جمنا یک مغازه موقت و فصلی بود/فرمانده سپاه: نمی‌دانیم به امضا کنندگان نامه درباره مذاکره با آمریکا دیوانه بگوییم یا چیز دیگر/ مجوز پخش مسابقات جام جهانی در ورزشگاه آزادی صادر شد/ جواد یساری مجوز گرفت

روزنگاهِ روزامه نگاهیست گذرا و خلاصه بر انچه که امروز در سطح کشور و جهان بر روی خروجی روزامه قرار گرفت.ما هرشب اتفاقات مهم و شاید اخبار کمتر دیده شده را با هم مرور می کنیم.

روزنگاه صد - روزنگاهِ روزامه نگاهیست گذرا و خلاصه بر انچه که امروز در سطح کشور و جهان بر روی خروجی روزامه قرار گرفت.ما هرشب اتفاقات مهم و شاید اخبار کمتر دیده شده را با هم مرور می کنیم.

احضار علی کریمی به دادسرا/ توضیح وکیل جادوگر: "کمپین گران نخرید" عامل این احضار نبود

وکیل مدافع علی کریمی توضیحاتی را درباره احضار موکلش به دادسرا ارائه کرد.

وحید ملکی دررابطه با احضار امروز موکلش به دادسرا گفت: احضار آقای کریمی هیچ ارتباطی به "کمپین گران نخرید" نداشت زیرا یک دغدغه اجتماعی را مطرح کرده که حق دولتمردان است و حتی سخنگوی دولت هم از آن استقبال کرده و معایب و محاسن پست وی به اهل فن واگذار شده است.

وی افزود: احضار موکلم مربوط به پست او در فضای مجازی در رابطه با ستاد امر به معروف بود که ما پیرو موضوع به دادسرا رفتیم و توضیحات را ارایه دادیم و رفع ابهام شد.

ملکی اضافه کرد: با توجه به دقت نظر و مداقه مقام قضایی نتیجه تا روزهای آتی اعلام خواهد شد.

سال گذشته ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از علی کریمی به دلیل انتشار پستی در اینستاگرام شکایت کرد.

سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است

سیف با یادآوری ثبات قیمت ها و رشد اقتصادی دو سال گذشته گفت: در سال 96 برای دومین سال متوالی، نرخ تورم به عنوان معیاری از متوسط رشد هزینه‌های‌ خانوار در محدوده تک‌رقمی قرار گرفت و متوسط رشد دوازده‌ماهه شاخص قیمت بهای کالاها و خدمات مصرفی در سال‌های 1395 و 1396 به ترتیب معادل 9 و 9.6 درصد بود؛ عملکردی که در تاریخ اقتصادی چهار دهه گذشته کشور بی‌سابقه بوده است.

وی از اجرای مقدمات اصلاحات ساختاری در نظام بانکی در پنج سال گذشته خبر داد و گفت: در طرح جامع اصلاح نظام بانکی با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط، اصلاح ترازنامه نهادهای مالی، بهبود نسبت‌های نظارتی، تقویت جریان نقد بانک‌ها، رفع انجماد دارایی و کمک به افزایش سرمایه بانک‌ها پیگیری شد.

سیف ساماندهی و انتظام بخشی فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز را که سهمی حدود 25 درصد کل سپرده‌های شبکه بانکی در اختیار داشتند و منشا ایجاد مخاطرات و آسیب‌های جدی در بازار پول و ثبات اقتصادی کشور بودند را نیز یادآور شد و تاکید کرد: در حال حاضر موسسه اعتباری غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد.

اعتراض‌ها به احکام صادر شده برای چند دانشجو

یکی از دلایل اعتراضات دانشجویان وعده غلام رضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم و رییس سابق دانشکده علوم اجتماعی بود که گفته بود حکم قضایی برای دانشجویان صادر نخواهد شد و در وزارت علوم و دانشگاه مسائل مربوط به دانشجویان بازداشتی پیگیری می‌شود.

در جریان اعتراضات دی ماه، یازده نفر ازدانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران دستگیر شدند که پس از برگزاری دادگاه بدوی، سه نفر از دانشجویان مجموعا به ١٥ سال حبس محکوم و همچنین حکم ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی برای آنها صادر شده است. شمار دیگری نیز از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی منتظر حکم خود هستند.

به گزارش اعتماد، دامنه اعتراضات دانشجویان به مراسم تشییع پیکر دکتر قانعی راد رسید و روز یکشنبه جمعی از دانشجویان با در دست داشتن پلاکارد‌هایی نسبت به صدور این احکام اعتراض کردند. گام بعدی اعتراضات دانشجویان تحریم امتحانات ٢٨ خرداد بود. روز گذشته جمعی از دانشجویان در جهت حمایت از هم‌کلاسی‌های خود از حضور در جلسه امتحان امتناع ورزیدند که این حرکت با همراهی اساتید این دانشکده همراه شد.

از میان این اساتید می‌توان به مهدی اعتمادی (سرپرست ریاست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران)، یوسف اباذری، محمد رضا جوادی یگانه (رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران)، حجت‌الاسلام فرج‌الله تازه کندی (نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشکده علوم اجتماعی)، محمد توکل، مهدی منتظر قایم، موسی عنبری، روح‌الله نصرتی، هوشنگ نایبی، محسنی تبریزی، عبدالله بیچرانلو، تقی آزاد ارمکی، علیرضا دهقان، مریم رفعت جاه، زهره انواری، زهرا فرضی‌زاده، احمد فیروز آبادی، زهره انواری، سید ضیا هاشمی (ریاست ایرنا و سرپرست سابق وزارت علوم) اشاره کرد. در کنار اساتید، تشکل‌های مختلف دانشجویی فارغ از نگاه سیاسی نیز در جهت حمایت از هم کلاسی‌ها و اعتراض به احکام حضور پیدا کردند.

مهاجری:جمنا یک مغازه موقت و فصلی بود

مهاجری فعال سیاسی اصولگرا گفت: تشکیلات جمنا از ابتدا هم یک تشکل جدی نبود. به بیان درست‌تر، اصولگرایان اصلا آن را جدی نگرفتند. ترجیح می‌دهم به جای تشکل و تشکیلات از واژه دکان و مغازه استفاده کنم. یعنی جمنا یک مغازه موقت و فصلی بود برای انتخابات ریاست‌جمهوری. ترکیب شورای مرکزی آن از ابتدا نشان می‌داد قرار نیست کاری کنند. منهای یکی دو نفر از اعضای شورا که تردید ندارم توی رودربایستی دیگران عضو شورای مرکزی شده بودند، سایر اعضا نه وزنی در فضای سیاسی کشور داشتند و نه در بین اصولگرایان از جایگاه قابل ذکری برخوردار بودند. در غیرجدی و ناکارآمدبودن جمنا همین بس که نه آقای رییسی برای آن مایه گذاشت نه آقای قالیباف. با این حال جمنا دورهمی‌های خودش را برگزار کرد و نتیجه کارش هم کمترین تاثیری در نتیجه انتخابات نداشت. اگر جمنا نبود چه بسا رای آقای رییسی قدری بیشتر هم می‌شد. درباره آینده جمنا و نقشی که در انتخابات آینده می‌تواند داشته باشد باید به گذشته‌اش مراجعه کرد و به نظر من این تاثیر نزدیک به صفر خواهد بود. ضمن اینکه اصولگرایان عادت ندارند از یک تشکل فصلی در ٢ فصل استفاده کنند. وقتی می‌شود یک تشکل فصلی دیگر درست کرد، اصراری بر حفظ تشکل ناکارآمد ندارند.

رئیس پلیس تهران بزرگ: دستوری درباره تخلیه ویلای لواسان صادر نشده است

سردار حسین رحیمی در حاشیه اجرای طرح رعد که پیش از ظهر امروز در مقر پلیس پیشگیری برگزار شد در پاسخ به سوالی درباره ویلای منتسب به یکی از فرماندهان عالی رتبه نظامی در منطقه لواسان که دیروز از سوی یکی از کاربران توئیتر افشا شده بود، گفت: در مورد این ویلا هیچ دستور قضایی از سوی مقام قضایی به پلیس ارجاع نشده است.

استیضاح ربیعی با ۵۰ امضا کلید خورد

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس از کلید خوردن طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خبر داد.

حسین مقصودی عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی از کلید خوردن استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خبر داد و گفت: این طرح با ۵۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می‌شود.

وی درباره محور‌های این طرح ادامه داد: عدم توجه به برنامه‌های اعلامی، امنیت شغلی کارگران، مشکلات بیمه روستائیان و قالیبافان، عدم تعامل با بیمه‌گزاران، مشکلات سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های وابسته، مشکلات شستا، عدم توجه به استفاده از مدیران جوان، عدم برنامه و چشم‌انداز شفاف و عملی برای کارگر و کارفرما، عدم توجه به سیاست‌های کلان کشور و برنامه‌های اقتصادی کشور از جمله محور‌های این طرح استیضاح است.

تعداد قابل توجهی از نویسندگان نامه مذاکره با ترامپ، مامور بودند؛ نمی‌دانیم به این‌ها دیوانه بگوییم یا چیز دیگر

سردار عزیز جعفری بزرگترین مانع پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در داخل کشور را جریان فکری مقابل جریان اسلامی ناب دانست و افزود: آخرین اقدام آن‌ها نامه یکصد نفری است که جمهوری اسلامی با ترامپ مذاکره کند؛ این‌ها با امریکا و دشمن مردم همراهی کرده و زمینه را فراهم می‌کنند.

فرمانده سپاه افزود: اگر بگوییم این صد نفر مامور فضاسازی برای مذاکره با ترامپ نبودند، حتما تعداد قابل توجهشان مامور بودند.

جعفری، برجام را یک موضوع استثنایی دانست و گفت: در این موضوع رهبری اجازه دادند که نتیجه اش بی اعتمادی امریکا بود که مشخص هم شد.

وی خاطرنشان کرد: رهبر کره شمالی، انقلابی بود، اما انقلاب کمونیستی نه اسلامی و آخر سر هم سازش کرد، اما ما دستور سازش نداریم.

فرمانده سپاه با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه «مگر ملت‌ها و دولت‌ها دیوانه‌اند که بروند با امریکا مذاکره کنند»، گفت: با این بی اعتمادی حالا ما نمی‌دانیم به این‌ها (صد نفر) دیوانه بگوییم یا چیز دیگر.

جعفری خاطرنشان کرد: البته افراد می‌توانند اظهار نظر کنند و کسی هم با آن‌ها کاری ندارد، اما بدانند که اقداماتشان چه تاثیری دارد.

جواد یساری مجوز گرفت

بازگشت جواد یساری به عرصه مجاز با سکانسی از «دشمن زن» صورت می گیرد که او در شمایل شخصیت حقیقی خود که یک آوازه‌خوان بوده به یک رستوران سنتی رفته و همراه با گروهش به آوازخوانی می پردازد آن هم در حالی که سام درخشانی و بهرنگ علوی بازیگران اصلی «دشمن زن» به عنوان مشتری به رستوران آمده اند.

«دشمن زن» ساخته کریم امینی، یک کمدی-موزیکال-رمانتیک و تازه ترین محصول موسسه سینمایی پویافیلم است که داستانی مفرح درباره به چالش کشیده شدن افکار آدمهایی را بیان میکند که در ظاهر ضدّزن به نظر میرسند.

این کمدی پربازیگر از حضور چهره‌هایی نظیر سام درخشانی، گوهر خیراندیش، بهاره کیان‌افشار، الناز حبیبی، بهرنگ علوی، مریم سعادت، مونا شناس، سیروس همتی، هاوار قاسمی، سپیده مراد‌پور و با هنرمندی امیرحسین آرمان سود می‌برد.

صدور مجوز پخش مسابقات جام جهانی در ورزشگاه آزادی

علاقه‌مندان به ورزش می‌توانند همراه با اعضای خانواده خود، از فردا هم‌زمان با بازی ایران مقابل اسپانیا، بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ را در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی تماشا کنند.

مجوز پخش مسابقات جام جهانی در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی، لحظاتی قبل از سوی استانداری تهران صادر شد تا علاقه‌مندان به ورزش بتوانند همراه خانواده خود تماشاگر بازی‌ها در ورزشگاه آزادی باشند.

این برنامه از فردا (چهارشنبه) با بازی ایران و اسپانیا آغاز و تا ٢٥ تیرماه یک روز پس از بازی فینال، هر روز ادامه خواهد داشت.

از هفته قبل با دستور ناصر محمودی‌فرد مدیر مجموعه ورزشی آزادی، زیر ساخت‌های لازم برای نمایش بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در ورزشگاه بزرگ آزادی فراهم شد تا علاقه‌مندان به ورزش بتوانند این مسابقات جذاب و مهیج را همراه با اعضای خانواده خود در بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی خاورمیانه تماشا کنند.

طبق هماهنگی‌های صورت گرفته یک نمایشگر بزرگ به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع در قسمت روبروی جایگاه ورزشگاه آزادی کار گذاشته خواهد شد تا تماشاگران از طبقه اول و دوم ضلع غربی ورزشگاه، تماشاگر بازی‌های جام جهانی از جمله دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران باشند.

این اتفاق برای نخستین بار است که در یک مجموعه ورزشی رخ می‌دهد و پیش بینی می‌شود با استقبال علاقه مندان به ورزش در مرحله نخست ۱۰ هزار بلیت فروخته شود.

در جنگ فرهنگی در نظر گرفته شده خانواده‌های حاضر در مجموعه ورزشی آزادی علاوه بر تماشای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، از برنامه‌های مفرح دیگر بهره‌مند خواهند شد.

برنامه جدید ارزی دولت برای واردات/ تخصیص ارز به ۳گروه کالا

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی در خصوص اخبار منتشره درباره سه نرخی شدن ارز، اظهارداشت‌: از تاریخ ۲۱ فرودین ماه سال جاری طرح جدید پیاده سازی شد و به صورت مستمر جلساتی را داریم.

وی افزود :ویژگی اصلی طرح، مصون سازی اقتصاد از هرگونه محدودیت است و این مدل این امکان را می دهد که بتوانیم با دقت منابع محدود را برای کالاها تخصیص دهیم.

سیف ادامه داد: یکسری از کالاها که اساسی و حیاتی هستند از درآمدهای نفتی تامین ارز می شوند، مواد اولیه کارخانجات و کالاهای ضروری از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین ارز خواهند شد.

رییس کل بانک مرکزی در مورد تخصیص ارز به صادرات غیر نفتی گفت: همچنین ۲۰ درصد از صادرات غیر نفتی و همچنین ارز صادر کنندگان خُرد به کالاهای اولویت بعدی تخصیص می یابد.

وی همچنین افزود: بنابراین تخصیص ارز به سه گروه کالایی اساسی و حیاتی، مواد اولیه و ضروری و کالاهای خاص مورد نیاز انجام می شود.