سردرگمی اقتصادی در گروه ۲۰/ از مهمان اره‌ای تا لغو دیدار پوتین و ترامپ

سیزدهمین اجلاس گروه ۲۰ در حالی برگزار شد که به گفته کارشناسان، معمولاً در این اجلاس تصمیماتی در سطح کلان اقتصاد جهانی گرفته می‌شود که خیلی تأثیر گذار نیست و بحث‌های این اجلاس روتین و تکراری است.

خبرگزاری میزان- سیزدهمین اجلاس «گروه ۲۰» در حالی برگزار شد که به گفته کارشناسان، معمولاً در این اجلاس تصمیماتی در سطح کلان اقتصاد جهانی گرفته می‌شود که خیلی تأثیر گذار نیست و بحث‌های این اجلاس روتین و تکراری است.

رژیم تروریستی عربستان را به عنوان عابر بانک آمریکا در خاورمیانه وارد گروه بیست کرده اند/ تیتر پیشنهادی گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ سیزدهمین اجلاس دو روزه « گروه ۲۰ » موسوم به G20 روز جمعه ۹ و ۱۰ آذر (۳۰ نوامبر و ۱ دسامبر) با حضور ۱۹ کشور به اصطلاح موثر اقتصادی جهان به علاوه اتحادیه اروپا با محوریت بررسی موضوعاتی همچون « تغییرات آب وهوایی »، « مهاجرت » و « صنعت فولاد » در شهر «بوئنوس آیرس» پایتخت آرژانتین برگزار شد.


نخستین روز این اجلاس با موضوع «توسعه منصفانه و پایدار» برگزار شد؛ مقامات کشور آرژانتین با به کار گیری بیش از ۲۰ هزار نیروی پلیس برای تامین امنیت مراسم، این روز را تعطیل عمومی اعلام کرد بود تا اولین اجلاس « گروه ۲۰ » در یک کشور آمریکای جنوبی برگزار شود.


اعضای « گروه ۲۰ » شامل سران و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، کره، روسیه، رژیم سعودی، آفریقای جنوبی، ترکیه، انگلیس، آمریکا، و اتحادیه اروپا (به علاوه اسپانیا به عنوان یک عضو مهمان دائمی) هستند. این کشور‌ها با اختصاص دو سوم جمعیت جهان به خود، بیش از ۸۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند.

تاریخچه اجلاس جی بیست
اجلاس « گروه ۲۰ » از سال ۱۳۸۷ ( ۲۰۰۸) یعنی از ۱۰ سال پیش تا کنون به طور سالانه تشکیل می‌شود و ادعای فرصتی برای حل موضوعات و مشکلات جهانی دارد؛ البته تصمیمات مهم در زمان دیدار‌های دوجانبه سران شکل می‌گیرد.


دوازدهمین اجلاس « گروه ۲۰ » نیز ۱۷ و ۱۸ خرداد ۹۶ مصادف با ۷ و ۸ ژوئیه سال ۲۰۱۷ در هامبورگ آلمان برگزار شد که مهمترین محور‌های بحث آن درباره پول‌شویی، فرار از پرداخت مالیاتی، مبارزه با تروریسم بود و اعضا در بخش تغییرات اقلیمی به توافق نرسیدند.


اما سیزدهمین اجلاس « گروه ۲۰ » در حالی شامگاه یکشنبه یکم دسامبر برابر با دهم آذرماه در بوئنوس آیرس به کار خود پایان داد که پیش از شروع و هنگام برگزاری با حواشی متعددی همراه بود.

حاشیه های اجلاس «گروه ۲۰»
دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه یکی از خبرسازترین موضوعات پیش از شروع این اجلاس بود. ترامپ لحظاتی قبل از ورود به آرژانتین، در یک پیام توئیتری ملاقات خود با همتای روس‌اش را در حاشیه اجلاس لغو کرد. رئیس جمهور آمریکا، پیش‌تر از فرصت حضور خود در این اجلاس برای گفت‌وگو با پوتین ابراز خرسندی کرده بود. مناقشه اخیر دریایی میان مسکو و اوکراین، بهانه اصلی ترامپ، برای لغو این دیدار بود.


لغو کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ، به دلیل مرگ «جرج بوش پدر» از دیگر نکات حاشیه‌ای این اجلاس بود.


اما تنش میان روسیه و اوکراین به علت توقیف سه ناوچه و دستگیری ۲۴ ملوان اوکراینی در دریای سیاه توسط نیروی دریایی روسیه از دیگر موضوعاتی بود که روی این اجلاس سایه افکند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نیز امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در این اجلاس از همتای روس خود خواستار آزادی تردد در دریای آزوف و دوری از تنش شدند.


مهمان اره‌ای
اما یکی دیگر از سران پرحاشیه اجلاس « گروه ۲۰ »، «محمد بن سلمان» صدامک سعودی بود که اخیرا به خاطر جنگ در یمن و نیز قتل اره‌ای جمال خاشقجی روزنامه نگار معترض این کشور در ترکیه، توجهات و انتقادات زیادی را به خود جلب کرد.


بن سلمان پس از سفر به ۶ کشور عربی که حضورش در این کشور‌ها نیز بی حاشیه و زد وخورد نبود خود را به اجلاس « گروه ۲۰ » رساند. اما عکاسان و خبرنگاران حاضر در اجلاس پس از حضور بن سلمان، تمرکز فوق العاده‌ای را روی او داشتند تا برخورد، مقامات سایر کشور‌های شرکت کننده با او را به تصویر بکشند. البته حضور او در این نشست با بی اعتنایی و بی توجهی سایر سران شرکت کننده در این اجلاس مواجه شد.


ولادیمیرپوتین رئیس جمهور روسیه بدون اعتنا به جوسنگینی که علیه بن سلمان در عرصه بین المللی به راه افتاده است، هنگام مواجه شدن با او در این اجلاس، مصافحه گرمی با او داشت و باعث تعجب اصحاب رسانه شد. در حالی که رجب طیب اروغان  رئیس جمهور ترکیه بدون اعتنا به محمد بن سلمان و با نگاهی غضب آلود با او مواجه شده است، البته سردی این نگاه با تصاویر دوربین‌های عکاسان حاضر در اجلاس به تصویر کشیده شد.

وجود تناقضات شدید میان اعضای «گروه ۲۰»
حسن هانی زاده  کارشناس مسائل بین الملل درباره اجلاس « گروه ۲۰ » به میزان می‌گوید: شرکت کنندگان دراین اجلاس شامل مجموعه‌ای از کشور‌های بزرگ اقتصادی جهان هستند. تناقضات شدیدی در میان این بیست کشور وجود دارد و کشور‌هایی ناهمگون از شرق و غرب هستند.


رژیم تروریستی عربستان را به عنوان عابر بانک آمریکا وارد «گروه ۲۰» کرده اند
وی با اشاره به حضور عربستان در اجلاس « گروه ۲۰ » عنوان کرد: اقتصاد عربستان در سطحی نیست که در اجلاس  این گروه شرکت داشته باشد، اما از آنجایی که عربستان، عابر بانک آمریکا در غرب آسیا محسوب می‌شود، این رژیم تروریستی را هم وارد « گروه ۲۰ » کرده اند. عربستان نقش چندانی در اقتصاد جهانی ندارد.


هانی‌زاده با اشاره به حاشیه‌های حضور بن سلمان در این اجلاس نیز تاکید می‌کند: اعضای « گروه ۲۰ »، در اجلاس اخیر خود، یک رفتار کاملا تعریف شده‌ای را با بن سلمان داشتند؛ به این خاطر که او تبدیل به منفورترین چهره جهان شده است. توهین‌های زیادی به این فرد جنایتکار شده است تا عبرتی برای سایر مجرمین سیاسی جهان باشد.


کارشناس مسائل بین الملل می‌افزاید: کشور‌ها در اجلاس « گروه ۲۰ » هر ساله، سیاست‌های اقتصادی خود را هماهنگ می‌کنند، چرا که تقریبا بیش از دو سوم سرمایه‌های جهان در دست این گروه است، اما به دلیل اینکه چین، روسیه و هند به عنوان سه کشور اصلی عضو در « گروه ۲۰ »، اختلافات زیادی با سیاست‌های آمریکا، عربستان و برخی کشور‌های اروپایی دارند لذا نمی‌توان انتظار داشت « گروه ۲۰ » یک سیاست هماهنگی را داشته باشد.


حضور محمدبن سلمان تاثیر آنچنانی در اجلاس جی بیست نداشت
محسن جلیلوند استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل نیز در گفت‌وگو با میزان در باره اجلاس « گروه ۲۰ » می‌گوید: اعضای این اجلاس متشکل از ۱۹ کشور اقتصادی بزرگ به اضافه اروپاست، این گروه از سال‌ها قبل تشکیل شده بود، اما روند منظم تشکیل آن به بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ برمی گردد.


وی ادامه می‌دهد: معمولا در اجلاس « گروه ۲۰ » تصمیماتی در سطح کلان اقتصاد جهانی گرفته می‌شود که خیلی هم تاثیرگذار نیست. البته سخت است که اعضای این اجلاس به یک تصمیم واحد برسند.


این کارشناس روابط بین الملل می‌کند: اجلاس « گروه ۲۰ » هرساله با حاشیه‌هایی برگزار می‌شود که امسال نیز ولیعهد عربستان یکی از بزرگترین حاشیه سازان این اجلاس بود و حضورش نیز تاثیر آنچنانی در این اجلاس نداشت.

جلیلوند تاکید می‌کند: بحث‌هایی که در این اجلاس می‌شود، روی عرصه اقتصادی تاثیری ندارد و تنها بحث‌های روتین و تکراری است.


سیزدهمین اجلاس « گروه ۲۰ » با توجه به اختلاف نظر‌های فراوان میان برخی اعضا به خصوص بر سر توافقات مالی،تجاری، مناشقات ژئوپولیتیک و موضوعات آب و هوایی با انتشار بیانیه‌ای کلی عصر روز یکم دسامبر به کار خود پایان داد.


به نظر می‌رسد، برگزاری چنین اجلاس‌هایی بیشتر جنبه نمادین دارد و تاثیری در روند حل مشکلات جهانی ندارد. چنانچه پس از اتمام این اجلاس هنوز اختلافات اقتصادی چین و آمریکا بر سر تعرفه‌های شدید گمرکی که روی کالا‌های یکدیگر بسته اند، فروکش نکرد و یا اینکه کشور‌های شرکت کننده نتوانستند آمریکا را متقاعد به پیوستن به توافقنامه پاریس کنند. حال چه برسد به حل مسائل و مشکلاتی که برای دیگر کشور‌های ضعیف‌تر جهان وجود دارد.


اما آنچه بیش از گذشته ضروری به نظر می‌رسد، پایان دادن به غم آوارگی و گرسنگی ۱۴ میلیون یمنی است که مجامع بین المللی با دلار‌های نفتی عربستان چشم خود را بر روی این جنایات بسته اند، یا جنایات جنگی و ضد حقوق بشری که هر روزه توسط عوامل دنیای استکبار در سوریه، میانمار، افغانستان و یا سایر کشور‌های دنیا رخ می‌دهد.