شکل‌گیری همکاری‌های چهارجانبه ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه گفت که آنکارا، آذربایجان، روسیه و ایران در راستای تسهیل امکانات و ارائه فرصت همکاری به سازمان های بخش دولتی و خصوصی در زمینه فن آوری اطلاعات، سرمایه گذاری مشترک می‌کنند.

43543 شکل‌گیری همکاری‌های چهارجانبه ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان

به گزارش جام نیوز به نقل از آناتولی، محمت جاهد تورحان، وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در حاشیه مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی مخابرات، نوآوری و فن آوری (BAKUTEL 2018) در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان گفت: ترکیه، آذربایجان، روسیه و ایران در راستای تسهیل امکانات و ارائه فرصت همکاری به سازمان های بخش دولتی و خصوصی در زمینه فن آوری اطلاعات٬ در باره یک سرمایه گذاری مشترک توافق کرده اند.

وی در ادامه گفت: «باید مسیر بخش ارائه خدمات در زمینه فن آوری اطلاعات در منطقه هموار تر شود. در حال حاضر جلسه اولیه را به عنوان نمایندگان چهار کشور تشکیل داده ایم، در صورت مشخص شدن جزئیات این توافق متن آن آماده خواهد شد».

وی سپس در چارچوب این نمایشگاه با وزرای آذربایجان٬ ایران و روسیه در یک نشست چهار جانبه به گفتگو و تبادل نظر پرداخت. در این نشست موضوعاتی همچون؛ شرکت های جدید، سرویس های ماهواره ای، امنیت سایبری، ایمیل و شبکه های فیبر نوری مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش العالم، پیش‌تر نیز وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به جمهوری آذربایجان گفته بود، ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه مسائل مربوط به حوزه های مختلف شامل مشورت های سیاسی ، مقابله با تروریسم و همکاری های اقتصادی را بصورت سه جانبه دنبال می کنند.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر ژیرینوفسکی، رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه نیز پیش‌تر گفته بود: لازم است اتحادی بین روسیه با ترکیه، ایران، عراق و آذربایجان شکل بگیرد. ژیرینوفسکی گفت: نزدیک شدن ما به آذربایجان از این جهت اهمیت دارد که ما در حال حاضر به سمت جنوب می رویم و نه غرب. ما حتی می توانیم یک اتحاد کنفدراسیونی بین روسیه با ترکیه، ایران، عراق و آذربایجان ایجاد کنیم.. من این پیشنهاد را چندین بار مطرح کرده ام،  من شخصا با رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در این مورد صحبت کرده‌ام.

گفتنی است، با تحریم‌های یک جانبه آمریکا و اقدامات تنبیهی این کشور علیه کشورهای مختلف از جمله ایران، روسیه و در مقطعی علیه ترکیه همکاری این کشورها با یکدیگر بیشتر شده است. این همکاری نیز در راستای کاهش تأثیر فشارهای اقتصادی آمریکا بر این کشورها ارزیابی می‌شود. کشورهای بسیاری در صدد کاهش وابستگی اقتصادی به آمریکا هستند تا تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار نگیرند.