مداخله قدرت‌های خارجی در شرق و غرب آسیا تهدیدی برای امنیت همه ما است/ کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست

رئیس جمهور قدرتمندتر شدن آسیا را در گرو خودباوری و اراده‌ی مشترک برای همگرایی دانست و گفت: مداخله قدرت‌های خارجی در شرق و غرب آسیا تهدیدی برای امنیت همه ما است.

خبرگزاری فارس: مداخله قدرت‌های خارجی در شرق و غرب آسیا تهدیدی برای امنیت همه ما است/ کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست
خبرگزاری فارس: مداخله قدرت‌های خارجی در شرق و غرب آسیا تهدیدی برای امنیت همه ما است/ کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست

رئیس جمهور قدرتمندتر شدن آسیا را در گرو خودباوری و اراده‌ی مشترک برای همگرایی دانست و گفت: مداخله قدرت‌های خارجی در شرق و غرب آسیا تهدیدی برای امنیت همه ما است.

به گزارش حوزه دولت

خبرگزاری فارس

، حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه و در آخرین مرحله از سفر به منطقه آسیای جنوب شرقی در نشست مجمع گفتگوی همکاری آسیا در بانکوک، که سران و مقامهای ارشد 34 کشور آسیایی در آن حضور داشتند، با دعوت و استقبال از حضور سرمایه‌گذاران آسیایی در ایران، گفت: تهران به دنبال نقشی فعال‌تر در شبکه حمل و نقل آسیا - اروپا است.

رییس جمهوری همچنین در خصوص مسایل مهم منطقه افزود: مداخله غیر قانونی قدرت‌ها به تداوم  خشونتها و بی رحمی ها دامن زده است.مداخله قدرت‌های خارجی در شرق و غرب آسیا تهدیدی برای امنیت همه ما است/ تلاش تهران پس از برجام ایفای نقش فعال در همکاری‌های آسیایی است

متن سخنان روحانی به این شرح است:

بسم‌ الله الر‌ّحمن الر‌ّحیم

جناب آقای پرایُت چان‌-او-چا، نخست وزیر محترم تایلند؛

رؤسای محترم کشورها و دولت‌ها؛

عالیجنابان؛

در ابتدا مایلم، از دولت تایلند به واسطهء میزبانی دومین اجلاس سران مجمع گفتگوی همکاری آسیا  و میهمان‌نوازی گرم و صمیمیِ دولت و مردم تایلند، قدردانی نمایم. امید است با بحث و تبادل‌نظر سازنده، شاهد اعتلا و تقویت بیش از پیش این مجمع به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای آسیایی‌ باشیم.

برای اینجانب مایه خرسندی است که در جمعی سخن می‌گویم که با شعار« آسیای واحد ، توانمندی‌های گوناگون» می‌تواند قاره کهن ما را در مسیر موفقیت روزافزون قرار داده و با چشم انداز 2030 خود، به عنوان آرمان مشترک اعضا، در راه ایجاد جامعه آسیایی گام بردارد؛ چرا که هدف مهم مجمع گفتگوی همکاری آسیا، توانمند سازی جوامع از طریق ارتقاء امنیت، گسترش آموزش، کاهش فقر، افزایش اشتغال، کاهش تورم، افزایش نقش زنان در مدیریت، و پرداختن جدی و گسترده به مسایل زیست محیطی در گستره آسیا است.

امروز همگان اذعان دارند که هیچ موضوع بین‌المللی، بدون حضور و همکاری تنگاتنگ قدرت‌های آسیایی قابل حل و فصل نیست؛ و در حل معضلات کلان کره زمین همچون تغییرات آب و هوا،  بحران محیط زیست، مشکلات اجتماعی مانند: آوارگان، پناه‌جویان، بی سوادی و فقر، این کشورهای آسیایی هستند که به عنوان بازی‌گران عرصه‌ء تحقق امنیت جمعی، نقش آفرینی می‌کنند.

قدرتمندتر شدن آسیا در گرو خودباوری و اراده‌ی مشترک برای همگرایی است. ما باید با گشودن بازارها، تعامل اقتصادی، اصلاح ساختارهای داخلی، شفاف‌سازی‌ و هماهنگی‌های گسترده در حوزه‌های سیاست‌گذاری، گام‌های بلندی در راه اعتلای کیفیت زندگی مردم خود و ارتقای جایگاه آسیا در تعاملات جهانی برداریم.

عالیجنابان؛

خانم‌ها ، آقایان؛

تاریخ طولانی و غنیِ تمدن¬های آسیایی، میراثی بس گرانقدر است؛ آگاهی هرچه بیشتر مردم ما از یکدیگر، گامی مهم در جهت تعالی فرهنگی و امری حیاتی برای امنیت و ثبات درازمدت قاره می‌باشد.

ایران پاره‌ای جدایی ناپذیر از آسیا و دروازه اتصال شرق و غرب است؛ ما ریشه در آسیا داریم؛ و تاریخ، فرهنگ و هنر ما در این قارهء کهن شکل گرفته است. ما به این اصل باور داریم که باید با آسیا باشیم، و  خود را در آسیا تعریف کنیم.

جمهوری اسلامی ایران، با درک عمیق از اهمیت امنیت و ثبات آسیا، بر این باور است که چالش برانگیز ترین بحران، افراطی گری و خشونتی است که سرتاسر قارهء ما را، از توکیو تا دهلی، و از بغداد و دمشق  تا استانبول، درنوردیده است. امنیتِ شرق و غربِ این قاره، از یکدیگر تفکیک ناپذیر است؛ و مداخله قدرتهای خارجی در دوسوی این قاره، تهدیدی کلان برای امنیت همهء ماست. امروز ایران همچون سدی استوار، در مقابل نفوذ و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در این منطقه، ایستاده است و بر این امر پای می‌فشارد که مداخله غیر قانونی قدرت‌ها به تداوم این خشونتها و بی رحمی ها دامن زده است. نمی‌توان از امنیت سخن گفت و عزم توسعه یک‌پارچه داشت، ولی نسبت به فجایع تروریستی در عراق و سوریه و بمباران زنان و کودکان بی‌گناه در یمن و جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین بی‌تفاوت ماند. اندیشه آسیایی، سیاست ورزی و گفتگو را عوامل اصلی در حل و فصل خصومت‌ها می داند؛ و مجمع ما در مواجهه با چالش‌های پیش رو باید بر این رویکرد تاکید کند.

خانم‌ها و آقایان؛

جمهوری اسلامی ایران، پس از توافقِ تاریخیِ هسته‌ای، می‌کوشد با مشارکت در زنجیره تولید، توسعه بازارهای جدید، و تامین پایدار انرژی  نقش فعالی در همکاری‌های آسیایی ایفا کند.

ایران، با برخورداری از ظرفیت‌های مهمی چون نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده، منابع غنی نفت و گاز، و موقعیت ویژه جغرافیایی؛ دستیابی به رشد اقتصادی به میزان متوسط سالانه 8 درصد را به عنوان هدف میان مدت خود تعیین کرده است.

افزون بر این، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، از دیگر اولویت‌های ایران است. در این راستا، ما با دعوت و استقبال از حضور سرمایه‌گذاران آسیایی، زمینه‌های لازم را برای بهره‌مندی مشترک فراهم کرده‌ایم. اقتصاد ایران با توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های تحمیلی ‌رشد قابل توجهی را در سال¬های آینده نوید می¬دهد.

مزیت جغرافیایی، امنیت و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه، در زمینه‌ خطوط ریلی، هوایی و دریایی، ایران را به مسیری مطمئن، برای کریدورهای بین‌المللی تبدیل کرده و جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است تا نقشی فعال‌تر در شبکه حمل و نقل آسیا - اروپا ایفا نماید؛ و از طریق توسعه ظرفیت‌های خود، به زودی به قطب جدید حمل و نقل هوایی و ریلی در غرب آسیا تبدیل گردد.

عالیجنابان؛  

یکی دیگر از اهداف مهم این مجمع، گسترش ارتباطات فرهنگی و گردشگری در میان جوامع آسیایی است. ایران، با تکیه بر مواهب طبیعی، فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی، صنعت گردشگری را، به عنوان یکی از پیشران‌‌های اصلی اقتصادی خود، دنبال خواهد کرد.

تامین پایدار انرژی نیز، از مهمترین چالش‌های تداوم رشد اقتصادی در جهان است. در چنین شرایطی، ایران آمادگی دارد تا از طریق سرمایه‌گذاری‌های چند جانبه، و با توسعه بخش گاز خود، هم امنیت عرضه انرژی در آسیا را افزایش دهد، و هم با فراهم کردن گاز بعنوان سوخت تمیز و جایگزین، به بهبود شرایط زیست¬ محیطی کمک نماید.

خانمها و آقایان؛

همان‌گونه که امنیت و ثبات، زمینه سازِ توسعه است؛ توسعه، نیز عامل تداوم امنیت و ثبات می‌باشد. از طریق توسعهء همه جانبه است که بهبود شرایط زندگی، و احترام به تنوع فرهنگی و حقوق انسان‌ها حاصل می‌شود. این مجمع می‌تواند با توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی، و اتصال شرق و غرب آسیا به یکدیگر، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای از آرامش و ثبات در کل قاره، و افق روشنی از زندگی بهتر را برای شهروندان آسیا ترسیم نماید.

عالیجنابان؛

آینده آسیا از آنِ فرزندان ماست و شکوفایی آن، در گرو پ‍یوند پویاتر و پایدارترِ ملتهایِ این قاره میباشد. دولت من علاقمند است بدین منظور، روابط میان جامعهء ایرانی و جوامع آسیایی را در عرصه‌های تجاری، علمی، فرهنگی و فن‌آوری گسترش دهد؛ و به عنوان عضوی موثر در مجمع گفتگوی همکاری آسیا، نقش مثبت خود را در راه تبدیل قارهء کهن به کانونِ پیشرفتِ جهان، در آینده پیش رو ایفا کند.

از توجه شما متشکرمشرکت‌های ایرانی برای مشارکت و اجرای طرح‌های توسعه‌ای سریلانکا آماده‌اند

روحانی همچنین روز دوشنبه و در دیدار با «مای تری پالا سیریسنا» رئیس جمهور سریلانکا که در حاشیه اجلاس سران مجمع گفت‌و‌گوی ‏همکاری‌های آسیا در بانکوک انجام شد، گفت: ایران و سریلانکا همواره روابط خوبی داشته اند و هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط دو کشور وجود ندارد.

رئیس جمهور با اشاره به اشتراک نظر ایران و سریلانکا در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: دو کشور همواره در مجامع بین المللی در کنار هم بوده و از مواضع یکدیگر پشتیبانی کرده‌اند.

روحانی تصریح کرد: پس از برجام و لغو تحریم‌ها، فرصت مناسبی برای ارتقاء سطح روابط دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی فراهم آمده است.

وی در ادامه خشونت و افراطی‌گری را معضلی در منطقه برشمرد و گفت: خشونت و افراطی‌گری عامل اصلی درگیری‌ها و تنش ها در بسیاری از جوامع است و باید همه گروه‌ها، اقوام، طوایف و پیروان مذاهب را برای تحمل و مدارا و گفت وگوی محترمانه با یکدیگر تشویق کنیم.

مای تری پالا سیریسنا رئیس جمهوری سریلانکا نیز در این دیدار با تاکید بر عزم راسخ کشورش برای توسعه روابط با ایران در همه زمینه ها، گفت: توسعه روابط با ایران برای ما بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهور با تاکید بر گسترش روابط ایران با سریلانکا، اظهارداشت: شرکت‌های ایرانی برای مشارکت و اجرای طرح‌های توسعه‌ای سریلانکا آماده‌اند. روابط دو کشور برپایه مودت و دوستی بنا شده و ایران نقش عمده ای در طرح های توسعه سریلانکا داشته است.

رئیس جمهوری سریلانکا همچنین با قدردانی از نقش ایران در برقراری صلح و ثبات در سریلانکا گفت: ایران ثابت کرده که درک بسیار خوبی از مشکلات و معضلات منطقه و سریلانکا دارد.

مای تری پالا سیریسنا با ابراز خرسندی از سفرش به تهران در آینده ای نزدیک، گفت: ما مصمم به توسعه همکاری ها با ایران در همه عرصه ها بویژه در حوزه های انرژی و کشاورزی هستیم.کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست/توسعه صادرات از محورهای ‏مهم اقتصاد مقاومتی است

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی در بازگشت از سفر شش روزه خود به کشورهای آسیای جنوب شرقی در نشست خبری خود در فرودگاه مهرآباد با تشریح دستاوردهای سفر به سه کشور ویتنام ، مالزی و تایلند گفت: این سفر بر مبنای استفاده از فضا و فرصت بعد از برجام برای شکوفایی اقتصاد کشور بود و همانطور که مردم ما مطلع هستند یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی، توسعه صادرات و همچنین به دست آوردن بازارهای منطقه‌ای و جهانی است و در میان کشورهایی که امروز به عنوان اقتصادهای رو به رشد در منطقه آسیا مطرح‌اند می‎تواند هدف بسیار خوبی برای توسعه روابط ما با این کشورها باشد.

روحانی اضافه کرد: در شرق آسیا از هند گرفته تا آسیای دور بسیاری از این کشورها می‌توانند هدف ما برای تحرک در اقتصاد مقاومتی باشند. در این سفر سه کشوری که عضو «آ سه آن» هستند یعنی تایلند، مالزی و ویتنام مورد هدف بودند.در این سه کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد و حجم تجارت خارجی هر یک از این سه کشور حدود 400 میلیارد دلار در سال است و در سال های اخیر هم رشد بسیار خوبی داشتند، زمینه های بسیار خوبی وجود دارد، که ما بتوانیم سرمایه‌گذاری را از این کشورها جذب بکنیم، حجم تجارت را بالا ببریم و همچنین از تجربیات یکدیگر به خوبی استفاده کنیم.

رییس جمهوری گفت: در ویتنام جلسه بسیار مفصلی آقای نخست وزیر گذاشته بودند. وزرای اقتصادی و همچنین عده‌ای از کارآفرینان ایرانی حضور داشتند بحث بسیار مفصلی در ظرفیت هایی که در دو کشور وجود دارد و باید استفاده بکنیم انجام شد.ایران به عنوان هاب حمل و نقل منطقه‌ای و بین قاره‌ای و بین آسیا و اروپا مرکز انرژی و فضایی که برای جذب سرمایه‌گذاری دارد.

روحانی خاطرنشان کرد:  ویتنامی ها این تجربه را دارند که در بخش پتروشیمی سرمایه‌گذاری کردند و باز هم مایلند سرمایه‌گذاری بکنند. بحث توریسم بسیار مهم است و آنها آمادگی دارند برای تبادل توریسم و گردشگری که برای ما بسیار حائز اهمیت است و همچنین سیاست‌های مشابهی که نسبت به مسائل جهانی و منطقه‌ای داریم بسیار اهمیت دارد و باید از آن استفاده کرد.

رییس جمهوری، مالزی را کشور مهمی توصیف کرد و گفت: در سال‌های اخیر عمدتاً به دلیل تحریم شاهد رکودی بین دو کشور در بخش اقتصادی، دولتی بودیم و در این سفر دروازه ها باز شد. هم در ویتنام و هم در مالزی و تایلند یکی از مباحث مهم ، روابط بانکی بود. در تفاهماتی که در هر سه کشور بوجود آمد برای ارتباطات بانکی، فعالیت کارگزاری و سرمایه‌گذاری ابتدا باید روابط بانکی در مسیر درست قرار بگیرد. به زودی کمیسیون مشترک بعد از سال‌ها بین ایران و مالزی تشکیل خواهد شد.

روحانی افزود: تقریباً همه فضاها را مورد بررسی قرار دادیم. فضای بسیار خوبی در زمینه کشاورزی، شیلات و میوه‌هایی که در ایران داریم می توانیم صادر کنیم و میوه هایی گرمسیری که نیاز داریم را وارد کنیم. در زمینه ساختمان خیلی فضای خوبی وجود دارد و ما می‌توانیم در بسیاری از مصالح ساختمانی و همچنین فولاد، صادر کننده باشیم و آنها استقبال می کنند. در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی آنها به محصولات ایران نیاز دارند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:زمینه‌های بسیار آماده‌ای وجود دارد ما باید از آسیا به خوبی استفاده کنیم و مخصوصا از این کشورهایی که در سال‌های اخیر رو به رشد بودند. مثلا تایلند در زمینه خودرو پیشرفت خوبی دارند سالانه یک میلیون خودرو صادر می کنند. در قطعه سازی می توانیم همکاری کنیم و در بازار آنها نقش داشته باشیم.

رییس جمهوری تاکید کرد:در هر سه کشور فضای بسیار خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد ما و آنها آمادگی دارند.

روحانی افزود: در مالزی نشستی هم با علما، روشنفکران مالزی داشتیم و بحث های منطقه ای، سیاسی مطرح شد و جلسه مهمی بود. جلسه ای هم با ایرانیان بود. به نظر من ایرانیان در هر کشوری هستند می‌توانند واسطه بسیار خوبی برای بخش خصوصی و دولتی باشند. ما از وجود آنها باید به خوبی استفاده کنیم و البته در این سفرها هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ملاقات‌ها و تفاهماتی داشتند که بسیار مهم بود.

رییس جمهوراضافه کرد: در تایلند هم دیشب در جمع شیعیان آنجا و در مراسم عزاداری آنها برای سالار شهیدان حضور پیدا کردیم، مسأله ابی عبدالله‌الحسین و سالار شهیدان مخصوص شیعه و اسلام هم نیست در واقع همه آزادی‌خواهان جهان عاشق سالار شهیدان هستند و جلسه بسیار خوبی با آنها بود.

روحانی گفت:امروز اجلاس مجمع همکاری‌های آسیایی تحت عنوان آسیای واحد و تنوع توانمندی‌ها بود و سران و وزرای بعضی از کشورها، 34 کشور در این جلسه از آسیا شرکت داشتند و مباحث بسیار خوبی مطرح شد و ایران هم نقش خودش را در این مجمع ایفا می کند. می‌توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اوضاع یمن اظهارداشت: اوضاع یمن بسیار تأسف بار است. یک ملت مظلوم و بی‌گناه که وضع اقتصادی خیلی خوبی ندارد، مدت دو سال است زیر بمباران های، دولت سعودی قرار دارد.

روحانی افزود: واقعاً باور ناکردنی است که در ماه حرام ،اینها بدون هیچ دلیلی به کشتار مردم برادر و مسلمان خودشان و زنان و کودکان ادامه می دهند و من امروز در سخنرانی ام به این نکته اشاره کردم که اگر ما در آسیا می خواهیم شاهد توسعه و پیشرفت باشیم، نمی‌تواند شرق آسیا از غرب آسیا فاصله داشته باشد. این دو منطقه آسیایی در هم تأثیرگذارند و همه ما باید از همه توانمان استفاده بکنیم برای اینکه منطقه غرب آسیا را امن بکنیم هم در مبارزه با تروریسم و هم در جلوگیری از تجاوزات غیرقانونی و خلاف اصول انسانی که امروز در این منطقه صورت می گیرد.

روحانی اظهارامیدواری کرد از برکت ماه محرم، ابا عبدالله الحسین و فرهنگ عاشورا همه ما بتوانیم به نفع دنیای اسلام به نفع ثبات دنیای اسلام و به نفع پیشرفت هم جهان اسلام و هم قاره آسیای استفاده بکنیم.

انتهای پیام/

گزارش مشکل