کشف چراغ ۸۰۰ ساله در جریان ساماندهی میدان شهر دندی

کشف چراغ ۸۰۰ ساله در جریان ساماندهی میدان شهر دندی

زنجان-مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ساماندهی یک میدان در شهر دندی استان زنجان منجر به کشف یک چراغ پیه سوز ۸۰۰ ساله شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، پرستو قاسمی افزود: در پی عملیات ساماندهی وخاکبرداری میدان امام شهر دندی یک چراغ پی سوز سفالی نخودی رنگ کف تخت با یک دسته عمودی به ارتفاع ۱۱ سانتی متر سالم از زیر خاک بیرون آمد.

وی ادامه داد: قدمت این شی با توجه به وجود قطعات سفالی شکسته پیرامون آن مربوط به قرون میانی اسلامی (سلجوقی –ایلخانی )است.

قاسمی در خصوص ویژگی های این اثر تاریخی اظهار کرد: در قسمت لوله این پیه سوز علائم دودزدگی حاکی از بکارگیری آن بویژه در روشنایی دیده می شود.داخل این پیه سوز بقایای مواد روغنی نیز وجود دارد.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان در تعریف چراغ پیه سوز بیان کرد: پیه سوز در فرهنگ دهخدا این گونه معرفی شده پایه چراغی از سفال یا فلز که در آن پیه یا روغن کرچک می ریختند وبا فتیله ای از پنبه می افروختند.

قاسمی گفت: این شی بعد از مراحل کارشناسی در بخش اسلامی موزه باستان شناسی و مردان نمکی عمارت ذوالفقاری در کنار دیگر پی سوزهای مکشوفه در استان در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار می گیرد.