قتل و خودکشی با سلاح گرم بیشتر از جنگ تلفات می‌گیرد

میزان خودکشی با سلاح گرم در سال‌های ١٩٩٠ تا ٢٠١٦ کاهش یافته است. با این حال برخی از کشور‌ها همچنان درگیر این مسأله هستند. در سال ٢٠١٦ گرینلند با ٢٢ مرگ در ١٠٠هزار نفر بیشترین نرخ خودکشی را داشته است. ایالات متحده آمریکا پس از آن با ٤/٦ نفر در ١٠٠‌هزار نفر در سال ٢٠١٦ در رتبه دوم خودکشی قرار داشته است.

قتل و خودکشی با سلاح گرم بیشتر از جنگ تلفات می‌گیرد

شاید تیراندازی به جمعیت و عملیات‌های تروریستی در سرخط خبر‌ها قرار بگیرند، اما قتل‌ها و در مقیاسی کوچکتر خودکشی باعث بیشترین مرگ در سراسر جهان می‌شوند.

به گزارش شهروند به نقل از  سی. ان. ان، طبق مطالعه‌ای که اخیرا صورت گرفته و در مجله جاما منتشر شده است در سال‌های ١٩٩٠ تا ٢٠١٦ که این تحقیق در ١٩٥ کشور صورت گرفته، بیشترین آمار قتل و مرگ‌ومیر خارج از جنگ است.

در سراسر جهان در سال ٢٠١٦ حدود ٢٥١ هزار نفر توسط اسلحه کشته شده‌اند. در سال ١٩٩٠ این میزان حدود ٢٠٩‌هزار نفر بود. با در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت آمار مرگ‌ومیر به واسطه اسلحه ٠,٩‌درصد کاهش یافته است. مرگ‌های ناشی از اسلحه عمدتا در ٦ کشوری رخ می‌دهند که درمجموع حدود ١٠‌درصد جمعیت جهان را دارند. بیش از نیمی از مرگ‌های جهان توسط اسلحه در آمریکا، برزیل، مکزیک، کلمبیا، ونزوئلا و گواتمالا صورت می‌گیرد. در سال ٢٠١٦ اکثر تلفات سلاح‌ها، حدود ٦٤ درصد، به واسطه قتل صورت گرفته‌اند.


خودکشی‌ها حدود ٢٧‌درصد مرگ‌ومیر به واسطه سلاح را شامل می‌شوند و میزان کمی حدود ٩ درصد حوادث اتفاقی بوده‌اند. اگر نقشه بیشترین آمار قتل‌ها را نگاه کنید، می‌بینید که از مکزیک تا برزیل بیشترین میزان مرگ‌ومیر وجود دارد و بسیاری از این قتل‌ها به دلیل کارتل‌های مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته و تجارت‌های غیرقانونی اسلحه به وجود آمده‌اند.

السالوادور با ٣٨,٩ قتل در ١٠٠هزار نفر در سال ٢٠١٦ رکورد بیشترین مرگ توسط سلاح را دارد. در مقایسه سنگاپور با ٠.١ نفر در هر ١٠٠ هزار نفر کمترین نرخ قتل توسط اسلحه را دارد. کریس موری، محقق اصلی این تحقیق و مدیر موسسه بهداشت و ارزیابی دانشگاه واشینگتن، می‌گوید: «میزان مرگ‌ومیر به دلیل اسلحه بسیار غیر طبیعی و قابل توجه است.»

بیشترین تعداد مقتولان مربوط به مردان بین ٢٠ تا ٢٤ ساله بوده است. به طور کلی مردان بیشترین تلفات ناشی از این قتل‌ها بوده‌اند. میزان خودکشی با سلاح گرم در سال‌های ١٩٩٠ تا ٢٠١٦ کاهش یافته است. با این حال برخی از کشور‌ها همچنان درگیر این مسأله هستند. در سال ٢٠١٦ گرینلند با ٢٢ مرگ در ١٠٠هزار نفر بیشترین نرخ خودکشی را داشته است. ایالات متحده آمریکا پس از آن با ٤/٦ نفر در ١٠٠‌هزار نفر در سال ٢٠١٦ در رتبه دوم خودکشی قرار داشته است.

کریس موری می‌گوید: «نرخ خودکشی در آمریکا برای من بسیار شگفت‌آور بود.» ایالات متحده آمریکا دارای ٣/٤درصد جمعیت جهان است، اما خودکشی به واسطه سلاح گرم در سال ٢٠١٦ در این کشور ٣/٣٥درصد بوده است. از سوی دیگر طبق گزارش مرکز تحقیقاتی پیو در سال ٢٠١٧ آمریکایی‌ها بیشترین سلاح را نسبت به سایر مردم جهان دارند. از هر ١٠ آمریکایی ٤ نفر اسلحه دارند یا در خانه‌ای زندگی می‌کنند که در آنجا اسلحه وجود دارد.

در یک دهه اخیر، آمریکایی‌ها بیش از همیشه با سلاح گرم خودکشی کرده‌اند، اما میزان قتل نسبتا ثابت مانده است. طبق گزارش اخیر، آمریکا برای میزان خودکشی در جهان در جایگاه سی‌ام ایستاده است. بیشترین نرخ افزایش در میزان خودکشی در این بازه زمانی مربوط به جامائیکا و سنگاپور بود که دارای کمترین نرخ خودکشی توسط اسلحه بوده‌اند.

کریس موری می‌گوید که این ارقام به خوبی به ما می‌گویند که وضع سلامت روحی یک جامعه به کدام سمت حرکت می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که هیچ دلیل مشخصی برای خشونت‌های اسلحه وجود ندارد و همواره دلایلی مثل اعتیاد، الکل، فقدان خدمات بهداشت روانی و خشونت‌های خانگی و فقر پشت این قتل‌ها و خودکشی‌ها قرار دارد.


«دنیل وبستر» مدیر مرکز تحقیقات اسلحه جان هاپکینز که مطالعات زیادی در مورد خشونت اسلحه انجام داده، می‌گوید: «مناطقی که بیشترین نرخ مرگ‌ومیر توسط اسلحه در آنجا وجود دارد، مکان‌هایی هستند که سیستم دولتی و خصوصا سیستم عدالت کیفری در آنجا ضعیف هستند. به غیر از این مسأله، یک رابطه ساده دیگری هم وجود دارد که هر جا اسلحه بیشتری وجود دارد، مرگ‌ومیر به واسطه اسلحه هم در آنجا بیشتر است.»