شنا در منطقه ممنوعه سه قربانی گرفت

سه مرد جوان گردشگر عصر روز دوشنبه هنگام شنا در یکی از مناطق ممنوعه آب‌های ساحلی دریای مازندران در شهرستان بابلسر، غرق شدند.

به گزارش ایرنا، این مردان که سن آن‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ سال اعلام شد، از اهالی شهرستان شیروان در خراسان شمالی بودند.

رییس هیات نجات غریق مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این مسافران که به فن شنا هم آشنایی نداشتند، در محدوده خطرناک منطقه ' سنگ چین ' در ساحل بهزیستی شهرستان بابلسر وارد دریا شدند.

این منطقه محل پیوستن رودخانه به دریاست و به همین دلیل شنا کردن در آنجا ممنوع اعلام شده است.


نقی کریمیان با اظهار این که منطقه ساحلی اسکله سنگ چین، بسیار خطرناک است و ناجیان غریق نمی‌توانند در این مکان مستقر شوند، افزود: متاسفانه این افراد به هشدار‌های ناجیان غریق توجه نکردند و وارد منطقه شنا ممنوع شدند.


وی گفت: هر چند عمق آب در نقطه‌ای که این افراد غرق شده اند تنها ۲ متر است، درگیری موج‌های شکافنده و نا آشنایی به فن شنا این افراد را به کام مرگ کشاند.


کریمیان افزود: امدادگران به سختی توانستند جنازه این افراد را از منطقه سنگ چین بیرون کشیده و به بیمارستان منتقل کنند.
پارسال هم در همین منطقه یک پدر ۵۵ ساله مشهدی و پسر ۱۸ ساله اش هنگام شنا غرق شده بودند.

ورود به آب‌های ساحلی دریای مازندران بدون توجه به علائم هشدار دهنده و بی توجهی به اخطار‌های ناجیان غریق و ماموران انتظامی در حالی است که همه ساله بیشترین قربانیان دریا مربوط به همین مناطق هستند.


همه ساله از ابتدای ماه خرداد با گرم شدن هوا طرح سالمسازی دریا در طول ۳۳۸ کیلومتر سواحل مازندران با هدف حفاظت از جان شناگران از طریق استقرار ناجیان غریق و دیگر امکانات به اجرا گذاشته می‌شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.


اجرای این طرح و اطلاع رسانی و هشدار دادن به مسافران طی پنج سال گذشته سبب شد تا آمار مرگ ناشی از غرق شدگی در سواحل مازندران از حدود ۳۰۰ نفر پیش از سال ۹۳ به کمتر از ۷۰ نفر در سال ۹۶ کاهش یابد.


امسال نیز تاکنون کاهش بیش از ۵۰ درصدی غرق شدگی در سواحل مازندران ثبت شده است.

بر اساس اعلام ستاد اجرایی طرح‌های سالمسازی دریا در مازندران، امسال ۳۷۸ نقطه حادثه خیز در سواحل استان شناسایی علامت گذاری شده است.


همچنین بیش از یکهزار و ۱۰۰ ناجی غرق امسال در ۹۵ طرح سالمسازی و مناطق شنا ممنوع مستقر هستند تا مانع غرق شدن شناگران شوند.