ایلام ازسپردن سالمندان به مراکز نگهداری مبرا است

ایلام - ایرنا - مدیر کل بهزیستی استان ایلام گفت: سپردن والدین به آسایشگاه های سالمندان به عنوان الگوی رفتاری که کم و بیش در دیگر استان ها رایج شده در این استان کمرنگ است.

به گزارش ایرنا، زهرا همتی روز یکشنبه در آیین گرامی داشت هفته سالمندان در سالن اجتماعات اداره کل بهزیستی ایلام افزود: شمار افراد سالمندی که در این استان به مراکز بهزیستی سپرده می شوند محدود و نسبت به سایر مناطق کشور کمتر است.
وی ادامه داد: سالمندی فرآیندی گریز ناپذیر و دوره پربار زندگی است که تمامی تجارب انسان در این دوره تجمیع و باید از آن استفاده شود.
وی با بیان اینکه تکریم سالمندان بخشی از تاکید دین مبین اسلام است افزود: حضور بزرگان و سالمندان در منازل به سلامت خانواده ها کمک کرده و این قشر نباید در حاشیه قرار بگیرند.
مدیر کل بهزیستی ایلام جمعیت سالمندی در این استان را حدود 50هزار نفر عنوان کرد و گفت: از این شمار سه هزار و 500نفر زیر پوشش خدمات این اداره کل قرار دارند

*** تکریم هرچه بیشتر سالمندان نیازمند تغییر رفتار و نگرش در جامعه است
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام نیز در این همایش گفت: تکریم هرچه بیشتر سالمندان نیازمند تغییر رفتار و نگرش افراد هر جامعه است.
شکرالله شیرخانی افزود: یکی از دلایل ناهنجاری های موجود در جامعه ضعف نظام آموزشی است که در این زمینه باید متولیان اهتمام جدی داشته باشند.
***بیش از 70 درصد سالمندان بالای 75 سال بین سه تا چهار بیماری دارند
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نیز در این آیین با تاکید بر اینکه باید بدنبال احیا دوره سالمندی سالم در جامعه باشیم گفت: این دوره باید توام با فعالیت های جسمی، معنوی، تفریحی و غیره باشد.
رازی ناصری فر افزود: امید به زندگی سالم در ایران 10 سال کمتر از سایر مناطق جهان است و بر اساس پیش بینی ها در سال 2050 یک سوم جمعیت استان سالمند خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه مراقبت از دوره سالمندی باید از میانسالی آغاز شود اظهار کرد: بیش از 70 درصد سالمندان بالای 75 سال بین سه تا چهار بیماری دارند.
در این آیین همچنین یکی از سالمندان شرکت کننده با قصیده خوانی با زبان محلی مورد تشویق شرکت کنندگان قرار گرفت.
اجرای مسابقه و تجلیل از سالمندان و ناشنوایان موفق از دیگر برنامه های این همایش بود.
سوم تا نهم مهرماه به عنوان هفته سالمندان نامگذاری شده است.