(تصاویر) دستگیری دو مالخر حرفه‌ای

این سارق ۳۵ ساله در اعترافات خود از نقش اصلی سارق ۳۲ ساله دیگری پرده برداشت و مدعی شد که این سارق همه لوازم سرقتی خود را در منزل زن مالخر ۵۰ ساله مخفی می‌کند. به همین دلیل گروه‌های عملیاتی با کسب مجوز‌های قضایی منزل این زن را نیز بازرسی و ۴۸ قلم لوازم سرقتی شامل تلویزیون، رایانه، دوربین عکاسی، ساعت، تلفن همراه، انواع شیرآلات ساختمانی و ... را کشف کردند.

با دستگیری دو مالخر حرفه ای، ردزنی باند‌های بزرگ سرقت در حالی توسط ماموران کلانتری کاظم آباد مشهد آغاز شد که تاکنون چهار تن از دزدان حرفه‌ای به دام افتاده اند و لوازم سرقتی زیادی نیز کشف شده است.

(تصاویر) دستگیر باند‌های بزرگ سرقت از انبار ۲ مالخر

به گزارش خراسان، معاون دادستان مرکز خراسان رضوی در تشریح جزئیات این پرونده که به ردزنی چندین باند بزرگ سرقت انجامید، در گفت: وگویی مطرح کرد: از مدتی قبل افزایش سرقت‌های خرد یا دستبرد به منازل و باغ‌های حاشیه شهر مشهد، موجب نگرانی برخی از شهروندان شده بود.

قاضی سیدهادی شریعت یار افزود: به همین دلیل با هماهنگی سرهنگ آقابیگی (فرمانده انتظامی مشهد) چندین گروه ویژه عملیاتی به سرپرستی سرگرد سیدقدیر حسینی (رئیس کلانتری کاظم آباد) مامور پیگیری سرقت‌های مذکور شدند چرا که احتمال می‌رفت چندین باند در سرقت‌های متفاوت از خودروها، منازل و باغ‌ها در این ماجرا نقش داشته باشند.


این مقام قضایی تصریح کرد: گروه‌های عملیاتی در چند شاخه اطلاعاتی وارد عمل شدند و با استفاده از شگرد‌های پلیسی و همچنین به کارگیری منابع و مخبران محلی، ابتدا تحقیقات غیرمحسوس را در دستور کار قرار دادند.

وی اضافه کرد: ماموران انتظامی در ادامه بررسی‌های تخصصی خود به سرنخ‌هایی رسیدند که نشان می‌داد فردی در پوشش فروشگاه گوشی تلفن همراه، با تعدادی از سارقان در ارتباطات است و از آنان گوشی‌های سرقتی را خریداری می‌کند؛ بنابراین شاخه‌ای از نیرو‌های عملیاتی پس از چند روز فعالیت‌های غیرمحسوس و پوششی، فروشنده ۵۰ ساله را در حالی شناسایی کردند که وی مجوز قانونی را برای خرید و فروش گوشی تلفن نیز نداشت.


سرپرست مجتمع قضایی شهید کامیاب مشهد خاطرنشان کرد: هنوز گروه‌های عملیاتی دیگر که پیگیر پرونده سرقت‌های قطعات خودرو‌ها بودند به تحقیقات خود ادامه می‌دادند که دستور ورود نیرو‌های انتظامی به فروشگاه مرد ۵۰ ساله و بازرسی انبار وی صادر شد و ماموران کلانتری کاظم آباد درحالی تعدادی از گوشی‌های سرقتی را کشف کردند که در همان زمان یکی از سارقان سابقه دار و حرفه‌ای نیز داخل فروشگاه این مالخر در چنگ پلیس گرفتار شد.

(تصاویر) دستگیر باند‌های بزرگ سرقت از انبار ۲ مالخر


قاضی شریعت یار گفت: این سارق ۳۵ ساله در اعترافات خود از نقش اصلی سارق ۳۲ ساله دیگری پرده برداشت و مدعی شد که این سارق همه لوازم سرقتی خود را در منزل زن مالخر ۵۰ ساله مخفی می‌کند. به همین دلیل گروه‌های عملیاتی با کسب مجوز‌های قضایی منزل این زن را نیز بازرسی و ۴۸ قلم لوازم سرقتی شامل تلویزیون، رایانه، دوربین عکاسی، ساعت، تلفن همراه، انواع شیرآلات ساختمانی و ... را کشف کردند.


این مقام قضایی با اشاره به دستگیری سارق ۳۲ ساله در یک عملیات دیگر خاطرنشان کرد: با اعترافات این زن که مدعی بود همه لوازم سرقتی متعلق به علی متهم ۳۲ ساله است، وی نیز دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد تا این که در بازجویی از دزدان مذکور، سرنخ‌هایی از فعالیت یک باند سرقت باتری در محدوده بولوار توس به دست آمد و این گونه کارآگاهان یکی از خریداران ضایعات را درحالی شناسایی کردند که سارق ۴۰ ساله دیگری نیز در ارتباط با این پرونده و به دنبال اعترافات متهمان دستگیر شد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: زمانی که ماموران این خریدار ضایعات را زیرنظر گرفته بودند، متوجه شدند که جوان ۲۷ ساله‌ای با یک دستگاه خودرو در محل توقف کرد و چندین عدد باتری اتومبیل را به خریدار ضایعات فروخت بنابراین نیرو‌ها در یک عملیات غافلگیرانه فروشنده و خریدار را در حالی دستگیر کردند که مشخص شد جوان ۲۷ ساله پس از سرقت باتری خودروها، زن جوانی را نیز به عنوان پوشش سوار خودرو می‌کند تا مورد ظن پلیس قرار نگیرد و با این شگرد باتری‌های سرقتی را به خریداران ضایعات می‌فروشد! قاضی سید هادی شریعت یار افزود: با دستگیری این متهمان، سرنخ‌های مهمی از یک مالخر دیگر به دست آمد که خود را ۲۲ ساله و دانشجو معرفی می‌کرد.

با بازرسی از منزل این مالخر در منطقه کشف رود اموال سرقتی بسیار زیادی مانند، انواع موتور کولر، پمپ‌های آب کشاورزی، باتری، دوچرخه، دستگاه جوش، فرز، دریل، آچار و ابزار، جک کامیون و ... نیز کشف شد و این مالخر هم علاوه بر اعتراف به همدستی با سارق ۲۷ ساله، دزدان دیگری را به پلیس لو داد.


قاضی شریعت یار با اشاره به این که با توجه به اهمیت ماجرا و پیگیری باند‌های دیگر سرقت، این پرونده در شعبه ۶۰۶ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در حال رسیدگی است، تصریح کرد: تاکنون حدود ۳۰ نفر از مالباختگان، اموال سرقتی خود را شناسایی کرده اند، اما احتمال کشف سرقت‌های بسیار گسترده دیگر وجود دارد.

(تصاویر) دستگیر باند‌های بزرگ سرقت از انبار ۲ مالخر

این مقام قضایی با قدردانی از تدابیر ویژه فرمانده انتظامی مشهد و همچنین تلاش‌های شبانه روزی نیرو‌های کلانتری کاظم آباد به فرماندهی سرگرد حسینی، اضافه کرد: تحقیقات بیشتر برای ردزنی باند‌های بزرگ سرقت همچنان با صدور دستورات ویژه قضایی ادامه دارد. وی از شهروندان خواست برای شناسایی اموال مسروقه به کلانتری کاظم آباد مشهد مراجعه کنند.