آتش سوزی مزارع گندم ورامین مهار شد

تهران- ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ورامین از مهار کامل آتش سوزی شب گذشته مزارع گندم این شهرستان پس از 3 ساعت خبر داد.

محسن پارسا روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت : شب گذشته بر اثر برخورد آذرخش با بخشی از مزارع ورامین ، پس از ریل راه آهن سراسری تهران – مشهد در منطقه شهرک مدرس ، آتش سوزی وسیعی رخ داد که عوامل سازمان آتش نشانی ورامین بلافاصله به محل اعزام شدند.
وی افزود : وقوع آتش سوزی در این مزرعه گندم که محصول آن آماده برداشت بود با وزش شدید باد و توفان همراه شد که این امر بر شدت و وسعت آتش افزود و کار مهار آن را بسیار سخت کرد به طوری که مهار این آتش بیش از 3 ساعت به طول انجامید.
وی بیان کرد: آتش سوزی بخش عظیمی از این مزرعه 8 هکتاری را به طور کامل نابود کرد.
وی گفت : میزان خسارت وارد شده به این مزرعه از سوی کارشناسان در دست بررسی است.
پارسا با هشدار مجدد به کشاورزان در خصوص پیشگیری از وقوع آتش سوزی در مزارع گفت : آتش سوزی در مزارع گندم و جو با سایر آتش سوزی های تفاوت ویژه ای دارد و به دلیل سرعت گسترش آتش ، تا زمان رسیدن عوامل آتش نشانی ممکن است کل محصول در هکتارها زمین از بین رود .
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ورامین اظهار کرد: ایجاد جاده دسترسی در مزارع ، تسریع بخشیدن جمع آوری محصولات، ذخیره آب در حوضچه های مصنوعی، در دسترس بودن ادوات کشاورزی نظیر تراکتور، جلوگیری از قرار گرفتن اشیاء براق در مزارع و وجود کپسول های آتش نشانی از جمله اقدامات مهمی است که می تواند از بروز آتش سوزی در مزارع جلوگیری کند.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
در سال زراعی جاری بیش از 20 هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت گندم و جو رفته است.