ترفند آمریکایی برای کلاهبرداری از کاربران اینستاگرام

در این شیوه کلاهبرداری ابتدا هیچ‌چیز از طعمه درخواست نمی‌شود جز آنکه طمع و توجه او را به تصاحب ۶۰ درصد مبلغ کلان برانگیخته کنند. در ادامه برای آنکه اعتماد فرد را جلب کنند یک شماره تلفن با پیش‌شماره ایالات متحده آمریکا برای او ارسال می‌کنند. سپس در فضای واتساپ تصویری از پرونده حساب بانکی فردی که مدعی مرگ و دارایی میلیونی او هستند، برای طعمه ارسال می‌شود تا احتمال ورود به دام پهن‌شده افزایش یابد.

کلاهبرداران حرفه‌ای که این‌بار در خارج از کشور سکونت دارند ترفندی تازه برای فریب طعمه‌های خود ابداع کرده‌اند و کاربران اینستاگرام را هدف قرار می‌دهند.


به گزارش شرق، این کلاهبرداری با ارسال پیام به صفحه اینستاگرام کاربران آغاز می‌شود. پس از یک احوال‌پرسی کوتاه که البته به زبان انگلیسی است، شخص پیام‌دهنده خود را حسابدار یک بانک آمریکایی معرفی می‌کند که ساکن نیویورک است.

او به مخاطبان خود می‌گوید: «قصد دارم شما را وارد یک معامله پرسود کنم. شما در کشور و منطقه‌ای زندگی می‌کنید که یک نفر از مشتریان بانکی که من برای آن کار می‌کنم نیز اهل آن کشور بوده است».

در ادامه با بردن نام آن فرد مدعی می‌شود او و همه اعضای خانواده‌اش در زلزله سال ۲۰۱۰ هائیتی یا یکی از بلایای طبیعی کشته شده‌اند و هیچ وارثی برای دارایی‌های او شناسایی نشده و این در حالی است که متوفی در بانک مورد نظر مبلغ کلانی سپرده دارد. تماس‌گیرنده ناشناس همچنین مدعی می‌شود هر فردی با پیروی از یک دستورالعمل مشخص می‌تواند صاحب ۶۰ درصد این مبلغ شود.


فرد کلاهبردار در ادامه طعمه‌اش را وسوسه می‌کند تا برای دریافت این مبلغ دست‌به‌کار شود و درصورتی‌که موفق به این کار شد، ماجرا وارد مرحله‌ای تازه می‌شود.


در این شیوه شخص پیام‌دهنده پیش از آنکه پیامی را برای طعمه‌اش ارسال کند، به صفحه اینستاگرام او وارد می‌شود و او را فالو و تمام پست‌های فرد را مطالعه می‌کند تا از علاقه‌ها و طرز تفکر طعمه‌اش آگاه شود.

در این شیوه کلاهبرداری ابتدا هیچ‌چیز از طعمه درخواست نمی‌شود جز آنکه طمع و توجه او را به تصاحب ۶۰ درصد مبلغ کلان برانگیخته کنند. در ادامه برای آنکه اعتماد فرد را جلب کنند یک شماره تلفن با پیش‌شماره ایالات متحده آمریکا برای او ارسال می‌کنند. سپس در فضای واتساپ تصویری از پرونده حساب بانکی فردی که مدعی مرگ و دارایی میلیونی او هستند، برای طعمه ارسال می‌شود تا احتمال ورود به دام پهن‌شده افزایش یابد.


فرد کلاهبردار در این شگرد وقتی توانست اعتماد طعمه‌اش را جلب کند، به او می‌گوید: «من یک آدرس ایمیل که متعلق به بانک است برای شما ارسال می‌کنم و شما خود را به عنوان وارث فرد فوت‌شده معرفی کنید و رئیس بانک از شما می‌خواهد که مدارکی دال بر فامیلی خود با صاحب حساب ارائه دهید. من این مدارک را با دقت بالا تهیه و به آدرس شما ارسال می‌کنم و شما باید آن را برای رئیس بانک ایمیل کنید. پس از آن رئیس بانک دعوت‌نامه‌ای برای حضور شما در ایالات متحده آمریکا ارسال می‌کند و گفتگو‌های بیشتر را در نیویورک با شما ادامه می‌دهم تا همه‌چیز طبق نقشه پیش برود».


«رضا الفتی» که در کشور «کانادا» زندگی می‌کند و از نزدیک با این ترفند شیادان مواجه شده است، دراین‌باره می‌گوید: «این شیوه، یک کلاهبرداری سازمان‌یافته است که در کشور‌های اروپایی و کشور‌های حوزه آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و بقیه نقاط دنیا انجام می‌شود. در مرحله اول امکان دارد که به شما پیشنهاد شود برای تهیه مدارک که فامیلی شما با صاحب حساب به اثبات برسد، مبلغی را به حساب آن شخص بفرستید یا اینکه برای اینکه پول به حساب شما واریز شود، یک حساب بانکی در بانک مذکور افتتاح کنید یا اینکه شماره‌حسابی را برای شخص کلاهبردار ارسال کنید. در این سه حالت ممکن است مبلغی را که ارسال می‌کنید از دست بدهید یا این گروه سازمان‌یافته به حساب‌های شما و اطلاعات حساب شما دست پیدا می‌کنند و تمام سپرده شما را هک کنند.


حالت دوم این است که ممکن است چنین شخصی با مشخصات ذکر‌شده واقعی باشد و این گروه حتی مبلغی را به حساب شما واریز کنند و ویزای سفر به آمریکا و حتی هزینه این سفر را نیز برای شما بفرستند تا شما به آمریکا سفر کنید و تمام مبلغ را در حسابی که در بانک آمریکایی افتتاح کرده‌اید، واریز کنند و مدارک واریز این مبلغ به حساب شما را برایتان ارسال کنند، در این شیوه طبیعی است که شما وسوسه شوید به آمریکا سفر کنید که البته به آمریکا هم می‌رسید. اما نه نیویورک بلکه سر از زندان‌های آمریکا درمی‌آورید؛ چراکه این گروه کلاهبردار سازمان‌یافته با اطلاعاتی که از حساب‌های شما دارند، پیش از آنکه شما به خاک آمریکا برسید همه موجودی حساب شما را خالی می‌کنند و به حساب دیگری انتقال می‌دهند و حضور شما فقط به عنوان مظنون و کلاهبردار به کار آن‌ها می‌آید و در واقع به‌عنوان عامل کلاهبرداری دستگیر و زندانی می‌شوید. در این حالت شما نمی‌توانید ثابت کنید که این کلاهبرداری کار شما نبوده است؛ زیراشما فقط با یک نام مجازی در فضای اینستاگرام و واتساپ آشنا شده‌اید، چت کرده و دستوراتش را عملی کرده‌اید. در نهایت هم هیچ آدرسی از کلاهبرداران ندارید و این موضوع برای پلیس قابل‌قبول نیست، چون شما قربانی یک پیشنهاد خنده‌آور شده‌اید».


در صورت دریافت چنین پیام‌هایی در فضای مجازی حتما با پلیس فتا تماس بگیرید و پلیس را در جریان این نوع کلاهبرداری قرار دهید.