معاون بهزیستی خوزستان: 9 هزار و 600 نفر نابینا در استان زیر پوشش بهزیستی هستند

اهواز – ایرنا – معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان گفت: هم اکنون 9 هزار و 600 نفر کم بینا و نابینا زیر پوشش بهزیستی این استان هستند.

معاون بهزیستی خوزستان: 9 هزار و 600 نفر نابینا در استان زیر پوشش بهزیستی هستند
معاون بهزیستی خوزستان: 9 هزار و 600 نفر نابینا در استان زیر پوشش بهزیستی هستند

به گزارش ایرنا سید غلامعلی جعفری شنبه در جشن روز جهانی نابینایان در تالار مهتاب اهواز اظهار کرد: 240 نفر از روشندلان ما در دانشگاه های خوزستان در حال تحصیل هستند و بخشی از مقام های علمی و کرسی های دانشجویی را به عهده دارند.

وی افزود: بخشی از رسالت ما ارائه مشکلات و قابلیت های این روشندلان به جامعه است تا عرصه هایی برای الحاق اجتماعی و مشارکت اجتماعی نابینایان فراهم شود.

جعفری با بیان اینکه حضور نابینایان در عرصه های موفق ورزشی، مدال آوری، قهرمانی و علمی قابل قبول است ادامه داد: همانگونه که تمام افراد جامعه حق دارند از اشتغال موفق برخوردار باشند روشندلان هم عضوی از این جامعه هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان گفت: بخش عمده ای از فعالیت های بهزیستی مربوط به سیاست گذاری، برنامه ریزی و بستری سازی برای حضور این افراد است و سازمان های دیگر نیز باید برای ارائه خدمات به این قشر از جامعه فعال باشند.

وی اضافه کرد: صدردرصد هزینه های دانشگاهی داشنجویان زیر پوشش، توسط بهزییستی تامین می شود و وسایل توانبخشی به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد و همچنین پرداخت مستمری و حمایت از اشتغال آنها نیز از جمله دیگر اقدامات است.

معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان اظهار کرد: حدود دو هفته گذشته در جلسه ای با روشندلان، تشکیل کمیته هایی از جمله مسکن، اشتغال درمان و فرهنگی با محوریت خود آنها پیشنهاد شد.

وی گفت: این به این معنا نیست که در صورت تشکیل نشدن این کمیته ها خدمتی در این حوزه ها انجام نمی شود اما روشندلان خود بهتر می توانند اولویت ها را تشخیص دهند.

جعفری خاطرنشان کرد: هسته های اولیه این کمیته ها تشکیل شده و در حال شکل گیری است.

رئیس هیات مدیره انجمن نابینایان خوزستان نیز گفت: تشکیل کمیته پزشکی و درمان تا آخر امسال از جمله برنامه های این هیات است که بیشتر معاینات و برخی داروها به صورت رایگان ارائه می شود.

حمزه ظهیری ادامه داد: برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی با حمایت بهزیبستی نیز تدارک دیده شده است.

3004 / 6037

خبرنگار: خاطره غفاری فرخ زاد ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*

گزارش مشکل
روشندلانخوزستان