زنگنه: منزوی بودن آمریکا روز به روز عینی‌تر می‌شود

نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی گفت: اقدامات حقوقی و بین‌المللی امری است که با محدود کردن رژیم صهیونیستی و منزوی کردن آن می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

خبرگزاری ایسنا: نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی گفت: اقدامات حقوقی و بین‌المللی امری است که با محدود کردن رژیم صهیونیستی و منزوی کردن آن می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

صباح زنگنه در ارزیابی خود از طرحی که آمریکا در محکومیت حماس به سازمان ملل ارائه کرده است، گفت: همواره جمهوری اسلامی ایران حامی و مدافع مردم مظلوم فلسطین، هم به‌عنوان دفاع از مظلوم و هم به‌عنوان ارزش‌های انسانی و اسلامی بوده و هست.

درواقع موضوع حمایت از فلسطین و آرمان و مظلومیت مردم این سرزمین همواره در دستور کار بوده و باید هم ادامه یابد، زیرا موضوعی است که حائز اجماع ملی، دولت و کل نظام است و مردم ما هم به این موضوع واقف هستند و اطلاع دارند؛ بنابراین اقدامات حقوقی و بین‌المللی امری است که با ایجاد محدودیت برای رژیم صهیونیستی و منزوی کردن آن می‌تواند نتیجه‌بخش باشد و نشان دهد که مردم ایران و جهان با سیاست‌های نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز مخالف هستند؛ لذا باید این مساله را به نحوی نشان داد.

وی بیان کرد: در مجموع چه اقداماتی که در سازمان ملل و یا سازمان‌های دیگر می‌تواند انجام گیرد، ایران باید در کنار مردم فلسطین باشد و به نظر می‌رسد روز به روز رژیم صهیونیستی انزوای بیش‌تری پیدا می‌کند. این‌که آمریکا گروه‌های فلسطینی را متهم به تروریسم می‌کند مصداق این تفکر است که هر کسی با من نیست، تروریست است و هر جنایت‌کاری که در کنار آمریکا قرار می‌گیرد مورد تایید است، در حالی که این نوع تفکر و سیاست زمانش گذشته و نمی‌تواند مورد قبول باشد و اگر چند روزی هم آمریکا بتواند با حمایت‌های مطلق خودش از رژیم مصهیونیستی او را مورد حمایت قرار دهد، اما مردم دنیا دیگر این تفکرات را بر نمی‌تابند و نمی‌پذیرند.

وی اظهار کرد: دفاع از حق و حقوق مردم فلسطین، امری است که قوانین و مقررات بین‌المللی و معیار‌های انسانی آن را می‌پذیرد و ما هم از آن در برابر تروریسمی که در جهان شاخص است حمایت می‌کنیم و گروه‌هایی مانند داعش، جبهه النصره، القاعده و ... را نمی‌توان در کنار مبارزان ملی و مردمی فلسطین قرار داد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره موضع کشور‌های اسلامی در سازمان ملل با توجه به طرح آمریکایی‌ها در محکوم کردن حماس، گفت: طبعا خود فلسطینی‌ها پیش‌قدم خواهند بود و باید تمام کشور‌های اسلامی، عربی، غیر متعهد‌ها با یکدیگر مراودات بیش‌تری داشته باشند و وارد این کمپین شوند البته بسیاری از کشور‌های اروپایی، چین و روسیه نیز مستعد این موضوع هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت تک‌روی و منزوی بودن آمریکا روز به روز علنی‌تر و عینی‌تر می‌شود و باید از این فرصت استفاده کرد و همگام با خواست عمومی ملت‌ها قدم برداشت. همان‌طور که آفریقای جنوبی زمانی به دلیل آپارتاید شهره جهان بود اکنون رژیم صهیونیستی دارای چنین وضعیتی است و باید آن را به انزوا کشاند و همان‌گونه که آپارتاید آفریقای جنوبی شکست خورد رژیم صهیونیستی هم باید در این سیاست‌هایش شکست بخورد.