9 هکتار از پارک ملی دزفول در آتش سوخت

9 هکتار از پارک ملی دز دزفول در 2 حادثه آتش سوزی روز جمعه در آتش سوخت.

خبرگزاری ایرنا: 9 هکتار از پارک ملی دز دزفول در 2 حادثه آتش سوزی روز جمعه در آتش سوخت.

رئیس پارک ملی دز شامگاه جمعه در گفت وگو با خبرنگار گفت: ساعت 13 امروز یک مورد آتش سوزی حوالی روستای سندی از توابع شهرستان شوش اتفاق افتاد که در این آتش سوزی 6 هکتار از جنگل های دز در آتش سوخت.

رضا قپانچی پور با بیان اینکه طبق برآورد اولیه بیش از 200 اصله درخت پده جنگلی در این آتش سوزی سوختند از انجمن طبیعت میانرود و یکی از همیاران محیط زیست محلی که در اطفای حریق یاری رسان بودند تقدیر کرد.

وی افزود:با وجود اینکه از شهرداری،بخشداری و شوراهای اسلامی 2 روستای اطراف برای مهار آتش سوزی درخواست کمک شده بود هیچ کمکی از سوی آنها صورت نگرفت و این آتش سوزی وسیع با کمترین امکانات و نیروها مهار شد.

رئیس پارک ملی دز گفت:با توجه به بی توجهی شوراهای محلی و اختلاف اهالی 2 روستای اطراف جنگل دز بر سر چرای دام همچنین دشواری تردد به محل آتش سوزی احتمال می رود آتش سوزی عمدی باشد که این موضوع بررسی و پیگیری خواهد شد.

وی ضمن انتقاد از بی توجهی شوراهای اسلامی 2 روستای مجاور پارک ملی دز نسبت به وقوع آتش سوزی در جنگل دز گفت: پنجشنبه شب نیز یک مورد آتش سوزی در مجاورت روستای آیش حوالی روستای شهید بهشتی دزفول در جنگل های دز اتفاق افتاد که با کمک اهالی منطقه در منطقه ای که تردد فقط با قایق امکان پذیر بود مهار شد.

قپانچی پور با بیان اینکه احتمال می رود این آتش سوزی بر اثر بی احتیاطی گردشگران رخ داده باشد اضافه کرد:در این آتش سوزی نیز سه هکتار از جنگل های دز در آتش سوخت.

جنگل پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز از آخرین بازمانده های جنگل های نیمه گرمسیری ایران و زیستگاه اصلی گونه گوزن زرد ایرانی می باشد.

از ابتدای امسال تاکنون حدود 10 مورد آتش سوزی در جنگل های دز و کرخه در شمال استان خوزستان رخ داده است.