زلزله اندونزی ۱۳۱ قربانی و ۱۵۶ هزار بی خانمان برجای گذاشت

آمار قربانیان زلزله پرقدرت ۶.۹ ریشتری 'لومبوک' در شرق اندونزی با بیش از ۲۳۰ پس لرزه که بزرگترین فاجعه زیست محیطی امسال شناخته شده، به ۱۳۱ نفر رسید. این فاجعه ۱۵۶ هزار بی خانمان نیز برجای گذاشته است. اندونزی با بیش از ۲۶۰ میلیون نفر جمعیت در خط کمربند آتش اقیانوس آرام قرار گرفته و همواره شاهد شدیدترین حوادث طبیعی در دریا و خشکی از جمله زلزله‌های مهیب است.

آمار قربانیان زلزله پرقدرت ۶.۹ ریشتری 'لومبوک' در شرق اندونزی با بیش از ۲۳۰ پس لرزه که بزرگترین فاجعه زیست محیطی امسال شناخته شده، به ۱۳۱ نفر رسید. این فاجعه ۱۵۶ هزار بی خانمان نیز برجای گذاشته است.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های اندونزی، کمک‌های گروه‌های امدادگر داخلی و بین المللی در کنار اقدامات واحد‌های ارتش این کشور برای بیرون آوردن اجساد قربانیان از زیر آوار‌ها و همچنین یافتن افراد گمشده به رغم گذشت چند روز از این زلزله، همچنان ادامه دارد.
از یکشنبه شب گذشته که این زلزله رخ داده، این منطقه در شرق اندونزی شاهد بیش از ۲۳۰ پس لرزه بوده که شدیدترین آن صبح دوشنبه ساعت ۶ صبح به وقت محلی به قدرت ۵.۵ ریشتر بود.
تلفات و خسارات بسیار زیاد در منطقه لومبوک اندونزی به دلیل آن است که این منطقه در مدت یک هفته با دو زلزله پرقدرت متوالی مواجه شد.
لومبوک روز (۲۹ جولای) هفتم مرداد با اولین زلزله پرقدرت ۶.۴ ریشتری لرزید که ۱۷ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.
زمین لرزه دوم نیز با قدرت ۶.۹ ریشتر در عمق ۳۱ کیلومتری در همین منطقه در روز یکشنبه هفته جاری به وقوع پیوست و تاکنون بیش از ۱۳۰ نفر در پی آن کشته شده اند که به دلیل آن است که هزاران خانه در زلزله دوم دیگر تاب نیاورده و فرو ریختند. علاوه بر این جزیره 'بالی' همسایه این جزیره نیز در پی وقوع این زلزله لرزید و بخش‌هایی از آن از این سانحه طبیعی متاثر شد.
طبق گزارش رسانه‌های اندونزی، تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ گردشگر خارجی نیز از منطقه تخلیه شدند و این روند برای تخلیه حدود یک هزار نفر دیگر همچنان ادامه دارد.
اندونزی با بیش از ۲۶۰ میلیون نفر جمعیت در خط کمربند آتش اقیانوس آرام قرار گرفته و همواره شاهد شدیدترین حوادث طبیعی در دریا و خشکی از جمله زلزله‌های مهیب است. 'سونامی' رخ داده در اقیانوس هند پس از زلزله‌ای مهیب در سال ۲۰۰۴ جان حدود ۲۲۶ هزار نفر را در ۱۳ کشور گرفت که ۱۲۰ هزار نفر از آنان در اندونزی کشته شدند.
طبق گزارش منابع خبری، هزاران نفر از مردم اندونزی به دلیل بی خانمانی و هراس از وقوع زلزله دیگر در چادر‌های امدادی پناه گرفته اند.
گزارش مقامات محلی حاکی است، هزاران واحد مسکونی، مساجد، مدارس و مراکز آموزشی و اداری و تفریحی در جزیره وسیع لومبوک و در همسایگی جزیره بالی فرو ریخته و امدادگران سرگرم یافتن بازماندگان در این منطقه هستند. علاوه بر این بیش از یک هزار و ۴۷۷ نفر نیز در اثر این فاجعه طبیعی مجروح شده اند.
'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران در پی وقوع زلزله و جان باختن و زخمی شدن شماری از مردم اندونزی در پیامی به رئیس جمهوری این کشور ضمن ابراز تسلیت و اعلام همدردی از خداوند متعال برای جان باختگان، غفران و رحمت الهی و برای خانواده‌های آنان صبر و بردباری مسئلت کرد.
'بهرام قاسمی' سخنگوی وزارت خارجه نیز با ابراز تاسف از وقوع زلزله در اندونزی که ده‌ها کشته و مصدوم بر جای گذاشت، با دولت و مردم اندونزی و خانواده بازماندگان این حادثه ناگوار ابراز همدردی کرد.

لینک کوتاه