انتشار تصاویر خصوصی برای تسویه‌حساب شخصی

یکی از شهروندان به پلیس فتای استان مراجعه و بیان کرد شخصی ناشناس در شبکه اجتماعی تلگرام، تصاویر شخصی او را منتشر کرده و با درج شماره تلفن‌همراه و بیان مطالب توهین‌آمیز باعث هتک حیثیت او و خانواده‌اش شده است.

فردی که برای تسویه‌حساب اقدام به انتقام‌گیری اینترنتی کرده بود، دستگیر شد.


به گزارش شرق، سرگرد روح‌الله شهبازی‌پور، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان کهگیلویه‌وبویراحمد از شناسایی و دستگیری فردی که در شبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی و مطالب کذب علیه یکی از شهروندان کرده بود، خبر داد و گفت: کاربران تصاویر خصوصی، مطالب مهم و خانوادگی خود و... را به هیچ عنوان در پروفایل به اشتراک نگذارند و پیام‌های دریافتی از افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی را پاسخ ندهند و همواره مراقب افراد فرصت‌طلب و سودجو در فضای سایبری باشند.


او درباره این پرونده اظهار کرد: یکی از شهروندان به پلیس فتای استان مراجعه و بیان کرد شخصی ناشناس در شبکه اجتماعی تلگرام، تصاویر شخصی او را منتشر کرده و با درج شماره تلفن‌همراه و بیان مطالب توهین‌آمیز باعث هتک حیثیت او و خانواده‌اش شده است.


این مقام انتظامی با بیان اینکه موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت، افزود: پس از انجام اقدامات فنی و پلیسی و پیگیری‌های لازم از سوی کارشناسان پلیس، متهم که یکی از دوستان شاکی بود، در کمترین زمان ممکن شناسایی و دستگیر شد.


سرگرد شهبازی‌پور ادامه داد: متهم در مواجهه با مدارک و مستندات موجود به جرم خود اقرار کرد و انگیزه خود را انتقام‌جویی و هتک حیثیت شاکی به دلیل اختلافات مالی و تسویه‌حساب شخصی با او عنوان کرد.


سرگرد شهبازی‌پور خاطرنشان کرد: متهم پس از تشکیل پرونده مقدماتی برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد.


این مقام انتظامی بیان کرد: «مطابق ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او -جز در موارد قانونی- منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به‌نحوی‌که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و جزای نقدی یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد».


رئیس پلیس فتای کهگیلویه‌وبویراحمد عنوان کرد: همواره مراقب اطلاعات خصوصی و شخصی و خانوادگی خود باشید، زیرا ممکن است افرادی با انتشار تصاویر خصوصی شما در فضای مجازی، درصدد سودجویی و هتک حیثیت شما برآیند.