باغ وحش مشهد مجوز بهره‌برداری ندارد

این باغ وحش طی این سال‌ها هیچ مجوزی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نکرده و سال‌ها به همین شکل فعالیت کرده البته باغ وحش مشهد تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است، اما مجوزه بهره‌برداری از سازمان ندارد.

باغ وحش مشهد مجوز بهره‌برداری ندارد

باغ وحش مشهد با وجود قدمت ۶۰ ساله، هنوز مجوز محیط زیست را ندارد و مهمترین مشکل این باغ وحش محل استقرار و ظرفیت محدود برای نگهداری گونه‌های مختلف است.

به گزارش ایسنا، در روز‌های اخیر انتشار خبرکشف ۷ تخته پوست و ۴ جمجمه ببر و دو تخته پوست یوزپلنگ در باغ وحش مشهد از سوی دادستانی خراسان رضوی، انتقاداتی را از سازمان حفاظت محیط زیست و بویژه اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی به همراه داشت. این اولین بار نیست که باغ وحش وکیل‌آباد مشهد توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند.

باغ وحش مشهد مجوز بهره‌برداری ندارد

پیش از این بحث‌های متعددی در مورد فعالیت این مجموعه بزرگ و قدیمی بدون مجوز مطرح بوده است؛ بنابراین فارغ از ضرورت بررسی صحت و سقم مرگ هفت قلاه ببر در باغ وحش مشهد، باید نحوه فعالیت این باغ وحش که فاقد مجوز محیط زیست است مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه «علی تیموری» مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آخرین وضعیت مجوز باغ وحش مشهد، تصریح کرد: این باغ وحش طی این سال‌ها هیچ مجوزی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نکرده و سال‌ها به همین شکل فعالیت کرده البته باغ وحش مشهد تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است، اما مجوزه بهره‌برداری از سازمان ندارد.

سازمان حفاظت محیط زیست در این مدت کار‌های فنی خود را در ارتباط با باغ وحش مشهد انجام داده و مالک باغ وحش متعهد شده است که جایگاه گونه‌ها را اصلاح کند. طی دو سال اخیر هم این باغ وحش به دستورالعمل‌های سازمان حفاظت محیط زیست نزدیک شده است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد مشکلات عمده باغ وحش مشهد اظهار داشت: بزرگ‌ترین مشکل باغ وحش مشهد، استقرار آن است. به این معنا که موقعیت مکانی باغ وحش، شرایط استقرار را ندارد. به همین علت دو سال پیش سازمان حفاظت محیط زیست اصرار به تعطیلی این مرکز داشت، اما مسئولان استانداری خراسان رضوی به دلیل قدمت باغ وحش سعی در حفظ آن داشتند. برای همین هم کمیسیون ماده ۸ استانداری تشکیل جلسه داد و تایید کرد که با توجه به قدمت باغ وحش مشهد، فعلا همانجا مستقر باشد تا مالک بتواند گونه‌ها را به بیرون از شهر منتقل کند.

تیموری با اشاره به اینکه دیگر مشکل باغ وحش مشهد، نبود ظرفیت کافی برای گونه‌های موجود است، افزود: به همین علت از دو سال پیش مالک باغ وحش تعهد داده است که گونه‌های موجود را ساماندهی و و مازاد را به سایر باغ وحش‌ها واگذار کند همچنین سازمان حفاظت محیط زیست از سال پیش از تحویل دادن گونه جدید به این باغ وحش به‌طور کامل خودداری کرده است. در حال حاضر هم ۱۵ قلاده ببر دارد که باید نسبت به واگذاری تعدادی از آن‌ها به سایر باغ‌های وحش اقدام کند.