پازل قتل پیرمرد در کاروانسرا تکیمیل شد

این مرد معتاد که از مدتی قبل با صاحبکارش اختلاف داشت و به همین دلیل نزد پیرمرد نگهبان کار می‌کرد، در پاسخ به سوال کارگر انبار ضایعاتی که پرسید علی- م (پیرمرد ۸۱ ساله نگهبان) کجاست؟ گفت: داخل خوابیده است! و با گفتن این جمله از در کاروان سرای قدیمی خارج شد و رفت.

با دستگیری معتاد ضایعات جمع کنی که به اتهام قتل پیرمرد نگهبان در یک کاروان سرای قدیمی، تحت تعقیب پلیس قرار داشت، قطعات پازل این جنایت تکمیل شد.

پازل قتل پیرمرد در کاروانسرا تکیمیل شد

به گزارش  خراسان، ماجرای این معمای جنایی نهم آبان گذشته در منطقه پنجراه مشهد زمانی کلید خورد که یکی از کارگران انبار ضایعاتی در کاروانسرای قدیمی را به صدا درآورد. در این هنگام «کرامت» شاگرد سرکش یکی از جمع کنندگان ضایعات در حالی که تشکی را زیر بغل گرفته بود، در کاروان سرا را گشود.

این مرد معتاد که از مدتی قبل با صاحبکارش اختلاف داشت و به همین دلیل نزد پیرمرد نگهبان کار می‌کرد، در پاسخ به سوال کارگر انبار ضایعاتی که پرسید «علی- م» (پیرمرد ۸۱ ساله نگهبان) کجاست؟ گفت: «داخل خوابیده است!» و با گفتن این جمله از در کاروان سرای قدیمی خارج شد و رفت!


کارگر انبار در جست و جوی نگهبان به داخل اتاق رفت، اما با صحنه وحشتناکی روبه رو شد. پیرمرد نگهبان در حالی که یک رشته روسری به دور گردنش پیچانده شده بود، به قتل رسیده بود! بدین ترتیب با گزارش ماجرا به پلیس ۱۱۰، نیرو‌های انتظامی به محدوده پنجراه مشهد عزیمت کردند، جایی که مسافرخانه‌ای در طبقه بالای کاروان سرا به چشم می‌خورد و خودرو‌های مسافران نیز در محوطه بزرگ این کاروان سرا پارک شده بود.


آنان با تایید خبر قتل پیرمرد، مراتب را به قاضی ویژه قتل عمد مشهد اطلاع دادند و این گونه با حضور قاضی کاظم میرزایی و کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی در محل وقوع حادثه، تحقیقات در حالی آغاز شد که سرنخ‌های این معمای جنایی به سوی مرد معتاد کارتن خواب (کرامت) کشیده شد.

بررسی‌های مقدماتی قاضی شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نشان می‌داد؛ کرامت از حدود دو ماه گذشته در حالی که با «یوسف» صاحبکار قبلی خود دچار اختلاف شده، نزد پیرمرد کار می‌کرد، اما یک ماه قبل ۳۰۰ هزار تومان پول پیرمرد را به سرقت برد. فرزندان پیرمرد نگهبان که مچ او را گرفته و دزد پول‌های پدرشان را شناخته بودند، از مرد کارتن خواب خواستند مبلغ سرقتی را به پدرشان بازگرداند.


او که مدعی بود پول‌ها را خرج کرده است، گفت: با جمع آوری ضایعات، ماهانه مبلغی را می‌پردازم تا ۳۰۰ هزار تومان تمام شود! گزارش خراسان حاکی است از سوی دیگر به هم ریختگی اتاق پیرمرد و وجود گاو صندوق در محل حکایت از آن داشت که عامل یا عاملان جنایت، در پی سرقت بوده اند! ادامه تحقیقات نشان داد: روز قبل از قتل، یکی از فرزندان مقتول وارد کاروان سرا شده، اما کرامت (مرد معتاد مظنون) که او را نمی‌شناخته، با وی درگیر شده تا این که مشاجره آن‌ها با دخالت پیرمرد نگهبان خاتمه یافته است.

آن روز پیرمرد به منزل پسرش رفت، ولی حدود ساعت یک بامداد دوباره به کاروان سرا بازگشت تا از اموال و ضایعات حفاظت کند. ولی صبح، خبر قتل او در محل پیچید و همکارانش را در بهت فرو برد؛ بنابراین گزارش، با توجه به ادله و شواهد موجود و انجام تحقیقات میدانی، قاضی میرزایی دستور دستگیری معتاد ۴۲ ساله را صادر کرد و بدین ترتیب گروه ویژه‌ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با ردیابی‌های اطلاعاتی و در کمتر از یک ساعت موفق شدند این مرد کارتن خواب را با مو‌های بلند و ژولیده در ابتدای خیابان سرخس شناسایی و دستگیر کنند.

این مرد که در شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مقابل قاضی ویژه قتل عمد قرار گرفته بود، در حالی ارتکاب قتل را انکار کرد که در پاسخ به سوالات مقام قضایی دچار تناقض گویی‌های آشکاری شده بود! او در اظهارات خود گفت: من تا پاسی از شب در انبار ضایعاتی بودم. بعد از آن رفتم و صبح زمانی که بازگشتم دیدم چند نفر از ضایعات فروشان پشت در مانده اند! یکی از کارگران در را باز کرد که من داخل رفتم و با برداشتن تشک هایم بیرون آمدم! و ...


این متهم ۴۲ ساله با صدور قرار قانونی از سوی قاضی میرزایی در اختیار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت تا بررسی‌های بیشتری درباره ادعا‌های وی انجام شود.


گزارش خراسان حاکی است، اگرچه تناقض گویی‌های مظنون به قتل، وی را در معرض اتهام قرار داده بود، اما او همچنان ادعا می‌کرد آن شب یکی دیگر از افرادی که به نگهبان ۸۱ ساله ضایعات می‌فروخت، در کاروان سرا و کنار نگهبان (مقتول) خوابیده بود!


به همین دلیل، بلافاصله قاضی میرزایی دستور دستگیری متهم ۵۰ ساله را در حالی صادر کرد که بررسی‌های غیرمحسوس کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی نشان می‌داد متهم تحت تعقیب از کارتن خواب‌های ضایعات فروشی است که به دلیل نداشتن جا و مکان، برخی شب‌ها را نزد پیرمرد نگهبان و در اتاق سرایداری کاروان سرا می‌خوابید!


از سوی دیگر، وضعیت وخیم این متهم به خاطر اعتیاد شدید به شیشه، یکی از انگیزه‌هایی بود که امکان وقوع جرم توسط وی را متصور می‌ساخت؛ بنابراین گزارش، کارآگاهان پلیس آگاهی در حالی به ردزنی این معتاد ۵۰ ساله پرداختند که وی نیز از روز وقوع جنایت متواری شده بود، در نهایت پس از انجام یک سری تحقیقات گسترده و با کمک نیرو‌های پلیس مشهد، متهم مذکور عصر روز گذشته در منطقه قلعه ساختمان شناسایی و دستگیر شد.


بدین ترتیب، با تکمیل پازل این جنایت در کاروان سرای قدیمی، تحقیقات و بازجویی از وی درباره چگونگی وقوع این حادثه با دستور قاضی میرزایی آغاز شد.


متهم روز گذشته با انکار دخالت در ماجرای قتل گفت: من طبقه بالای کاروان سرا ودر یک اتاق دیگر می‌خوابیدم. روز حادثه نیز وقتی من از کاروان سرا بیرون آمدم پیر مرد نگهبان زنده بود.