دهقانی فیروزآبادی: باید به موازات برجام، همسایگان مان را توجیه می کردیم

یک استاد دانشگاه گفت: به موازات مذاکرات هسته‌ای با 1+5 باید همسایگان و رقبا را نیز توجیه می کردیم که این موضوع اتفاق نیفتاد.

یک استاد دانشگاه گفت: به موازات مذاکرات هسته‌ای با 1+5 باید همسایگان و رقبا را نیز توجیه می کردیم که این موضوع اتفاق نیفتاد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سیدجلال دهقانی فیروزآبادی در چهارمین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی ایران که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: تلقی ما در رابطه با برجام این بود که اگر مساله هسته‌ای را با قدرت‌های بزرگ حل کنیم به دنبال آن مشکلات منطقه‌ای هم حل می‌شود، در حالی که برخی معتقد بودند به موازات تنظیم روابط بین‌الملل باید همسایگان و رقبا را نیز توجیه کرد که این موضوع اتفاق نیفتاد.

وی در ادامه با بیان اینکه باید برای هر منطقه راهبرد متناسب با آن داشته باشیم تصریح کرد: امروز شرایط بین المللی و منطقه به گونه‌ای است که هیچ کشوری قادر به تامین منافع ملی خود بدون توجه به منافع ملی دیگر کشورها نیست و برگزاری چنین همایش‌هایی فهم و درک مشترکی از موضوعات منطقه‌ای را به همگان یادآوری می‌کند و تاکید دارد که به نحو احسن باید منافع ملی تامین شود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: وجود چند کشور یک منطقه را شکل نمی‌دهد، اینکه کشورهای مختلف در منطقه چگونه با هم رفتار می کنند و بر امنیت یکدیگر تاثیر می گذارند مهم است.

دهقانی فیروزآبادی مهم ترین هدف این همایش را تبیین سیاست خارجی، منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: 327 چکیده مقاله و 203 چکیده در قالب کتاب به این همایش ارسال شد.