روحانی: اوضاع یمن بسیار تأسف بار است

 رئیس جمهوری با اشاره به اینکه از آسیا باید به خوبی استفاده کنیم گفت: ایران می تواند به عنوان هاب حمل و نقل قاره ای بین آسیا و اروپا باشد و مرکز انرژی و فضایی برای جذب سرمایه گذاری دارد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از بازگشت از سفر جنوب شرق آسیا در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران با درود و سلام به روان پاک سالار شهیدان و قمر بنی هاشم افزود: این سفر بر مبنای استفاده از فضا و فرصت پس از برجام برای شکوفایی اقتصاد کشور بود. وی ادامه داد: یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی توسعه صادرات و به دست آوردن بازارهای منطقه ای و جهانی است.

 رئیس جمهوری اظهار داشت: در میان کشورهایی که امروز به عنوان اقتصادهای رو به رشد در آسیا مطرح هستند این سه کشور می تواند هدف خوبی برای توسعه روابط باشند.

 روحانی گفت: از شرق آسیا ، از هند تا آسیای دور ، بسیاری از این کشورها می توانند هدف تحرک اقتصاد مقاومتی باشند.

 رئیس دولت تدبیر و امید افزود: در این سفر به سه کشور عضو آس آن ، ویتنام ، مالزی و تایلند مورد هدف بوده اند که ظرفیت های خوبی در این کشورها وجود دارد و حجم تجارت خارجی هر یک از این سه کشور حدود 350 تا 400 میلیارد دلار در سال است.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در سال های اخیر این کشورها رشد بسیار خوبی داشتند و زمینه های خوبی دارند که بتوانیم سرمایه گذاری از آن کشورها جذب کنیم و حجم تجارت را افزایش داده و از تجاربیات میان کشورها استفاده کنیم.

روحانی اضافه کرد: در ویتنام ، جلسه مفصلی را نخست وزیر این کشور با بخش خصوصی برگزار کرد که کارآفرینان ایرانی نیز در آن حضور داشتند که باید از ظرفیت های دو کشور استفاده کنیم. 

وی با بیان اینکه ایران می تواند به عنوان هاب حمل و نقل قاره ای بین آسیا و اروپا و به عنوان مرکز انرژی و فضایی برای جذب سرمایه گذاری مدنظر باشد افزود: ویتنام این تجربه را در بخش پتروشیمی با کشورمان دارد و در این سفر برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرد.

رئیس جمهوری گفت: بحث توریسم و گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است و سیاست های مشابهی که نسبت به یکدیگر و جهان و منطقه ای میان دو کشور برقرار است با اهمیت است. 

روحانی گفت: مالزی کشور مهم اسلامی است که در سال های اخیر به دلیل وجود برخی مسائل و تحریم ها شاهد رکودی بین دو کشور بودیم و در بخش خصوصی و دولتی در این سفر دروازه هایی برای تحرک باز شده است.

 روحانی با اشاره به اینکه یکی از مباحث مهم و مطرح در سفر به این سه کشور روابط بانکی بود، گفت: تفاهماتی در این زمینه به وجود آمد و به زودی کمیسیون مشترک بعد از سال ها بین ایران و مالزی تشکیل خواهد شد.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: در این سفر همه فضاها را مورد بررسی قرار دادیم و در زمینه کشاورزی، شیلات و تبادل میوه هایی که در ایران وجود دارد برای صادرات و میوه های گرمسیری برای واردات و ساختمان، مصالح ساختمانی و فولاد بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 رئیس جمهوری بیان داشت: در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی این کشورها نیازمند محصولات ما هستند و فضای خوبی در این زمینه وجود دارد.

روحانی با اشاره به اینکه به گفته نخست وزیر تایلند سال گذشته 200 میلیارد دلار صادرات و همین حدود واردات داشته اند زمینه برای همکاری میان دو کشور آماده است.

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: باید از آسیا به خوبی استفاده کنیم خصوصا کشورهایی که در سال های اخیر رو به رشد بوده اند و در زمینه ارتباطات و صنعتی پیشرفت خوبی داشتند.

 روحانی گفت: تایلند در زمینه خودرو پیشرفت خوبی دارد و سالانه یک میلیون خودرو صادر می کند که در زمینه قطعه سازی می توانیم نقش داشته باشیم.

 رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: هر سه کشور فضای خوبی برای مبادلات با کشورمان وجود دارد و برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی آمادگی دارند.

 رئیس جمهوری ادامه داد: در مالزی نشستی با علما و نخبگان داشتیم که در بخش های منطقه ای جهان اسلام و سیاسی موضوعاتی مطرح شد و جلسه ای نیز با ایرانیان مقیم آن کشور صورت گرفت.

 رئیس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: ایرانیان در هر کشوری هستند می توانند واسطه خوبی برای بخش دولتی و خصوصی باشند و باید از وجود آنها استفاده کنیم.

 روحانی افزود: در این سفرها بخش های خصوصی ودولتی ملاقات های خوبی داشتند و توافقاتی نیز به امضا رسید که در مسیر سرمایه گذاری مهم است.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در تایلند در جمع شیعیان حضور یافتیم و در مراسم عزاداری سالار شهیدان شرکت کردیم و مردم خوب و معتقد نسبت به اسلام و اباعبدالله الحسین وجود دارد.

 روحانی عنوان کرد: البته اباعبدالله الحسین مخصوص شیعه و اسلام نیست بلکه همه آزادیخواهان عاشق سالار شهیدان هستند.

 رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز نیز اجلاس مجمع همکاری های آسیایی تحت عنوان آسیای واحد و تنوع توانمندی ها با حضور سران برخی کشورها و وزرای 34 کشور برگزار شد و مباحث خوبی مورد تبادل نظر قرار گرفت و ایران می تواند نقش خود را در این مجمع ایفا کند و می توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای امروز اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حادثه تاسفبار یمن تصریح کرد: اوضاع یمن تاسفبار است چرا که یک ملت مظلوم که وضع اقتصادی خوبی ندارد بیگناه مدت دو سال اسیر بمباران دولت سعودی است.

روحانی افزود: این باورنکردنی است که در ماه حرام و محرم اینها مردم، برادر و مسلمان خود را بدون دلیل مورد حمله قرار می دهند به کشتار زنان و کودکان ادامه می دهند.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: در سخنرانی امروز خود نیز به این موضوع اشاره کردم که اگر می خواهیم در آسیا شاهد توسعه و پیشرفت باشیم نمی تواند شرق آسیا از غرب آسیا فاصله داشته باشد و همه باید از توان خود استفاده کنیم برای امن کردن آسیا در مبارزه با تروریسم و تجاوزات غیرقانونی.

گزارش مشکل