آمادگی ارتش و سپاه برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آمادگی سپاه برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله سر پل ذهاب و قصر شیرین خبر داد.

سخنگوی ارتش با بیان این که «اوضاع مناطق زلزله‌زده در کنترل کامل نیروهای امدادی است»٬ از آمادگی اعزام ۲ فروند بالگرد AB و یک فروند فرندشیپ نیروی دریایی ارتش به همراه یک دسته عملیات ویژه آماده به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد.

امیر سرتیپ دوم تقی‌خانی با اعلام این خبر گفت: آمادهای ضروری و مورد نیاز مردم نیز  از سوی نیروی دریایی ارتش در حال  آماده‌سازی است تا بنا به دستور به منطقه اعزام شوند.

وی افزود: فرمانده نیروی هوایی ارتش نیز از آمادگی پایگاه‌های این نیرو برای ترابری و حمل نیازمندی‌های مردم عزیز با هواپیماهای این نیرو به مناطق زلزله زده خبر داده است.

تقی‌خانی همچنین گفت: حجم انبوه تماس از سوی یگان‌های ارتش برای حضور و امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده ادامه دارد که از جانب ستاد ارتش ابلاغ شده تا به تناسب اعلام ستاد بحران نسبت به اعزام واحدها و امکانات مورد نیاز اقدام کنند.

سخنگوی ارتش خاطرنشان کرد: در حال حاضر یگان‌های نیروی زمینی ارتش در شهرهای قصر شیرین و سر پل ذهاب حضور دارند و جای نگرانی نیست و اوضاع در کنترل کامل نیروهای امدادی است و انشاءالله با هماهنگی بسیار خوب دستگاه‌های کشوری و لشگری هر اقدام لازم در کمترین زمان انجام می‌شود.

امیر سرتیپ دوم آریانفر فرمانده قرارگاه غرب نیروی زمینی ارتش(نزاجا) نیز با اشاره به درخواست فرماندار سر پل ذهاب از ارتش برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان گفت: بلافاصله پس از وقوع زلزله ۶.۳ ریشتری چهارم آبان و برابر درخواست فرماندار شهر سر پل ذهاب تیپ‌های ۷۱ پادگان ابوذر و تیپ ۱۲۸ نیروی زمینی ارتش با تمام توان وارد شهر و روستاهای اطراف مناطق زلزله‌زده سر پل ذهاب شدند.

وی تاکید کرد: گردان ۱۱۳ نزاجا مستقر در قره‌بلاغ که نزدیک‌ترین یگان به شهر سر پل ذهاب بود، پس از حادثه زلزله تیم امداد و نجات آن با تمام تجهیزات وارد عمل شد و کمک‌های مطلوبی را در جهت آرامش مردم انجام دادند.

آریانفر تصریح کرد: خوشبختانه زلزله اخیر تلفات انسانی نداشته است و کارکنان ما با حضور در کنار مردم علاوه بر کمک و امدادرسانی تلاش می‌کنند تا ترس و اضطراب ناشی از زلزله را برطرف سازند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در مناطق زلزله‌زده قصر شیرین افزود: با اعزام چند دستگاه آمبولانس و پزشکان با تجربه به منطقه قصر شیرین سعی کرده‌ایم به هموطنان عزیزمان در آن منطقه نیز خدمات ارائه نماییم.

ارشد نظامی ارتش در منطقه کرمانشاه خاطرنشان کرد: تمامی یگان‌های منطقه در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند و کارکنانی که به منطقه زلزله‌زده اعزام شدند تا شرایط به حالت عادی برنگردد در کنار مردم خواهند بود.

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه نیز با اشاره به وضعیت مناطق زلزله‌زده حادثه شامگاه یکشنبه با بیان این که «خوشبختانه موضوع خیلی جدی نیست»، اظهار کرد: گر چه از زلزله پارسال خاطره خوبی نداشتیم اما خوشبختانه بر اساس اطلاعاتی که بچه‌های ما از مناطق زلزله‌زده داشتند و همچنین جمع‌بندی ستاد بحران استان، موضوع خیلی جدی نیست و فقط تعدادی مصدوم در پی داشته است.

وی با تاکید بر این که مجموعه سپاه هم در حوزه بهداشت و درمان و هم در حوزه امداد و نجات آماده کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله است، خاطرنشان کرد: بنا بر گزارش‌های رسیده، خوشبختانه ریزش کوهی اتفاق نیفتاده و راه‌بندان خاصی ایجاد نشده و تقریبا شرایطی عادی در استان حاکم است. انشاءالله حالات روانی که بعد از وقوع زلزله پیش آمده فروکش خواهد کرد و با آمادگی که همه دستگاه‌ها از جمله سپاه و بسیج مشکلی پیش نخواهد آمد.

سخنگوی سپاه در پایان گفت: فرماندهی کل سپاه به سردار ریحانی فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه اختیار تام داده که در صورت نیاز، مجموعه امکانات سپاه در سراسر کشور را برای کمک رسانی به زلزله زدگان به کار گیرد.

منبع: ایسنا