بیمارستان ایتالیایی در اهواز ساخته می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس تفاهم نامه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و شرکت های ایتالیایی، طرف ایتالیایی آماده شروع ساخت بیمارستان دو هزار تختخوابی در اهواز است.

به گزارش ایرنا اسماعیل ایدنی در نشست مشترک دانشگاه علوم پزشکی و بخش خصوصی کشور ایتالیا در خصوص سرمایه گذاری احداث طرح بیمارستان دو هزار تختخوابی اهواز در هتل بوستان گفت: قرار است پس از معرفی نقشه مفهومی بیمارستان توسط شرکت ایتالیایی این دانشگاه نظر قطعی و کارشناسی خود را ظرف 10 روز آینده ارائه می کند. 

وی افزود: همه مراحل برای اجرایی شدن طرح در ایتالیا انجام شده است و ضمانت نامه های بانکی و همه مجوزهای اتحادیه اروپا، دولت ایتالیا و بانک های حامی طرح نیز صادر شده و در نتیجه برای شروع و کلید زدن کار از طرف ایتالیا مشکلی وجود ندارد. 

ایدنی با اشاره به اینکه ما نیز در حال نهایی کردن مجوزهای داخل کشور هستیم افزود: این طرح باید توسط دولت حمایت شود به همین دلیل طرح در برنامه های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: اگر کارهای در دست اقدام نهایی شود این طرح ظرف 48 ماه پایان و به بهره برداری می رسد. 

وی در خصوص مراحل انجام کار برای ساخت بیمارستان دو هزار تختخوابی اهواز با همکاری کشورهای ایران و ایتالیا گفت: با نظر مساعد وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از مجموع 11 هزار تختی که قرار است با سرمایه گذاری خارجی در کشور راه اندازی شود حدود 18 تا 20 درصد آن در اهواز راه اندازی شود. 

ایدنی اظهار کرد: با سفر رئیس جمهوری به کشور ایتالیا اقدام های اولیه در خصوص راه اندازی طرح های بیمارستانی در ایران مطرح شد و خوزستان یکی از اولین استان هایی بود که در دستور کار قرار گرفت که سرمایه گذاری در آن انجام شود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: حدود سه ماه پیش تفاهم نامه ای با طرف ایتالیایی امضا شد و با یک جدول زمان بندی شده گام های خوبی در زمینه اجرایی شدن این تفاهم نامه برداشته شد. 

وی تصریح کرد: زمینی که برای این طرح انتخاب شده است مساحت 40 هکتاری دارد و در ابتدای جاده اندیمشک - اهواز قرار گرفته است.

ایدنی ادامه داد: مسئولیت های دانشگاه در برنامه مشترک زمان بندی شامل تامین زمین مناسب برای احداث بیمارستان پیگیری اخذ مجوزهای 6 گانه از سوی سازمان های مسئول استانی و انجام مطالعات ژئوتکنیک است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: پیگیری دریافت مجوزهای کشوری نیز از جمله دیگر اقدام های این دانشگاه است به گونه ای که ما از چهار مجوز کشوری، دو مجوز را دریافت کرده و در حال دریافت دو مجوز دیگر هستیم. 

وی تهیه اطلاعات مربوط به توزیع تخت ها، تهیه اطلاعات و استانداردهای بیمارستانی ایران، اطلاعات اقتصادی، ارائه نقطه نظرات در خصوص طرح اولیه و مفهومی را از جمله دیگر مسئولیت های این دانشگاه بیان کرد. 

ایدنی خاطرنشان کرد: یکی از معضلات اساسی که در شروع به کار دولت یازدهم احساس شد مشکلات موجود در حوزه زیرساخت های ارائه خدمات سلامت بود که متاسفانه از نظر تخت های بیمارستانی با کمبودهای قابل توجهی در بیشتر استان های کشور از جمله خوزستان مواجه هستیم. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: خوزستان با کمبود حدود سه هزار و 500 تخت بیمارستانی مواجه است که این کمبود در اهواز بیشتر از سایر مناطق استان نمود دارد. 

وی اظهار کرد: با توجه به مشکلات تامین منابع مالی برای انجام کارهای عمرانی در حوزه سلامت باید به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم از منابع و سرمایه گذاری کشورهای خارجی بیشتر استفاده کنیم. 

ایدنی ادامه داد: خوزستان با توجه به قابلیت های بالای پزشکی در صورت تامین فضاهای فیزیکی بیمارستانی می تواند خدمات درمانی و بهداشتی مناسبی به استان های همجوار نیز ارائه دهد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: بیمارستان 2 هزار تختخوابی اهواز به صورت اختصاصی برای آب و هوای اهواز طراحی شده است و دو شرکت CMB/CMC کارهای بانکی و احداث این بیمارستان را انجام می دهند. 

وی تصریح کرد: این طرح راهبردی، استراتژیک و اقتصادی است و سرمایه گذاری و برگشت سرمایه خوبی دارد و می تواند الگوی مناسب برای همه استان های کشور باشد. 

مدیر پروژه ایتالیایی طرح احداث بیمارستان 2 هزار تختخوابی در اهواز اظهار کرد: از همکاری دانشگاه برای اجرای این طرح تقدیر می کنم و طراحی و نقشه مفهومی انجام شد.

خانم باربارا ماچیونی (babara maccioni)کلیاتی از نقشه و طرح این بیمارستان در طبقه های مختلف ارائه کرد و گفت: در طبقه اول اتاق عمل، آزمایشگاه، بخش مراقبت های ویژه و طبقه دوم زنان و زایمان است و فضاهای ویژه گردشگری سلامت نیز برای آن در نظر گرفته شده است. 

وی گفت: نمای ساختمان طوری طراحی شده که بر اثر تابش مستقیم آفتاب دچار آسیب نشود و بانکها نیز با بررسی طرح، شرایط اعطای وام به طور خاص برای طرح مشخص شده است. 

85 درصد طرح سهم وام سرمایه گذاری خارجی و 15 درصد سهم طرف ایرانی است. 

گزارش مشکل