طوفان یوتو در فیلیپین ده‌ها قربانی گرفت

منابع خبری گزارش دادند که توفان 'یوتو' که جزیره لوزون در شمال این کشور را در نوردید، ده ها نفر قربانی برجای گذاشته است و اکثر قربانیان دراثر سیلاب و رانش زمین مدفون شده اند.

خبرگزاری ایرنا: منابع خبری گزارش دادند که توفان 'یوتو' که جزیره لوزون در شمال این کشور را در نوردید، ده ها نفر قربانی برجای گذاشته است و اکثر قربانیان دراثر سیلاب و رانش زمین مدفون شده اند.

،'روبن کاراندانگ' رئیس اداره مدیریت فجایع منطقه ای فیلیپین دراین زمینه به خبرنگاران گفت: اکثر قربانیان در مناطق کوهستانی 'کوردیلرا' در حوالی جزیره لوزون در شمال فیلیپین با رانش شدید زمین ناشی از توفان یوتو مدفون شدند.

وی افزود: تاکنون قریب به 31 نفر دراین منطقه قربانی شدند اما به دلیل رانش زمین و بسته شدن جاده ها و راه های روستایی و کوهستانی، گروه های نجات نمی توانند خود را به منطقه آسیب دیده برسانند.

به گفته وی احتمالا افزایش آمار قربانیان بسیار بیشتر از این تعداد است.

توفان سهمگین گرمسیری 'یوتو' عصر دوشنبه جزیره لوزون در شمال فیلیپین را با سرعتی حدود 300 کیلومتر در نوردید و خسارات گسترده برجای گذاشت. این منطقه با حدود 50 میلیون نفر در شرایط اضطراری بسر می برد.

این توفان همچنین روز سه شنبه در مسیرخود با کاهش سرعت به بیش از 180 کیلومتر شمال این کشور جنوب شرق آسیا را دستخوش خسارات گسترده کرد و پس از عبور از شمال این کشور به سمت دریای جنوبی چین حرکت کرد.

مقام های محلی با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی فیلیپین دستکم 10 هزار نفر از روستائیان را از این منطقه تخلیه کرده و به پناهگاه های عمومی منتقل کردند.

با این وجود و طبق گزارش مقام های محلی تاکنون یک هزار نفر در این منطقه خانه های خود را ازدست داده و بی خانمان شدند.

لوزون بزرگترین جزیره و یکی از سه جزیره اصلی فیلیپین است که در شمال این کشور با حدود 50 میلیون نفر جمعیت واقع شده است.

این منطقه 6 هفته پیش نیز دستخوش ابر توفان منگخوت بود و هنوز از خسارات و تلفات آن رهایی نیافته بود که شاهد توفان دیگری شد.

ابرتوفان منگخوت سبب کشته شدن 100 نفر و بی خانمان شدن صدها نفر شد. این ابرتوفان بیش از 250 میلیون دلار خسارت برجای گذاشت.

فیلیپین با 100 میلیون نفر جمعیت به طور متوسط سالانه شاهد بروز 20 توفان مخرب است که این فجایع طبیعی سالانه، صدها نفر را قربانی می کند.

' هایان' مرگبار ترین توفان فیلیپین پنج سال پیش در این کشور بیش از 7 هزار و 350 نفر قربانی گرفت.