30 شهر فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب اعلام آمادگی کردند

شیراز- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام کرد: بیش از ٣٠ شهر استان فارس برای نامزدی و تکمیل پرونده پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران اقدام کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، به نقل از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، صابر سهرابی با بیان اینکه دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس در شیراز راه اندازی شده است، بیان داشت: به زودی همایش شهرداران شهرهای هدف فارس در حوزه ترویج کتابخوانی به میزبانی شیراز برگزار می شود.
وی بر ضرورت پرداخت بموقع سهم کتابخانه های عمومی توسط شهرداری ها تاکید کرد و افزود: پیشینه فرهنگی و تاریخی، فعالیت های ترویج کتابخوانی و حمایت شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها از فعالیت های فرهنگی از ملاک های انتخاب شهرهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران است و از همین رو اهمیتی ویژه دارد.
سهرابی عنوان کرد: دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس از همه شهردارانی که علاقه مند به حضور در این رویداد مهم ملی و فرهنگی باشند استقبال می کند.
وی با اشاره به فعالیت شهر‌های شیراز، اوز و صدرا در سال های گذشته برای کسب مقام پایتختی کتاب ایران، گفت: با همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها به ویژه شهرداری‌ها می‌توان گام های درخوری را برای ارتقای شاخص توسعه فرهنگی جامعه برداشت.

** برگزاری جشنواره شیرازه کتاب
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همچنین گفت: دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس با همکاری این اداره کل ، شهرداری شیراز، اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس و موسسه آفتاب مهرصبا فارس، برگزاری فستیوال ایده های ترویج کتابخوانی با عنوان «شیرازه کتاب» را مطرح کرده است.
صابر سهرابی گفت: کتابداران، کتابفروشان، موسسات فرهنگی و هنری، موسسات مردم نهاد، نخبگان، دانشجویان، دانش آموزان، آموزگاران، دبیران، استادان دانشگاه، مروجان کتابخوانی و عموم مردم تا 30 مهرماه 1397 فرصت دارند ایده های بکر خود را برای ترویج کتابخوانی به دبیرخانه این ستاد ارسال کنند.
وی با بیان اینکه از طرح های برگزیده جشنواره شیرازه کتاب تقدیر می‌شود افزود: در صورت انتخاب شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران، از اجرای طرح ها توسط ارائه دهنده طرح حمایت مادی و معنوی خواهد شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقداماتی که برای این جشنواره صورت می‌گیرد باید طور ویژه برای پایتخت کتاب طراحی شده باشد همچنین متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی تدوین شود.
سهرابی تأثیرگذاری پایدار بر ارتقای فرهنگ کتاب‌خوانی و نیز مشارکت مردم در این طرح‌ها را نیز از دیگر شرایط شرکت در این جشنواره دانست و عنوان کرد: پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری، قابلیت الگوبرداری، فعالیت نوآورانه و کیفی و قابلیت اجرا در سطح کشور، شهر و روستا از دیگر ویژگی‌های این طرح هاست.

جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران و نیز شهر‌ها و روستاهای دوستدار کتاب ایران اسفندماه هر سال در تهران برگزار می‌شود.