کلاهبرداری از 194 نفر با نرم‌افرار همدم‌یاب

زنی که با استفاده از گوشی همسر خود اقدام به طراحی روبات همدم‌یاب کرده و به حساب‌های بانکی حدود 194 کاربر دستبرد زده بود، از سوی کارشناسان پلیس فتا دستگیر شد.

به گزارش شرق، در پی مراجعه شهروندی به پلیس فتا در اراک و ارائه شکایتی مبنی بر کلاهبرداری افراد ناشناس و برداشت از حساب بانکی وی، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

در بررسی‌های فنی و تخصصی مشخص شد شاکی مدتی قبل، از طریق شبکه اجتماعی تلگرام برای فعال‌سازی روباتی به نام «همدم‌یاب»، مبلغی را به‌ صورت اینترنتی پرداخت کرده و از این طریق از او سرقت شده است. به‌این‌ترتیب متهم شناسایی و دستگیر شد.

در حین تحقیقات از متهم، همسر وی به پلیس مراجعه و با حالاتی کاملا مضطرب پیگیر وضعیت پرونده شوهر خود شد. رفتار این زن شک مأموران را برانگیخت به همین دلیل از او بازجویی کردند تا اینکه زن جوان لب به اعتراف گشود و گفت همه اقدامات مجرمانه را او از طریق گوشی همسر خود انجام داده است. این زن در اعترافات خود گفت: اواخر سال گذشته در یک گروه تلگرامی با فردی ناشناس آشنا شدم و به من گفت با ساخت یک روبات به نام همدم‌یاب در شبکه اجتماعی تلگرام و تبلیغ آن به‌‌راحتی می‌توانم بابت این تبلیغات با به‌دست‌آوردن اطلاعات حساب بانکی افراد اقدام به خرید شارژ تلفن همراه کنم و سپس این شارژها را به مبلغ پایین‌تری بفروشم و پول‌دار شوم. من هم با ساخت این روبات و تبلیغ در شبکه اجتماعی تلگرام به حساب بانکی افراد مختلف دسترسی پیدا کردم و با این مبالغ اقدام به خرید شارژ و فروش آن با قیمت پایین‌تری می‌کردم. در جریان رسیدگی به پرونده مشخص شد این زن از طریق ایجاد روبات جعلی اطلاعات حدود 194 فقره کارت‌ بانکی را به سرقت برده و از حساب‌های بانکی آنان برداشت کرده است.

سرگرد احسان آنقی، رئیس‌پلیس فتای استان مرکزی، به شهروندان توصیه کرد: برای جلوگیری از موارد مشابه، نیاز است که هیچ‌گاه اقدام به دانلود نرم‌افزارها با عنوان‌های غیراخلاقی (صیغه‌یاب، همدم‌یاب، همسریابی) نکنند. به این دلیل که صد درصد نرم‌افزارها دروغ است و فقط برای سرقت اطلاعات حساب بانکی شما طراحی ‌شده است. رئیس‌پلیس فتای استان مرکزی در ادامه افزود: کاربران حتما برای نصب هرگونه نرم‌افزار و اپلیکیشنی از سایت‌های معتبر اقدام و در زمان نصب دقت کنند که این نرم‌افزار یا اپلیکیشن چه مجوزهای دسترسی را می‌خواهد. ضمنا حتما آنتی‌ویروس سیستم خود را به‌روز کنند. سرگرد آنقی در پایان به شهروندان توصیه کرد: در صورت مواجهه یا مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس با ما در میان بگذارند.