۹۰۰ ثانیه فیلم از سرقت ساعت‌های گران‌قیمت

ساعت 5:30 دقیقه بامداد 19 خرداد مأمور گشت کلانتری 101 تجریش هنگام گشت در خیابان ولیعصر پسر جوانی را دید که از مغازه‌ای با کرکره‌های نیمه بسته بیرون آمد. مأمور پلیس که به پسر ناشناس مشکوک شده بود به سمت او رفت تا موضوع را بررسی کند اما وی پا به فرار گذاشت.

ساعت 5:30 دقیقه بامداد 19 خرداد مأمور گشت کلانتری 101 تجریش هنگام گشت در خیابان ولیعصر پسر جوانی را دید که از مغازه‌ای با کرکره‌های نیمه بسته بیرون آمد. مأمور پلیس که به پسر ناشناس مشکوک شده بود به سمت او رفت تا موضوع را بررسی کند اما وی پا به فرار گذاشت.

سارق ساعت‌های گرانقیمت وقتی خود را در دام پلیس دید سعی کرد با سناریوی دروغین مسیر تحقیقات را تغییر دهد.

به‌گزارش «ایران»، ساعت 5:30 دقیقه بامداد 19 خرداد مأمور گشت کلانتری 101 تجریش هنگام گشت در خیابان ولیعصر پسر جوانی را دید که از مغازه‌ای با کرکره‌های نیمه بسته بیرون آمد. مأمور پلیس که به پسر ناشناس مشکوک شده بود به سمت او رفت تا موضوع را بررسی کند اما وی پا به فرار گذاشت.

تعقیب و گریز چند دقیقه‌ای آنها ادامه داشت تا اینکه پسر جوان کیسه‌ای را که در دست داشت روی زمین انداخت و به فرارش ادامه داد. مأمور پلیس با بررسی کیسه متوجه شد که داخل آن تعداد زیادی ساعت نفیس است. با مشاهده ساعت‌ها به تعقیب متهم ادامه داد و در نزدیکی میدان تجریش وی دستگیر شد.

پسر شیشه‌ای در نخستین بازجویی‌ها مدعی شد در حال عبور از خیابان بوده که متوجه شیشه شکسته مغازه شده و ساعت‌های داخل ویترین او را وسوسه کرده وبه همین خاطر 62 عدد ساعت و 3 زنجیر طلا را به سرقت برده است.

اما مأموران کلانتری 101 تجریش که مطمئن بودند پسر شیشه‌ای واقعیت را نمی‌گوید به بازرسی دوربین‌های مداربسته ساعت فروشی پرداختند. 900 ثانیه فیلم‌های دوربین مداربسته نشان می‌داد که متهم جوان چند دقیقه‌ای مقابل ساعت فروشی منتظر ایستاده و زمانی که مطمئن شد کسی در آن اطراف نیست نقشه‌اش را اجرا کرد. او ماسک بهداشتی را روی صورتش گذاشته و با دست اقدام به تخریب کرکره مغازه طلافروشی کرده است پس از 15 دقیقه تلاش درنهایت می‌تواند مقداری کرکره را بالا بکشد. بعد سنگی را از کنار خیابان برداشته و شیشه را می‌کشند.

پسر شیشه‌ای از کرکره نیمه باز خودش را به ویترین مغازه رسانده و ساعت‌ها را به سرقت می‌برد. سرهنگ عباس مرادی، سرکلانتری یکم پلیس پیشگیری در رابطه با این خبر گفت: متهم که با مدارک پلیسی مواجه شده بود به ناچار لب به اعتراف گشود. تحقیقات در این رابطه ادامه دارد.

مشارکت صنوف در پیشگیری از سرقت
سرهنگ کیوان ظهیری- رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ - در خصوص پیشگیری از سرقت‌ها گفت:یکی از موارد حائز اهمیتی که می‌تواند پلیس را در پیشگیری از وقوع سرقت یاری کند، اعمال پیشگیری وضعی از سوی افراد و نهادها در جامعه است.پیشگیری وضعی به مجموعه تدابیری اطلاق می‌شود که بر کاهش و حذف موقعیت‌ها و فرصت‌های ارتکاب جرم تمرکز دارد.

متداولترین نمونه‌های این نوع پیشگیری که در پیشگیری از سرقت مغازه‌ها کاربرد اثرگذار دارد و متصدیان واحدهای صنفی می‌بایست به آن توجه کنند اجرای تمهیدات حفاظتی است. تجهیز محل‌های کسب به دوربین‌های مداربسته و سیستم آلارم، استفاده از نگهبانان مورد تأیید برای مراکز تجاری، توجه به نگهداری اموال در مکانی مطمئن در واحد صنفی به هنگام تعطیلی، از مصادیق آن است.

با بررسی جرم شناسانه پرونده‌های سرقت، مشخص می‌شود اگر بزه دیدگان توجهی به رعایت نکات پیشگیرانه داشتند احتمال وقوع جرم کاهش می‌یافت چرا که بزهکار در ارتکاب جرم محاسبه گر است و قبل از اقدام تمامی خطرها را می‌سنجد و سپس اقدام مجرمانه خود را عملی می‌کند.

مشارکت شهروندان در یاری رساندن به پلیس برای برقراری امنیت نقش مهمی ایفا می‌کند. متصدیان و کسبه به‌عنوان اقشار تأثیرگذار در محلات لازم است با اجرای تمهیدات حفاظتی، محل کسب خود را در برابر سرقت محافظت و فرصت ارتکاب را از سارق سلب کنند.