صدور روزانه بارنامه در یزد 2 برابر شد

یزد - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد بابیان اینکه صدور روزانه بیش از یک هزار فقره بارنامه نشانگر تحرک در صنعت حمل ‌و نقل استان هست، گفت: با رفع بخشی از مشکل رانندگان ، صدور بارنامه و تحرک در این زمینه نسبت به دیروز (شنبه) به 2 برابر افزایش یافت.

به گزارش ایرنا ، محسن صادقیان روز یکشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران رسانه‌های استان درباره مسائل مربوط به تأمین لاستیک موردنیاز رانندگان و مشکلات این قشر زحمتکش اظهار داشت: با توجه به ناهماهنگی‌های به وجود آمده در بازار ازجمله کمبود لاستیک، افزایش کرایه و بهای لوازم‌یدکی اعتراض‌هایی از سوی رانندگان مطرح شد و برخی نیز فعالیت‌های خود را متوقف کرده بودند.
وی افزود: در شرایط حاضر برای تأمین نیاز خودروهای نیمه سنگین و سواری به‌اندازه کافی در بازار لاستیک وجود دارد اما برای تأمین لاستیک سه سایز خودروهای سنگین با کمبود مواجه هستیم و نبود توازن نیز به دلیل بروز موانع در مسیر تولید داخلی و واردات به وجود آمده است.
معاون استانداری یزد با اشاره به اینکه به دلیل کمبود مواد اولیه تولید داخلی لاستیک با مشکلاتی روبروست، اضافه کرد: از سوی دیگر واردات نیز از تحریم‌ها و نوسان قیمت ارز متاثر شد که آثار این محدودیت‌ها در عرضه و تقاضای بازار مشخص می‌شود.

** سامانه الکترونیکی کنترل وضعیت لاستیک یزد ، کشوری شد
صادقیان تصریح کرد: در این راستا و برای حل مشکلات رانندگان ، سامانه الکترونیکی برای نخستین بار در کشور و ویژه استان یزد راه‌اندازی شد تا میزان لاستیک موجود در بازار از طریق این سامانه به دست راننده واقعی برسد.
به گفته وی ، پس از تایید کار آیی و تأثیر این سامانه موضوع در سطح ملی مطرح و به سراسر کشور تعمیم داده شد و در این سامانه تنها رانندگانی می‌توانند لاستیک دریافت کنند که در سیستم بارنامه فعال هستند و راننده غیرفعال شرایط دریافت لاستیک ندارد.
این مسئول تصریح کرد: مدیریت این سامانه در اختیار اتحادیه شرکت‌های حمل‌ونقل بار و مسافر است که با رانندگان ارتباط مستقیم داشته و شرایط را تسهیل می‌کند.

** مجوز واردات لاستیک برای یزد صادر شد
معاون استانداری یزد ادامه داد: از سوی دیگر برای واردات لاستیک به یزد از خارج کشور نیز رایزنی‌هایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت که مجوزی برای واردات لاستیک صادر شد.
صادقیان ، نظارت و کنترل در داخل استان، تقویت انبارهای تملیکی و انباشت لاستیک شناسایی‌شده با هماهنگی با اداره کل صنعت ، معدن و تجارت(صمت) ،تعزیرات و معاونت اقتصادی، لاستیک‌های کشف‌شده نیز مستقیم و از طریق سامانه حمل‌ونقل جاده‌ای در اختیار رانندگان قرار گیرد .

** توزیع لاستیک‌ در یزد بزودی آغاز می‌شود
وی از توزیع لاستیک در آینده نزدیک در استان خبر داد و گفت: با توجه به شناسایی انبار لاستیک در کشور، تغییر تعرفه های گمرکی و آزادسازی لاستیک‌های وارداتی جریان جدیدی از توزیع لاستیک به رانندگان را در یزد شاهد خواهیم بود.
معاون استانداری یزد بیان کرد: با توزیع ساماندهی لاستیک‌های موجود و واردات لاستیک‌هایی که در حال پیگیری است امیدواریم، چند روز آینده وضعیت بهتری را نسبت به شرایط حاضر شاهد باشیم.
به گفته صادقیان ، رانندگان دراین‌ارتباط با مشکلاتی روبرو هستند که بر سایر بخش‌ها اثرگذار است و ما با تمام توان و همراهی بخش‌های مختلف در سطح استانی و ملی تلاش خود را برای بهبود شرایط به کار گرفته‌ایم.
استان یزد 681 کیلومتر بزرگراه، 657 کیلومتر راه اصلی، 980 کیلومتر راه فرعی و 2هزار و 250 کیلومتر راه روستایی دارد که 1267 کیلومتر آن جزو راه‌های شریانی و ملی است.
هرماه به‌طور متوسط 5.5 الی 6.5 میلیون دستگاه خودرو از جاده‌های استان یزد تردد می‌کند.
16 هزار راننده در استان فعالیت دارند که 14 هزار نفر زیرپوشش اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هستند و با احتساب خانواده‌های آنها حدود 10 درصد جمعیت استان زیرپوشش این مجموعه قرار دارند.
از میان این تعداد راننده ، 9 تا 10 هزار نفر در عرصه رانندگی کامیون فعالیت دارند.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان سال 1395، یک‌میلیون و 138هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها و مناطق عشایری زندگی می‌کنند.