لتونی؛ خطرناک ترین کشور برای رانندگی

دولت لتونی محدودیتهای جدیدی را نیز برای حداکثر سرعت وضع کرده است. تا چند سال گذشته حداکثر سرعت در جاده‌های کشور لتونی ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بود.در حال حاضر حداکثر سرعت به ۹۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافتهاست

رانندگی یکی از مسائل مهم در سراسر جهان می باشدبه طوریکه دولت های تمامی کشورها برای این موضوع و کاهش و جلوگیری از تصادفات تمهیدات ویژه ای قائل شده اند.

تصادفات،علل مختلفی دارند که از آن جمله می توان به بی احتیاطی،کیفیت پایین جاده ها و...اشاره کرد.

لتونی؛یکی از خطرناک ترین کشورها برای رانندگی

لتونی،یکی از خطرناکترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای رانندگی ست که درسال۲۰۱۷میلادی، ۱۳۴نفر به دلیل حوادث رانندگی در این کشور جان خود را از دست دادند و ۴۹۴۲تن نیز زخمی شدند که این رقم در مقایسه با سال پیش از آن ۱۵درصد کاهش یافته است.

تصادفات سریالی در لتونی

در سال ۲۰۱۶میلادی،۱۵۸نفر درلتونی در اثر تصادفات جان خود را ازدست دادند که میزان مرگ و میر جاده ای به ازای هر یک میلیون نفر،۸۰بوده که ۶۰درصد بیش از متوسط مرگ و میر در کل اتحادیه اروپا می باشد.این درحالیست که رومانی و بلغارستان وضعیتی بدتر از لتونی دارند.

تدابیر دولت لتونی برای کاهش و جلوگیری از تصادفات

دولت این کشور امیدوار است با اتخاذ تدابیری از جمله افزایش جریمه رانندگانی که با سرعت رانندگی می کنند و همچنین رانندگان مست،پیشینه ی این کشور را در این موضوع اصلاح نماید.کیفیت پایین جاده‌ها نیز از دیگر عوامل خطر آفرین در این کشور است.

کیفیت جاده‌ها

در لتونی علاوه بر سه عامل اصلی سرعت، مصرف الکل و عدم استفاده از کمربند ایمنی که در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا منجر به وقوع تصادفات جاده‌ای می‌شود، همچنین کیفیت بد جاده‌ها بر میزان مرگ و میر افزوده است.

کیفیت پایین جاده ها؛دلیل اصلی تصادفات لتونی

کیفیت پایین و بد جاده‌ها به ویژه در مناطق روستایی از دلایل اصلی تصادفات در این کشور است. در لتونی تنها ۵۷ درصد از جاده‌های اصلی را می‌توان دارای شرایط خوب یا  خیلیخوب توصیف کرد.برخی از جاده‌های اصلی در این کشور حتی بدتر از جاده‌های سنگی هستند.

ترافیک کم در لتونی

در لتونی حجم ترافیک کم است و پول زیادی صرف سرمایه گذاری در جاده‌ها نشده است. قرار است در سال آینده حدود ۳۰ میلیون یورو در این زمینه سرمایه گذاری شده و با تعمیر جاده‌ها وضعیت کیفی آنها بهبود یابد.

همچنین قرار است در پروژه‌های بعدی توجه بیشتری به امنیت آن بخش از استفاده کنندگان از جاده‌ها بشود که تا کنون کمتر حفاظت شده‌اند؛ مانند عابرین پیاده و دوچرخه سواران.

ایجاد مسیرهای ویژه‌ای برای عابران و دوچرخه سواران، همچنین ایجاد موانع ترافیکی از دیگر برنامه‌ها در این زمینه می باشد.

دولت لتونی محدودیتهای جدیدی را نیز برای حداکثر سرعت وضع کرده است. تا چند سال گذشته حداکثر سرعت در جاده‌های کشور لتونی ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بود.در حال حاضر حداکثر سرعت به ۹۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافتهاست.

دولت لتونی همچنین نقشه‌ای از جاده‌های این کشور توام با نقاطی سیاه رنگ black dot تهیه کرده است؛ نقاطی که نشان دهنده ی مکان‌های بسیارخطرناک برای رانندگی می باشند.

افزایش جریمه ها در لتونی

لتونی در تلاش برای کاهش شمار تصادفات رانندگی، جریمههای سنگینتری را وضع کرده است. در حال حاضر حداقل جریمه برای سرعت غیرمجاز در خارج از شهرها ۴۰ یورو و در داخل شهرها ۸۰ یورو است. برای آن دسته از رانندگانی که با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بالاتر از حد مجاز رانندگی می کنند جرائم ۳۶۰ یورو و ۴۸۰ یورویی در نظر گرفته شده است، همچنین رانندگان خاطی با خطر ابطال گواهینامه نیز روبرو خواهند شد.

با این وجود در کشور همسایه یعنی استونی، حداکثر جریمه معین شده برای رانندگان خاطی بسیار بیشتر یعنی مبلغ ۱۲۰۰ یورو می باشد.

دولت همچنین قصد دارد دوربین های ثابت و متحرک برای کنترل منظم رانندگان را افزایشدهد. قرار است تعداد این دوربین ها در سال آینده دست‌کم به ۱۰۰ دوربین ثابت افزایش یابد.

همچنین وزارت راه این کشور برای آموزش بهتر رانندگان و سنجش بهتر مهارت آنها قبل از اعطای گواهینامه برنامه‌هایی در دست اجرا دارد.