بهره برداری از ۱۳۷ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های غیرواگیر تا سه ماه آینده

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، گفت: با آموزش‌هایی که در سطح کشور داده می‌شود هر فرد می‌تواند با رویت احتمالی هر یک از علائم اولیه با مراجعه به مراکز تشخیص زودهنگام سرطان تحت درمان تشخیصی قرار گیرد و اگر خطری تشخیص داده شد در سیستم ارجاع به مراحل بعدی ارجاع داده شود.

خبرگزاری میزان- رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، گفت: با آموزش‌هایی که در سطح کشور داده می‌شود هر فرد می‌تواند با رویت احتمالی هر یک از علائم اولیه با مراجعه به مراکز تشخیص زودهنگام سرطان تحت درمان تشخیصی قرار گیرد و اگر خطری تشخیص داده شد در سیستم ارجاع به مراحل بعدی ارجاع داده شود.

بهره برداری از ۱۳۷ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های غیرواگیر تا سه ماه آینده

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان مهدی شادنوش، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه در حوزه مبارزه با بیماری‌های سرطان در چند سال اخیر و در راستای طرح تحول نظام سلامت کار‌های بسیار بزرگی در کشور انجام شده است اظهار داشت: ۱۳۷ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های غیر واگیر تا سه ماه آینده به بهره برداری می‌رسد و هم اکنون در حال نصب ۵۰ دستگاه ماموگرافی در این مراکز هستیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، گفت: در ماه‌های گذشته مراکز شیمی درمانی فعال در سطح کشور استانداردسازی شدند به گونه‌ای که با ابلاغ آیین نامه بهره برداری از مراکز شیمی درمانی و طی مهلتی که داده شده مقرر شده است تا در مطب‌ها شیمی درمانی صورت نگیرد بلکه با استانداردسازی در مراکزی با امکانات جانبی مناسب شیمی درمانی انجام شود.

شادنوش با بیان اینکه با راه اندازی مراکز تشخیص زود هنگام سرطان این کار در یک سیستم و شبکه انجام می‌شود اضافه کرد: در سال‌های گذشته سند مبارزه با بیماری‌های سرطان در کشور تبیین و نقشه راه مشخص شده است که در چه شهرستان‌هایی از چه استان‌هایی خدمات سطح یک، دو و سه ارائه شود و به این شکل نیست که با درخواست هر شهرستانی امکاناتی در آنجا قرار داده شود که مناسب نیاز آن شهر‌ها نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه توزیع دستگاه‌های تشخیصی و درمانی در کشور در حال انجام است، گفت: کاملا مشخص است که این دستگاه‌ها باید در چه مکان‌هایی مستقر شوند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از شایع‌ترین سرطان‌های کشور سرطان پستان است، تاکید کرد: با آموزش‌هایی که در سطح کشور داده می‌شود هر فرد می‌تواند با رویت احتمالی هر یک از علائم اولیه با مراجعه به مراکز تشخیص زودهنگام سرطان پیش از آنکه بیماری به مراحل پیشرفته برسد تحت درمان تشخیصی قرار گیرد و اگر خطری تشخیص داده شد در سیستم ارجاع به مراحل بعدی ارجاع داده شود.

شادنوش گفت: برنامه جامع مرحله تشخیص تا درمان و مراحل مراقبت‌های تسکینی برای بیماران سرطانی در حال پیگیری است و مراحل نهایی خود را طی می‌کند و در هفته آینده آخرین دوره آموزشی و آزمون‌های مربوطه برگزار خواهد شد و به کسانی که در این دوره‌ها شرکت کردند گواهینامه اعطا می‌شود و بعد از حدود یک ماه آینده این مراقبت‌های تسکینی در ۲۱ مرکز در سطح کشور انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از دیدگاه اقتصاد سلامت، مبحث مراقبت‌های تسکینی فعالیت بسیار دقیق و درستی است و از لحاظ مراقبت از بیماران کار بسیار شایسته و انسانی است که امیدواریم با عملیاتی شدن و توسعه آن از درد و آلام بیماران در مراحل پیشرفته بیماری سرطان پیشگیری کنیم و بتوانیم زمان مناسب تری را با شرایط با کیفیت تری برای این دسته از بیماران فراهم کنیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: برای ۱۲ داروی پرمصرف و پرهزینه در حوزه سرطان، گایدلاین‌هایی توسط کمیته تخصصی متشکل از صاحبنظران و متخصصین با تجربه این حوزه نوشته و منتشر شده است و هم اکنون پزشکان در سطح کشور براساس این گایدلاین‌ها پروتکل‌های درمانی را تعریف می‌کنند.

شادنوش گفت: درخصوص ۱۵ سرطان شایع کشور که حدود ۸۰ درصد از بیماری‌های سرطان را در کشور تشکیل می‌دهند، پروتکل درمانی آن‌ها در قالب گایدلاین‌ها یا راهنما‌های بالینی در حال آماده سازی است که چهار مورد از این راهنما‌های بالینی شامل سرطان‌های پستان، معده، روده بزرگ و ریه در یک ماه آینده منتشر خواهد شد و ۱۱ مورد دیگر نیز به مرور زمان تکمیل و منتشر می‌شود.

وی اضافه کرد: با انتشار این گایدلاین‌ها و کار‌های زیرساختی انجام شده و سند جامع بیماری سرطان در کشور، از مرحله شناسایی و پیشگیری تا مرحله درمان‌های بسیار پیشرفته و مراقبت‌های تسکینی زنجیره کاملی ایجاد شده که از نظر هزینه درمان و کیفیت بخشی به زندگی بیماران سرطانی موثر خواهد بود به نحوی که به واسطه آن سختی‌هایی که در گذشته برای بیماران سرطانی به منظور پیگیری بیماری و سردرگمی‌های احتمالی مطرح بود ساماندهی می‌شود و از خدمات با کیفیت تری برخوردار می‌شوند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: کار گسترده‌ای در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال انجام است که گاهی اوقات در کشور دیده نمی‌شود و آن چیزی که دردآور است آن کار‌هایی است که باید در بستر کارشناسی و علمی اتفاق بیافتد، اما از طریق روش‌های غیر معقول و غیر منطقی پیگیری می‌شود. برای مثال، مجموعه نامه‌ای را برای مسئولی به منظور عنوان کردن مسائل و مشکلات گروه و صنفشان می‌نویسد، اما تعجب برانگیز است که این نامه اداری از طریق رسانه‌ها منتشر می‌شود و می‌خواهند از طریق رسانه و با اعمال فشار و روش‌های نادرست به نتیجه برسند. انجام این روش‌ها بعد از گذشت این همه سال از حاکم شدن نظام اداری و کارشناسی در کشور، باعث تاسف است، چراکه ممکن است نظرات کارشناسی را تحت الشعاع خود قرار دهد. همه ما باید کار‌های برجسته و بزرگ را در کشور با روش‌های تخصصی پیگیری کنیم و از متوسل شدن به کار‌های رسانه‌ای که می‌تواند در نظر کارشناسان تاثیرگذار باشد یا پیگیری آن از طریق اعمال فشار‌های دیگر غیر منطقی بر کارشناسان صورت گیرد، خودداری کنیم، چراکه با این اقدام، کشور از لحاظ هزینه‌ای و انتخاب بهترین روش‌ها و بهره وری که باید در چهارچوب نظرات کارشناسان انجام شود، متضرر می‌شود.