سارقی که عاشق آکواریوم بود

رئیس کلانتری 108 نواب از دستگیری سارق سابقه‌داری خبر داد که به‌طور تخصصی به سرقت آکواریوم می‌پرداخت و خودش هم آکواریوم گران‌قیمتی داشت.

روزنامه شرق: رئیس کلانتری 108 نواب از دستگیری سارق سابقه‌داری خبر داد که به‌طور تخصصی به سرقت آکواریوم می‌پرداخت و خودش هم آکواریوم گران‌قیمتی داشت.

در سه‌ماهه اخیر، چند فقره سرقت از آکواریوم‌های جدید که لوازم آنتیک و گران‌قیمتی در آنها وجود داشت، به کلانتری 108 نواب گزارش شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد خود آکواریوم‌های مسروقه حدود 800 ‌هزارتومان ارزش دارد، اما گیاهان آبزی و دستگاه‌های داخل آکواریوم ممکن است تا چهار ‌میلیون نیز ارزش داشته باشند و این هزینه‌ها بدون ماهی‌هایی است که انواع آن قیمت‌های متفاوتی دارد. مغازه‌دارانی که از آنها سرقت شده بود، در تحقیقات پلیس گفتند معمولا آکواریم‌ها و لوازم داخل آن را برای جلب توجه مشتری بیرون مغازه می‌گذاریم، اما ماهی‌ها را به دلیل شرایط خاص و نبود امکان جابه‌جایی، در مغازه نگهداری می‌کنیم.

در بررسی‌های دوربین‌های مداربسته مشخص ‌شد فردی حدود 25ساله در همه سرقت‌ها دست داشته است. شکات نیز توضیح دادند: قبل از وقوع سرقت‌ها، سارق به ما مراجعه کرد و قیمت‌ها را پرسید و به دلیل تنوع ماهی‌ها، مرتب سوال می‌کرد و حواس ما به پاسخ‌گویی به او متمرکز شده بود.

در بررسی‌ گفته‌های شاکیان و تطبیق آنها با فیلم‌ها، مشخص شد در اکثر موارد سارق حوالی غروب به داخل مغازه‌ها رفته و پس از سوالات مکرر، زمانی که مغازه شلوغ شده، از آنجا بیرون آمده و با سرقت آکواریوم‌هایی که تجهیزات به‌روزتری داشته‌اند، از محل متواری شده است.

متهم چندی پیش قصد سرقت داشت، اما یکی از مشتریان متوجه رفتار مشکوک او شده و با فریاد دزد دزد، دیگران را در جریان قرار داد و در نهایت این مرد با کمک مردم دستگیر شد. در ادامه در بازرسی از خانه متهم در منطقه هفت‌چنار، یک آکواریوم لاکچری با قیمت تقریبی 16‌میلیون تومان پیدا شد که فقط یک ماهی آن دو ‌میلیون تومان ارزش داشت.

متهم در اعتراف‌های خود گفت: من از کودکی عاشق ماهی و آکواریوم بودم و به همین دلیل این سرقت‌ها را انجام می‌دادم. قطعات خوب و ارزشمند آکواریوم‌های مسروقه را خودم برمی‌داشتم و بقیه اکواریوم‌‌ها را به قیمت تقریبی دو‌ میلیون تومان فروخته‌ام و تا الان هم 10 سرقت انجام داده‌ام.

در ادامه تحقیقات، مشخص شد این سارق مدتی قبل نیز با جرمی مشابه به زندان رفته است.