پارک ملی کرخه در آتش سوخت

دزفول - ایرنا - رئیس پارک ملی کرخه گفت:سرایت آتش از محل دفن زباله به جنگل کرخه در شوش خوزستان موجب آتش سوزی در سطح 10 هکتار از پارک ملی کرخه شد.

محمد الوندی عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق بررسی به عمل آمده این آتش سوزی از محل دفن زباله و نخاله های ساختمانی شهر الوان به پارک ملی کرخه سرایت کرده است.
وی با بیان اینکه احتمال عمدی بودن این آتش سوزی به منظور تصرف بخشی از پارک ملی کرخه از سوی افراد سودجو نیز وجود دارد افزود: در این رابطه سه نفر مظنون شناسایی شده اند.
رئیس پارک ملی کرخه با انتقاد از مسئولان بخش شاوور شوش به خاطر اطلاع رسانی نکردن این آتش سوزی به اداره حفاظت محیط زیست بیان داشت: این آتش سوزی از ساعت ها پیش در پارک ملی کرخه آغاز شده اما مسئولان ذیربط در بخش شاوور این حادثه را اعلام نکردند.
الوندی با بیان اینکه ماموران حفاظت محیط زیست از طریق فضای مجازی در جریان این آتش سوزی قرار گرفتند افزود:آتش در پارک ملی کرخه خاموش شده است اما به 10 هکتار از محدوده این پارک خسارت وارد شده است.
اوائل خردادماه نیز سه هکتار از منطقه حفاظت شده پارک ملی کرخه آتش گرفت.
این آتش سوزی به علت سرایت آتش از مزارع کشاورزی در حوالی روستای دبات بخش مرکزی شوش در منطقه حفاظت شده پارک ملی کرخه رخ داد.
اواخر اردیبهشت ماه نیز یک هکتار از پارک ملی کرخه آتش گرفت.
منطقه حفاظت شده کرخه حدود 14 هزار هکتار است که هفت هزار و 500 هکتار آن را پارک ملی شامل می شود.
پوشش گیاهی این پارک ملی گز،پده،کنار،توت خودرو،بید ،کنارک و دیگر درختان است .
منطقه حفاظت شده کرخه در شمال استان خوزستان محل زیست گونه های مختلف جانوری از جمله گوزن زرد ایرانی است.