۶ قاتل در مهرستان اعدام نشدند!

صلح و سازش در خصوص شش پرونده قتل عمد در مهرستان باعث شد شش قاتل اعدام نشوند.

رئیس شورای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: اختلافات و درگیری‌های موجود بین چند طایفه در مهرستان که سبب وقوع شش فقره قتل عمدی شده بود با تلاش معتمدان، بزرگان و ریش‌سفیدان به سازش ختم شد.


به گزارش رکنا، حمیدرضا بندانی در این باره اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر جلسات متعدد ایجاد صلح و سازش بین چند طایفه که منجر به وقوع شش فقره قتل عمدی مرد و زن مسلمان (سه فقره در سال ۹۴ و سه فقره در سال ۹۷ و جراحات شدید دو نفر دیگر در حوزه قضایی مهرستان) شده بود، برگزار شد.


وی ضمن قدردانی از تلاش‌های رئیس حوزه قضایی مهرستان، اعضای شورای حل اختلاف، بزرگان و معتمدان شهرستان‌های ایرانشهر و خاش افزود: نشست‌های متعددی به منظور برقراری صلح و سازش بین این طوایف در مهرستان برگزار شد که نتیجه آن ایجاد صلح و سازش بوده که در مراسمی بلوچی موسوم به پتران (خون بس) با حضور خانواده قاتل در منزل خانواده مقتولان و اذعان به اشتباه خویش؛ رفع کینه و کدورت طرفین صورت گرفت و خواستار پایان درگیری و خصومت‌ها شدند.


بندانی ادامه داد: بر این اساس دو طرف ضمن اعلام گذشت قطعی در دفترخانه اسناد رسمی سلاح‌های جنگی غیرمجاز به کار رفته را تحویل مرجع قضایی دادند و متهمان قتل را نیز به مرجع قضایی معرفی کردند. رئیس شورای حل اختلاف سیستان و بلوچستان اظهار امیدواری کرد با تدابیر فرهنگی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و محلی منطقه و برخورد قاطع قضایی در جهت پیشگیری از وقوع چنین جرایمی در استان و شهرستان اقدامات لازم انجام شود.

بندانی تصریح کرد: صلح و سازش پس از وقوع قتل‌ها نشانگر آن است که می‌توان با استفاده به موقع از ظرفیت‌های موجود و اقدامات فرهنگی مقتضی از وقوع این گونه جرایم خشن تا حد بسیار زیادی پیشگیری کرد و صلح‌های اخیر در شهرستان موجب امیدواری است و دستگاه قضایی با تمام ظرفیت قانونی از این گونه اقدامات حمایت می‌کند.


وی بیان کرد: با این گونه اقدامات از بروز حوادث ناگوارتر و توسعه ناامنی در شهرستان پیشگیری می‌شود و همچنین در سایه امنیت پایدار است که توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی وعمران و آبادانی این استان و شهرستان مهرستان میسر خواهد شد. رئیس شورای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از افراد دارای نفوذ اجتماعی در شورا‌های حل اختلاف استان باعث شده تا بیشتر پرونده‌های اختلافات طایفه‌ای به سازش ختم شود.