خدمت رسانی ده ها پزشک دواطلب در اردوی جهادی

گروه جهادی شهید دکتر علیرضا ولیان، شهریور ماه سال جاری با همکاری قرارگاه جهادی خدمت رسانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در بخش شاهیوند شهرستان چگنی با تشکیل یک اردوی جهادی نسبت به ارائه خدمات پزشکی در این منطقه اقدام کرد.

خدمت رسانی ده ها پزشک دواطلب در اردوی جهادی

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم این اردوی جهادی به مدت 5 روز و با همکاری 64 دانشجوی پزشکی، پرستاری، مامایی، دندانپزشکی و.... و همچنین حضور 7 پزشک متخصص ( داخلی، دندانپزشکی، عفونی، مغز و اعصاب، زنان، کلیه و مجاری ادرار و اطفال) و همچنین با حضور روحانیون و طلاب خواهر همراه اردو برگزار شد.

امیررضا جهانی نژاد مسئول گروه جهادی شهید ولیان با اشاره به دلایل انتخاب منطقه هدف اردو گفت: انتخاب منطقه هدف باتوجه به عمق محرومیت بخش شاهیوند و کمبود خدمات پزشکی و بهداشتی در آن صورت گرفته است که البته چندین سال است که اردوهای مشابه کوچک و بزرگ در مناطق محروم استان و یا حاشیه شهر خرم آباد اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه هدف از اقدام گروه جهادی دکتر ولیان شناسایی و اولویت بندی نیاز های مناطق محروم اطراف مرکز استان و حتی نقاط دورتر بوده است اظهار کرد: سعی در پیگیری این موارد و مهمتر از این، تقویت روحیه‌ی جهادی در بین دانشجویان و پزشکان از جمله اهداف اصلی برگزاری این اردوی 4 روزه بوده است.

مسئول گروه جهادی دکتر ولیان با تاکید بر برنامه‌ریزی خرد و کلان در راستای خدمت رسانی در قالب گروه جهادی افزود: برنامه‌ی ما در این منطقه پنج ساله است که امیدوارم بتوانیم اهداف مورد نظر خود را محقق کنیم.

جهانی‌نژاد با تمجید از استقبال و برخورد توده مردم در مواجهه با گروه‌های جهادی ازجمله گروه دکتر ولیان اظهار کرد: برخورد و پذیرش مردم در مقابل گروه جهادی ما نیز بسیار مناسب بود و محبت بسیاری بین گروه و مردم منطقه بوجود آمد که این محبت و دلبستگی در بین مردم هم از نعمت‌های بی پایان الهی است.

وی با تاکید بر تداوم همکاری با قرارگاه جهادی خدمت رسانی  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: با توجه به تجربه‌ی خوب گروه ما از همکاری با این قرارگاه جهادی، حتما در آینده در زمینه های فرهنگی و جهادی خواستار همکاری و مشارکت بیشتر ایشان با بسیج دانشجویی دانشگاه و گروه جهادی دکتر ولیان خواهیم بود.

خدمت رسانی جهادی در 11 روستای استان گلستان

استان گلستان مقصد و هدف خدمت رسانی تا سه سال آینده تیم گروه اردوهای شهرستان قرارگاه جهادی رویش های انقلاب اسلامی وابسته به بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران خواهد بود.
این تیم که با حمایت نهاد های مختلف ، از جمله قرارگاه جهادی خدمت رسانی ستاد اجرایی فرمان امام ( ره ) راه اندازی شده، تابستان امسال ، پس از چندین مرحله شناسایی ، 11 روستای دهستان سلطانعلی از توابع شهرستان گنبد کاووس استان گلستان را به عنوان منطقه ی هدف خود برای 3 سال آینده انتخاب و فعالیت خود را در آن محل آغاز کرد.
اردوی 10 روزه قرارگاه دهه اول شهریور ماه در گنبد در حوزه های درمانی و فرهنگی و با مشارکت 160 نفر از دانشجویان نخبه ی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

دستاوردها و پیامد های این حرکت جهادی به شرح ذیل است؛

در حوزه بهداشت و درمان، تیم های دوّار متشکل از کارشناسان بهداشت عمومی و محیط ، داروساز و پرستار از منازل روستاها بازدید و آموزش های لازم را در خصوص رعایت مسائل بهداشتی ، پیشگیری از بیماری ها و نحوه صحیح مصرف داروهای موجود در منزل را به ایشان ارائه کردند.

همچنین تیم سیار متشکل از 2 نفر پزشک متخصص اطفال و غدد ، 3 نفر پزشک عمومی ، داروساز ، پرستار ، فیزیوتراپ و گفتار درمان به ارائه خدمت پرداختند.
بنابراین گزارش، از 740 مراجع تریاژ شده ،273 نفر ویزیت مامایی،135 نفر ویزیت فیزیوتراپی، 105 کودک ویزیت گفتار درمانی و 4 سالمند و 28 نفر افراد دارای اختلال، خدمات لازم را دریافت کردند. همچنین 593 نفر توسط پزشک عمومی و متخصص ویزیت شدند. طی خدمات ارائه شده، دارو نیز به بیماران ارائه شد که ارزش ریالی داروها بالغ بر 150 میلیون ریال بوده است.

در زمینه معاینه دهان و دندان نیز پس از استقرار 8 دستگاه یونیت دندانپزشکی در محل هدف ، 6 دندانپزشک عمومی و 1 دانشجوی تخصص به همراه دستیاران به ارائه ی خدمت پرداختند. طی ویزیت از 500نفر ، 190مورد دندان کشیدن، 90 ترمیمی و 30 جرم گیری گزارش شده است.ارزش ریالی مواد مصرفی دندانپزشکی نیز حدود 200 میلیون ریال بوده است.

در حوزه فرهنگی 8 روستا به عنوان مبدا و 3 روستا به عنوان قمر میزبان تیم های تربیتی قرارگاه بودند. در این روستاها اقدامات گروهی خاص و دسته جمعی و عام انجام شد که از جمله می توان به برگزاری جشن تکلیف 84 دختر 8 روستا و جشن عید غدیر به همراه پخش شربت و شیرینی بین اهالی اشاره کرد.
همچنین 8 روستا تخت پوشش فعالیتهای فرهنگی خارجی قرار گرفتند(برخی روستاها ادغام شدند مانند توحید 1و 2_ ابوذر 1و3_فیضیه 1و2،فعالیت کارگروه پژوهش و رسانه در 6 روستا برای ثبت فعالیتهای فرهنگی خارجی و همچنین جمع اوری اطلاعات دقیقتر شناسایی برای سال های آینده)

احداث کتابخانه سیار در گروه نوجوان و ارایه ی کتب قرآنی و دفاع مقدس و داستانهای کهن ایران و کتابچه های شهدا از دیگر اقدامات گروه جهادی طی دوره اردو بوده است. اهدای لوازم التحریر شامل دفتر نقاشی، مداد رنگی و مشکی، پاک کن و تراش و کاربرگ نقاشی و همچنین 160 روسری به دختران خردسال 8 روستا از اقدامات قابل ذکر گروه است.

آموزش مهارت های کاربردی برای گروه کودک، نوجوان و جوان با رویکرد ایجاد حس مسیولیت پذیری، آموزش تهیه هنر با نمد و پرورش گل و گیاه در راستای اشتغالزایی بانوان از جمله اقدامات گروه در حوزه آموزش بوده است.

در حوزه بهسازی نیز مدارس هدف قرار گرفتند که در مجموع، 5 مدرسه از 8 مدرسه منطقه هدف، از نظر ظاهر ساختمان نوسازی شدند.

بنا بر این گزارش، ارائه خدمت یک روزه به مردم سید آباد و اسلام آباد از مناطق حاشیه ای شهر گنبد کاووس به درخواست سپاه شهرستان گنبد حین برگزاری اردو از اقدامات دیگر گروه بوده است.

انتهای پیام/