ناگفته‌های مرگ 2 بازیکن نوجوان در گرجستان / پای ارز مسافرتی در میان است؟

روایت خانواده‌ها نیز از این سفر حیرت برانگیز است! سفری تفریحی و ورزشی که اجباری و البته ارزان بود! مادر یکی از این این 2 بازیکن نوجوان در مصاحبه‌ای که در فضای مجازی منتشر شد گفت که تمام هزینه پاسپورت، ویزا و تمامی مخارج سفر را از والدین بچه‌ها دریافت کرده بودند.

خبر کوتاه، تلخ، بهت آور و برای آن‌ها که حافظه خوبی دارند کمی تکراری بود. دو دانش آموز نوجوان یزدی در سفری که با تیم مدرسه فوتبال خود به گرجستان داشتند جان باختند! قسمت بهت آور ماجرا این است که تاکنون روایت‌های مختلفی از علت فوت این دو نوجوان ذکر شده است. برخی رسانه‌ها از غرق شدن در رودخانه نوشته‌اند و برخی از غرق شدن در باتلاق! هر چه هست علت این فاجعه هم تاکنون آن‌چنان که باید شفاف نشده.

32 بازیکن نوجوان بدون مجوز در گرجستان

مدرسه فوتبال آرمان کویر که مدرسه فوتبالی در یزد است در قالب 2 گروه 20 و 12 نفره 32 بازیکن نوجوان خود را به بهانه یک اردوی ورزشی برون مرزی به خارج از کشور می‌برد. حالا شاید بپرسید کجا؟ گرجستان! جدی‌ترین مقصد گردشگری ایرانیان در مدت اخیر. این اتفاق همراه توری گردشگری و بهانه اردوی ورزشی در تفلیس رخ داد.

در این اردوی به ظاهرا فوتبالی  2 نوجوان یزدی به‌نام‌های «محمدحسین ورمزیار» و «امیر محمد کاربخش» غرق شدند. موضوع غرق شدن این دانش آموزان از همان ساعت نخست با پیگیری نهادهایی چون وزارت ورزش و وزارت امور خارجه پیگیری شد و در همان ساعت نخست مشخص شد چنین سفری از اساس بدون مجوزهای لازم بوده!

بدون و مجوز و اجباری 32 بازیکن نوجوان را اردو بردند!

اولین واکنش را مسعود شریعتی- مدیر کل ورزش و جوانان استان یزد- نشان داد و گفت: اعزام ورزشکاران به خارج از کشور باید طبق مقررات باشد و افراد نسبت به کسب مجوز از شورای برون مرزی وزارتخانه اقدام کنند. مسئولان این مدرسه یا هیچ بازیکن نوجوان دیگری از این مدرسه برای سفر به خارج از کشور مراجعه‌ای به این اداره کل، هیأت فوتبال و شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان نداشته‌اند.

روایت خانواده‌ها نیز از این سفر حیرت برانگیز است! سفری تفریحی و ورزشی که اجباری و البته ارزان بود! مادر یکی از این این 2 بازیکن نوجوان در مصاحبه‌ای که در فضای مجازی منتشر شد گفت که تمام هزینه پاسپورت، ویزا و تمامی مخارج سفر را از والدین بچه‌ها دریافت کرده بودند.

این مادر داغدیده گفت: مسئولان این مدرسه فوتبال به ما گفتند خودتان بچه‌ها را به فرودگاه بیاورید چرا که ما مسئولیتی در قبال این موضوع نداریم.وقتی بچه‌ها پرواز کردند تا ساعت 11 روز بعد با آنها در ارتباط بودیم اما دیگر خبری نداشتیم تا اینکه متوجه شدیم دو نفر از بچه‌ها در یک باتلاق گرفتار شده و غرق شده‌اند.

ماجرا اما به همینجا ختم نمی‌شود. ظاهرا این سفر قرار بوده همراه 5 مربی انجام شود و مقصد اول هم مالزی بوده که در نهایت به گرجستان تغییر پیدا می‌کند و والدین هم بعد از یک روز دیگر نتوانستند با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند. متاسفانه پس از رخ دادن این حادثه به والدین این دو بازیکن نوجوان گفته شده که تحویل پیکرهای این دو بازیکن نوجوان یزدی نیز زمان‌بر خواهد برد.

هزینه مسافرت هر بازیکن نوجوان فقط 200 هزارتومان

قسمت مهم دیگر این ماجرا روایت پدر یکی از این دو بازیکن نوجوان یزدی از ماجرای برگزاری این اردوست. او گفته که مدرسه فوتبال به آنان گفته هزینه این اردو فقط 200 هزار تومان است و حضور در آن الزامی است و اگر دانش آموزی در آن حضور پیدا نکند جریمه خواهد شد و مبلغ جریمه هم 5 میلیون تومان است!

هر بازیکن نوجوان 4 میلیون 200 هزار تومان سود داشت!

اگر کمی بدبینانه به ماجرا نگاه کنیم و دنبال دلیل اجباری بودن یک اردوی فوتبالی دانش آموزی بگردیم می‌توانیم این اردو را محصول طمع مسئولین این مدرسه فوتبال به ارز مسافرتی 4 هزار و 200 هزار تومانی بدانیم. اگر برای هر نفر هزار دلار ارز مسافرتی پرداخت شود و مسئولان مدرسه موفق شده باشند برای هر بازیکن نوجوان 4 میلیون و 200 هزار تومان ارز مسافرتی گرفته باشند به عبارتی این 32 بازیکن بیش از 134 میلیون ارز مسافرتی داشتند که حداقل می‌شد به دو برابر قیمت در بازار آزاد فروخت که رقمی نزدیک 270 میلیون می‌شود.

با توجه به کم و کیف ماجرا یک آدم مقتصد و اهل حساب و کتاب نیز از چنین اردویی مبلغی معادل 200 میلیون سود به دست آورد که در مدتی کوتاهی معادل سه-چهار روز مبلغ زیادی است. البته تاکنون چنین فرضیه‌ای از سوی نهادهای نظارتی تایید نشده و این تنها برخی والدین بودند که گمان می‌کنند پای چنین طمعی نیز در میان باشد.

مرگ این 2 بازیکن نوجوان بیش از همیشه ما را یاد دانش آموزان نوجوان و جوانی می‌اندازد که به علل گوناگون و عمدتا به دلیل نقص قوانین و عدم دقت والدین و نهادهای نظارتی جان خود را از دست می‌دهند و به اردوهای اجباری‌ای می‌روند که هیچ اجباری ندارد. مرگ‌هایی که با کمی مقاومت در برابر سودجویان می‌توانست اتفاق نیافتد.