سرقت‌های عجیب از مشتریان رستوران‌ها با دستگاه خودپرداز

زمانی که به درِ واحد مراجعه کرد، کارت عابربانکم را همراه رمز به او دادم. او با چند مرتبه کشیدن عابربانک گفت: سیستم قطع است و تقاضای وجه نقد کرد. من هم به داخل خانه رفتم و وجه نقد آوردم و ۹۰ هزار تومان به وی پرداخت کردم و او کارت را برگرداند.

متهمی که با شگردی خاص در پوشش پیک موتوری رستوران‌ها اقدام به خالی‌کردن حساب‌های مشتریان می‌کرد، دستگیر شد.

به گزارش شرق،  فردی بیست‌وپنجم شهریور به کلانتری ۱۲۴ قلهک مراجعه کرد و به افسر تحقیق گفت: ساعتی قبل با رستورانی در خیابان شریعتی تماس گرفتم و سه پرس چلوگوشت برای ناهار سفارش دادم. نیم ساعت بعد یک فرد جوان و خوش‌تیپ زنگ واحد را زد و گفت: پیک موتوری است و غذا را آورده است.

سرقت‌های عجیب از مشتریان رستوران‌ها با دستگاه خودپرداز

زمانی که به درِ واحد مراجعه کرد، کارت عابربانکم را همراه رمز به او دادم. او با چند مرتبه کشیدن عابربانک گفت: سیستم قطع است و تقاضای وجه نقد کرد. من هم به داخل خانه رفتم و وجه نقد آوردم و ۹۰ هزار تومان به وی پرداخت کردم و او کارت را برگرداند.

در حال صرف غذا با خانواده‌ام بودم که ناگهان از طریق پیامک متوجه شدم مبلغ سه میلیون تومان از حساب همان عابربانکم خالی شده است. وقتی نگاهم به کارت عابربانک کنار سفره افتاد، متوجه شدم متعلق به فرد دیگری است و پیک موتوری آن را جابه‌جا کرده است.

سریع با رستوران تماس گرفتم، اما آن‌ها گفتند شما در جلوی پارکینگ وجه نقد را پرداخت کرده و سفارش را تحویل گرفته‌اید و پیک اصلا جلوی واحد شما نیامده است. همان‌موقع متوجه شدم آن فردی که کارت را به او دادم پیک موتوری نبوده است و طعمه فرد سارق و کلاهبرداری شده‌ام.


با تشکیل پرونده و ارسال به مرجع قضائی شناسایی و دستگیری متهم در دستور کار تیم عملیات کلانتری قرار گرفت. پس از تحقیقات گسترده مشخص شد متهم ابتدا در مردادماه امسال در رستورانی در شهرک قدس پس از مشاهده آگهی استخدام به‌عنوان پیک مشغول به کار شد و پس از چند روز درحالی‌که دستگاه پز و باکس غذا را که بر موتور می‌گذارند همراه داشت، دیگر به محل کار خود نرفت و صاحب رستوران نیز از وی شکایت کرد، اما حساب جاری متعلق به دستگاه را مسدود نکرد.


در مدتی که مأموران در حال شناسایی متهم بودند چندین شکایت مشابه نیز به کلانتری اعلام و همچنین پروند‌های مشابهی نیز در کلانتری‌های ۱۲۵ یوسف‌آباد و ۱۳۴ شهرک قدس مطرح شد. با توجه به افزوده‌شدن تعداد شکات، پیگیری‌های ویژه انجام شد. پس از اقدامات پلیسی در نهایت متهم روز جمعه در مخفیگاهش در منطقه فلاح دستگیر و در بازرسی از محل یک دستگاه موتور مسروقه، دستگاه کارت‌خوان و باکس غذا کشف شد.


متهم ۲۹ساله که قبلا نیز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع دستگیر شده بود، به‌صراحت به ارتکاب جرم در مناطق مختلف غربی و مرکزی تهران به همان شیوه اعتراف کرد و گفت: پس از شروع به کار در رستوران تصمیم گرفتم با دستگاه پز نقشه خود را اجرائی کنم؛ بنابراین موتوری در مرزداران سرقت کردم.

نزدیک رستوران‌های بزرگ می‌ایستادم و زمانی‌که پیک آن رستوران به‌سمت محل تماس مشتری می‌رفت من نیز آن را دنبال می‌کردم و پس از رسیدن در محل سریع موتور خود را در گوشه‌ای پارک می‌کردم و به سمت پیک می‌رفتم و می‌گفتم غذا متعلق به من است و پولش را می‌دادم و زمانی که از محل می‌رفت با موتور خود و در حالی‌که غذا دستم بود، به واحد مشتری مراجعه می‌کردم و هنگامی که کارت عابربانک می‌داد رمز را از وی می‌پرسیدم و سپس به‌ظاهر کارت را می‌کشیدم و می‌گفتم سیستم قطع است.

مشتری زمانی که برای آوردن وجه نقد به خانه می‌رفت در یک لحظه کارت مشابهی را که همراه داشتم و از قبل به طرق مختلف تهیه کرده بودم، جایگزین آن می‌کردم و به همراه سفارش به او می‌دادم و طعمه‌ام متوجه جایگزینی آن نمی‌شد. سپس به اولین عابربانک مراجعه و با داشتن رمز حسابش را خالی می‌کردم.


سرهنگ کیوان ظهیری، رئیس‌پلیس پیشگیری پایتخت، ضمن اشاره به اینکه تاکنون ۳۵ نفر به‌عنوان شاکی مراجعه و از متهم شکایت کرده‌اند، از شهروندان خواست هنگام خرید شخصا نسبت به کشیدن کارت اقدام کنند و رمز آن را در اختیار افراد غیر قرار ندهند یا اگر در مواقعی خود این کار را انجام نداده‌اند، حتما نسبت به اینکه در جلوی چشمانشان کارت به‌وسیله فروشنده کشیده شود، دقت داشته باشند.