی بود که مالباختگان این موسسات اعتباری به خیابان آمدند. چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند. وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: یکسری بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این موسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است. همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در کنار این عوامل، دشمن‌ترین افراد با ایران در آمریکا قدرت را به دست گرفتند. البته ما هیچ زمانی اعتماد صد در صد به آمریکا و دیگران نداشته و نداریم. اعتماد ما همیشه نسبی بوده است. پیغمبر اسلام(ص) هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضاء کرد ولی اعتماد هم به آنها نداشت. فتح‌المبیین مربوط به همین قرارداد است. اما همان‌هایی که با پیغمبر(ص) قرار داد امضاء کردند نقض عهد کردند. ما هم اگر طرفمان نقض عهد کرده تکلیف و وظیفه دیگری داریم.

دکتر روحانی در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به آمریکا را مطرح می‌کردند، گفت: شما می‌گویید چرا به آمریکا اعتماد کردید. چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می‌کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد. مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است، گفت: این مذاکرات به اتفاق همه مسئولین، اعم از دولت، ‌رهبری، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه" قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز آمریکا را"، گفت: برجام راه را برای نفت، تجار و بانکها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد . آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟

رئیس جمهور در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت توتال و خروج این شرکت از کشور بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت: وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد. یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: همه ما اعضای یک جامعه و ملت هستیم و دلسوز انقلاب و کشوریم. ما امروز پیروزیم و اگر کسی فکر می‌کند آمریکا پیروز است، اشتباه می‌کند. امروز ایران در عرصه بین‌المللی، پیروز است و ترامپ شکست خورده و آمریکا در شورای امنیت تنها مانده است.

رئیس جمهور در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت: ما دو راه بیشتر نداریم، یا باید در برابر آمریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم‌ها برداشته شود و یا باید بایستیم و مقاومت کنیم. سال گذشته آمریکا ۸ بار مستقیم و امسال ۳ بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.

دکتر روحانی تأکید کرد: ایران به دنبال استقلال و آزادی است و از تحریم‌ها نهراسیده و در مقابل دشمن می‌ایستیم.

رئیس جمهور در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چه کار کرده است، گفت: شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است. چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم. امروز روز آزمایش همه ماست.

دکتر روحانی تأکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم، مشکلات اقتصادی و توطئه‌های خارجی بایستیم. اینطور نیست که دولت، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند. همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اف ای تی اف اشاره کرد و اظهارداشت: البته فعلاً در این مرحله بحث اف‌ای‌تی‌اف نداریم. آنچه امروز داریم 4 لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است. روسای قوا به اتفاق لوایح ۴ گانه مرتبط را تایید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانکهای جهانی است.

دکتر روحانی افزود: نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح 4 گانه نیاز داریم. باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است.

رئیس جمهور با طرح این سوال که می‌خواهیم با بانک‌های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ گفت: در حال حاضر که آمریکا این همه فشار آورده است،‌ده‌ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم، به ما اعلام کردند که اگر در اف‌ای‌تی‌اف عضو نباشید، نمی‌توانیم همکاری کنیم.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود، یادآور شد: شرایط امروز کشور بحرانی نیست، اما بسیار سخت و مشکل است. معضلات و مشکلات فراوانی داریم. شما هم عنوان می‌کنید که در دانشگاه‌ها مشکلات وجود دارد و این درست است. من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارند، بارها گفته‌ام روبروی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم، گفت: این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته‌های شما را بشنوم. نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه‌ها موفق بوده است.

دکتر روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرین است. همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم.

رئیس جمهور در عین حال تصریح کرد: بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد. راه‌حل پیشنهاد بدهید. شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است. در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می‌کنید راه‌حل هم ارایه دهید.

دکتر روحانی به دستاوردهای دولت در بخش های مختلف کشور از جمله در استان سمنان اشاره کرد و گفت: در همین استان سمنان در بخش کشاورزی از ابتدای انقلاب تا آغاز دولت یازدهم، 16 هزار و 200 هکتار زمین کشاورزی به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شد اما فقط در 5 سال گذشته 16 هزار و 700 هزار هکتار زمین‌های کشاورزی زیر کشت با شیوه های نوین آبیاری رفتند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آیا قبول دارید که در تولید گندم خودکفا شده‌ایم یا نه؟ گفت: هر جا دست به دست هم داده‌ایم موفق شده‌ایم. در سال 2017 در میان 25 کشور پیشرفته دنیا از نظر سرعت رشد علمی مقام اول را کسب کرده‌ایم و این موفقیت دانشگاه است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه حمایت از شرکت دانش بنیان، یعنی حمایت از دانشگاه و نخبگان، افزود: مقالات شما امروز مورد استناد است. پزشکی و جراحی ما در دنیا عرض اندام می‌کند و این موفقیت دانشگاه است. آیا ما نباید افتخار کنیم. این افتخار برای دانشگاه و جوان‌های این کشور است.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: در این دولت برای اولین بار در برداشت گاز از پارس جنوبی از قطری‌ها پیشی گرفته‌ایم و این افتخار دانشگاه، صنعت و مهندسین ایرانی است.

دکتر روحانی همچنین به مخازن مشترک نفتی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: برداشت ما از این مخازن مشترک 70 هزار بشکه بود، اما امروز 300 هزار بشکه برداشت می‌کنیم و این افتخار برای همه ما است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده‌ایم، اظهارداشت: فضای مجازی در اختیار مردم، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود مشکلات هم حل می شود و رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه شما پای صندوق‌های رأی رفته‌اید و رأی داده‌اید 40 میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد، گفت: در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم رابه عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در اینگونه مسایل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید. البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند.

دکتر روحانی تأکید کرد: برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت، اتحاد و یگانگی قطعاً آمریکا را شکست خواهیم داد.

پیش از سخنان رئیس جمهور ،شماری از دانشجویان به نمایندگی از تشکل‌های دانشجویی در سخنانی صمیمی و صریح ، به طرح مشکلات و موضوعاتی از جمله تورم، بیکاری، تحقق وعده‌های رئیس جمهور و مشکلات صنفی و دانشجویی پرداختند.

لینک کوتاه

خبرهای مرتبط

روحانی: اگر آمریکا مانع صادرات نفت ایران شود، هیچ نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد / دشمن هیچ ملت همسایه‌ای نبوده و نخواهیم بود / حقوق کارمندان و بازنشستگان ۲۰ درصد اضافه می شود

روحانی در مجلس: بعضی‌ها قبول داشتند که بیایند بعنوان وزیر کار کنند اما صدایشان لرزان بود؛ می گفتند استخاره ما خوب درنیامده / در جامعه ما، آدم سالم را عده‌ای دیگر با طواف معکوس فاسد می‌کنند / الان موقع رقابت های لیگ نیست، امروز در تیم ملی دربرابر دیگران به میدان رفته ایم / آنها که می گویند اَبرتورم داریم، دروغ می گویند / در زمینه مسکن بدهکار مردم هستیم؛ باید جبران کنیم و می کنیم

نظرات بینندگان

انتشار یافته: ۱۸

در انتظار بررسی: ۰

غیر قابل انتشار: ۱۴

ناشناس
| United States |
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

1

10

پاسخ

جناب رئیس جمهور از کی بپرسیم ؟

پاسخ ها

ME
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
از احمدی نژاد. چون قراره تا قیامت بگن تقصیر دولت قبل بوده. اگه میخاستین از این حرفها بزنین چرا کاندیدا شدین? مطمئنم که مامردم رادرک نمی کنید که 5 ساله که هیچ کاری نمی کنید و فقط ازدولت قبل انتقاد می کنید. سیر را چه غم گرسنه

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

11

7

پاسخ

راجب خسارات کرسنت ، توتال ، پژو ، اجرای سند۲۰۳۰ ،برجام نافرجام ، تعطیلی هسته ای، فضایی ، اجرای غیرقانونی معاهده پاریس ، fatf,عدم پیگیری فاجعه منا ، و.......از کی بپرسیم ؟
هنوز هم تقصیر قبلیه ؟!!!!!

پاسخ ها

علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
اتفاقا بدبختی مون واسه اینه که تند روها در امریکا اسراییل عربستان و ایران نگذاشتند تا این توافقنامه ها اجرایی گردند .

ناشناس
| Canada |
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

3

10

پاسخ

تمام موسسات اعتباری مجوزشان را از بانک مرکزی در زمان شما واحمدی نژاد گرفتند وهر چه را بردند وخوردند، دولت شما از بیت المال برای جلوگیری از بحران، به ملباختگان، پرداحت کرد ودر دولت شما، سو استفاده از نرخ ارز صورت گرفت و... فساد در ساختار نطلم بی کفایت، نهادینه شده و شامل همه چناحها ودولتها میشود

خادم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

4

4

پاسخ

باز توپ انداخت تو زمین اون کسی که هلوکاست انکار میکرد!!!!

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

6

4

پاسخ

احسن روحانی چه عجب ؟ولی چراباید با آمریکا کل کل کنیم ؟مگرقطر وامارات وکگویت وعمان...چه میکنند؟

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

1

7

پاسخ

هیچ فرقی با قبلی نداری. هر سال بدتر از پارسال.

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

5

3

پاسخ

وقتی تیم دیپلماسی کشور ما همچنان خواهان دادن فرصت به اروپایی‌هاست و بیشتر مشغول متهم کردن خودمان به #پولشویی_گسترده و سازمان یافته است باید هم اروپایی‌ها به بهانه‌ی اینکه برنامه موشکی ایران، بی‌ثبات کننده‌ی منطقه است درخواست تشکیل جلسه #شورای_امنیت را بدهند و اینگونه بجای عذرخواهی بابت عدم پایبندیِ خود به #برجام و تعلل در راه اندازی کانال مبادلات مالی، فرار به جلو انجام دهند و #طلبکار شوند!!
باز هم تقصیر انفعال و سازشکاری دولت قبله؟!!!!

پاسخ ها

ناشناس
| United States |
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
فرصت ندهی چکار می خواهی بکنی؟

سمیرا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

0

4

پاسخ

الان کی قراره زخمی بشه, کی قراره زخمی بکنه دقیقا؟

پاسخ ها

علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
واسه مردم تصمیم میگیرند و آقازاده هاشون که در خارج هستند و بچه های بیکار و گرسنه و تحصیل کرده ما هم باید بروند جنگ .

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

0

6

پاسخ

به ایشون بفرمایین حرف درمانی دیگه جواب نمیده، اعتماد رفته

علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

1

2

پاسخ

این سیستم مثل کشتی پوسیده ایه که چندین ناخدای بی کفایت عوض کرده و ملوانانش هم اینقدر دستورات متناقض و اشتباه را انجام داده ا ند و گرسنگی کشیدند و حقوق کافی نگفته اند ، خسته شده اند و کشتی به گل نشسته و ناخدا اصلا یا خبر نداره و یا نمی خواهد قبول کند

بهروز
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

1

4

پاسخ

آقای روحانی! برجام تنها قدم خوب و مثبت شما و دولتت بود. نه شما و نه هیچکس دیگر نمی توانست پیش بینی کند که شخصی در آمریکا آنار یکجانبه لغو کند. اما اینکه بیایید بخاطر حمایت از دولتت در هرجا دست به استدلال های اشتباه بزنید و اشتباهه های دولت قبلی را به رخ مردم بکشید، مثل اینست یکی بگوید چون افرادی قبل دزدی می کردند ما هم دزدی می کنیم . انتظار مردم صداقت است و بس.

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

2

3

پاسخ

تنها ۳۷کشور عضو FATFهستند ،نه همه غیر از ایران و کره شمالی !!!!!
ایران و کره شمالی در لیست به اصطلاح کشورهای با ریسک بالا هستند و علتش هم فقط دشمنی امریکاست. بهتره یکسری به سایت FATFبزنید.
دولت راستگویان

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

2

2

پاسخ

ایشان مسئولیت طبعات منفی fatfرا میپذیرند و قبول میکنند که اگر دردسر ساز شد قبول مسئولیت بکنند ، یا مثل برجام میخواهند به گردن دیگری بیاندازند؟!!!!!!
طبعات احتمالی کم نخواهد بود

ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

0

1

پاسخ

هی نگوئید سرمایه خارجی برای ما نعمت بود و منت سر ملت بگذارید. عاقبت تکیه بر خارج ، همان فرمایشات رهبر میشود ،و دیدیم که شد