ابهام در پرونده قتل مرد کارخانه‌دار

بررسی‌های مأموران نشان داد فریدون به سمت کارخانه رفته و حتی وارد محل کارخانه هم شده است، اما بعد از ورود دیگر ردی از او نبود تا اینکه مدتی بعد پلیس با بررسی تماس‌های فریدون متوجه شد او آخرین بار با مردی به نام مهرداد در ارتباط بود.

بررسی‌های مأموران نشان داد فریدون به سمت کارخانه رفته و حتی وارد محل کارخانه هم شده است، اما بعد از ورود دیگر ردی از او نبود تا اینکه مدتی بعد پلیس با بررسی تماس‌های فریدون متوجه شد او آخرین بار با مردی به نام مهرداد در ارتباط بود.

طمع به‌دست‌آوردن اموال مرد کارخانه‌دار دو دوست را چنان تحریک کرد که بعد از به‌قتل‌رساندن او با جعل وکالت‌نامه دارایی‌اش را به نام خود کردند.

به گزارش شرق، این پرونده که روز گذشته در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفت، دی سال ۹۰ به جریان افتاد. آن زمان خانواده مرد کارخانه‌داری به نام فریدون به پلیس خبر دادند او گم شده است. خانواده فریدون در گزارشی که به مأموران پلیس ارائه دادند، گفتند پدرشان مانند هر روز برای رفتن به سر کار از خانه خارج شده و دیگر بازنگشته است. بررسی‌های مأموران نشان داد فریدون به سمت کارخانه رفته و حتی وارد محل کارخانه هم شده است، اما بعد از ورود دیگر ردی از او نبود تا اینکه مدتی بعد پلیس با بررسی تماس‌های فریدون متوجه شد او آخرین بار با مردی به نام مهرداد در ارتباط بود. وقتی مهرداد مورد پرسش قرار گرفت، ادعا کرد هیچ اطلاعی از سرنوشت فریدون ندارد و نمی‌داند چه اتفاقی برای او افتاده و مکالمه آن‌ها برای یک قرار کاری بود. ۱۱ ماه بعد از این حادثه به پلیس خبر رسید بخشی از اموال فریدون به نام مهرداد شده است. این مرد بازداشت شد تا توضیح دهد چطور این اتفاق افتاده است.

فریدون در بازجویی‌ها گفت: من وکالت‌نامه‌ای از فریدون داشتم که براساس آن می‌توانستم همه اموالش را بفروشم یا هر تصمیمی که لازم است درباره آن بگیرم. او خودش این وکالت‌نامه را به من داد و، چون مبلغی از او طلب داشتم، می‌خواستم بخشی از دارایی‌اش را به جای بدهی‌اش بردارم. این در حالی بود که خانواده فریدون به مأموران گفتند فریدون هرگز چنین اختیاری به کسی نمی‌داد. بررسی‌های بعدی مأموران نشان داد حتی تاریخی که وکالت‌نامه به نام متهم ثبت شده، بعد از گم‌شدن فریدون است. به این ترتیب مأموران متوجه شدند مهرداد موضوعی را پنهان می‌کند. این در حالی بود که بخشی از اموال مقتول نیز به نام فرد دیگری به نام کریم شده بود. کریم و مهرداد هر دو مورد بازجویی قرار گرفتند. کریم بعد از دستگیری در نهایت لب به اعتراف گشود و گفت: من و مهرداد با فریدون کار می‌کردیم. او مرد ثروتمندی بود و به ما بدهکار هم بود. با اینکه حرفی درباره طلبمان نزده بودیم، مهرداد پیشنهاد داد او را بکشیم و با وکالت‌نامه جعلی دارایی‌اش را به نام خودمان کنیم؛ من هم قبول کردم. نقشه قتل را مهرداد طراحی کرد. ما با فریدون تماس گرفتیم و گفتیم مسئله مهمی است که باید حتما درباره‌اش صحبت کنیم و او را به کارخانه کشاندیم. در آنجا مهرداد، فریدون را به قتل رساند و جسدش را داخل یک جعبه گذاشتیم و دفن کردیم. من نمی‌دانم مهرداد چطور فریدون را کشت و در قتل او دخیل نبودم. مأموران با بررسی آدرسی که کریم داده بود، موفق شدند جسد را کشف کنند. هرچند ۱۱ ماه از زمان قتل گذشته و جسد تقریبا متلاشی شده بود، اما برای مشخص‌شدن علت دقیق مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافت.

وقتی کریم برای بیان جزئیات دقیق آنچه اتفاق افتاده بود مورد بازجویی قرار گرفت، گفت: وقتی نقشه قتل توسط مهرداد کشیده شد، او گفت: می‌تواند با اثر انگشت مقتول وکالت‌نامه بلاعزلی درست کند تا اموالش را به نام خودمان کنیم. قرار بود بخشی از اموال به نام من و بخشی دیگر هم به نام مهرداد باشد. اما واقعیت این است که وکالت‌نامه جعلی بود و فریدون واقعا چنین وکالت‌نامه‌ای نداده بود. مهرداد که دید همه‌چیز لو رفته است، قبول کرد وکالت‌نامه جعلی تهیه و اموال را به نام خودش کند، اما به قتل اعتراف نکرد و ادعا کرد قتل کار کریم است.

او گفت: من حتی ندیدم کریم چطور او را کشت و جسد را دفن کرد؛ من از چیزی خبر ندارم. این در حالی بود که پزشکی قانونی در بررسی‌های خود اعلام کرد علت تامه مرگ فشار بر عناصر حیاتی گردن با جسمی منعطف و تیز مانند سیم است. به‌این‌ترتیب کیفرخواست علیه متهمان به اتهام مشارکت در قتل صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد. متهمان روز گذشته پای میز محاکمه رفتند. ابتدا کیفرخواست علیه آن‌ها خوانده شد و در ادامه اولیای دم درخواست صدور حکم قصاص کردند.

سپس نوبت به مهرداد رسید؛ او یک بار دیگر اتهام قتل را انکار کرد و گفت: چنین قتلی را مرتکب نشده و کریم عامل اصلی قتل بوده و او فقط در جعل وکالت‌نامه نقش داشته است.

این متهم ادامه داد: کریم مرتکب قتل شد و بعد از مرگ فریدون بود که من در جریان قرار گرفتم چه اتفاقی افتاده است. کریم نیز قتل را منکر شد و ادعا کرد قتل کار مهرداد بوده و او خبر ندارد اصلا این قتل چطور اتفاق افتاده است. متهم گفت: این مهرداد بود که از قتل منفعت بیشتری می‌برد و نقشه آن را طراحی کرد؛ من کاره‌ای نبودم. کریم ادعا کرد اینکه مدتی طولانی قتل را پنهان کرده، از ترس مهرداد بوده است. با پایان گفته‌های متهمان و وکلای آن‌ها هیئت قضات برای صدور رأی دادگاه وارد شور شدند.