حافظ اسد از ایران خواست تا تخلیه نقاط اشغالی میانجیگری را نپذیرد

حافظ اسد در نامه‌ای خطاب به ابوالحسن بنی‌صدر در تاریخ شنبه 22 فروردین 1360 از وی می‌خواهد که تا تخلیه کامل خاک ایران پیشنهاد میانجیگری را نپذیرد.

خبرگزاری فارس: حافظ اسد از ایران خواست تا تخلیه نقاط اشغالی میانجیگری را نپذیرد

حافظ اسد در نامه‌ای خطاب به ابوالحسن بنی‌صدر در تاریخ شنبه 22 فروردین 1360 از وی می‌خواهد که تا تخلیه کامل خاک ایران پیشنهاد میانجیگری را نپذیرد.

مجله فارس‌پلاس: بعد از روی کار آمدن حافظ اسد در سال 1970 میلادی، به دلیل ارتباط مثبت محمدرضا پهلوی با اسرائیل روابط سوریه و ایران مناسب نبود و اسد از امام خمینی حمایت می‌کرد. برخی داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که حضرت امام در مهرماه 1357 و پس از اخراج از عراق قصد اقامت در سوریه را داشتند که این امر محقق نشد. در دوران جنگ تحمیلی هم سوریه از معدود کشورهای جهان بود که از ایران حمایت می‌کرد.

بعد از آغاز جنگ تحمیلی، هیئت‌هایی از کشورهای اسلامی برای میانجیگری به ایران سفر می‌کردند تا مسئولین جمهوری اسلامی را راضی به پذیرش صلح و آتش‌بس کنند. هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای می‌گوید: «در همان هفته اول جنگ یاسرعرفات و ضیاء‌الحق و حبیب شطی آمدند. سازمان ملل هم در تاریخ 6/7/1359 جلسه گرفت و قطعنامه 479 را صادر کرد. همه این موارد مربوط به هفته‌های اول جنگ بود. منتهی تمام کارها سطحی بود. آمده بودند که بگویند جنگ را بدون توجه به تجاوزگری عراق و اشغال خاک ایران و خسارت‌ها و ارائه پیشنهاد برای رفع تجاوز و تنبیه متجاوز تمام کنید.»

در پی یکی این درخواست‌ها از جمهوری اسلامی ایران، حافظ اسد در نامه‌ای خطاب به ابوالحسن بنی صدر در تاریخ شنبه 22 فروردین 1360 از وی می‌خواهد که تا تخلیه کامل خاک ایران پیشنهاد میانجیگری را نپذیرد. در ذیل تصاویری از روزنامه اطلاعات در همان ایام را می‌بینید که حاوی این پیام بنی صدر و اسامی افراد شرکت‌کننده در این هیئت است.