بیش از 500 میلیون هندی را بلایای طبیعی تهدید می کند

دهلی نو-ایرنا-هند در دهه اخیر به علت روند افزایش مستمر دما در معرض بلایای مضاعف طبیعی قرار گرفته و به عقیده کارشناسان مهمترین عامل آن افزایش آلودگی هوا و گرمایش زمین است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روزنامه 'تایمز او ایندیا' ، در پنج دهه گذشته دمای هوا در سه شهر هند از جمله چنای، دهلی نو و مومبای دائم در حال افزایش بوده است.
بر این اساس ، تنها در شهر چنای دمای هوا از دهه هشتاد میلادی تاکنون 9 درجه سلسیوس افزایش یافته است. این افزایش دما به وقوع موارد بیشتری از بلایای طبیعی مانند توفان، سیل و خشکسالی منجر شده است. در دهه 1960 تنها 32 مورد حادثه طبیعی در هند اتفاق افتاداما در 10 سال اخیر این کشور شاهد 110 مورد حادثه طبیعی بوده است.
تایمز او ایندیا نوشت: در سال های پایانی قرن گذشته، بلایای طبیعی در نهایت یک میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می داد. اما اکنون به دلیل گرمایش زمین این حوادث بیش از 596 میلیون نفر را متاثر کرده که این آمار نیمی از جمعیت هند به شمار می رود.
نشریه هندی ادامه داد: هزینه آسیب های بلایای طبیعی نیز افزایش یافته به نحوی که در دهه کنونی ، آسیب های وارده ناشی از بلایای طبیعی در هند به 53.6 میلیارد دلار رسیده است.در دهه گذشته میزان این آسیب ها 19.9 میلیارد دلار برآورد شده است.
تایمز او ایندیا یادآورشد:در دهه های اخیر، وقوع سیل در شهرهای هند مانند حیدرآباد، احمدآباد، سرینگر، چنای، کلکته، جمشیدپور و گواهاتی روند رو به رشد داشته و مردم این شهر ها را در معرض خطر قرار داده است.
وزارت کشاورزی هند سال گذشته در گزارشی اعلام کرد که گرمایش زمین و شرایط نامساعد جوی (سیل، توفان، خشکسالی) سالانه 10 میلیارد دلار به این کشور خسارت وارد می کند.
روزنامه هندی نوشت: بر اساس بررسی های دفتر سازمان ملل متحد برای کاهش ریسک بلایای طبیعی ( UNISDR) ، میزان خسارت های سالانه بلایای طبیعی در جهان در سال گذشته 306 میلیارد دلار تخمین زده شده است.
با توجه به پایگاه داده بین المللی بلایای طبیعی، حداقل 50 مورد بلای طبیعی در هر ماه اتفاق در جهان می افتد و روزانه بلایای طبیعی بیش از 220 نفر را به کام مرگ می کشانند. درحالی که بیش از 2 میلیارد نفر تحت تاثیر بلایای طبیعی قرار دارند.
خسارت سالانه اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی در سرتاسر جهان 306 میلیارد دلار محاسبه شده و هند یکی از بدترین کشور های آسیب دیده ناشی از بلایای طبیعی در جهان به شمار می رود.
تایمز او ایندیا ادامه داد: تنها در سال گذشته 550 نفر به دلیل وقوع سیل در ایالت بیهار جان خود را از دست دادند در حالی که ایالت های جامو و کشمیر،تامیل نادو و بیهار نیز به دلیل وقوع سیل و باران های سیل آسا زیان های اقتصادی بسیار سنگین نیز متحمل شدند.
هند در کنار زلزله تقریبا همه ساله تحت تاثیر شرایط آب و هوایی شدید همچون توفان، رانش زمین و سیل قرار دارد.
کشاورزی از بخش های بسیار بزرگ اقتصاد در هند است و بلایای طبیعی از جمله سیل و خشکسالی می تواند تاثیرات نامطلوبی بر این بخش بگذارد. زندگی بیش از 60 درصد از مردم هند به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کشاورزی وابسته است.