۴۶ پناهجو در خلیج عدن کشته شدند

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گزارش داد: درپی غرق شدن قایق پناهجویان در خلیج عدن در نزدیکی سواحل یمن، ۴۶ پناهجو کشته و ۱۶ تن دیگر مفقود شدند. در میان پناهجویان جان باخته که احتمالا اتیوپیایی باشند، نام ۹ زن نیز به چشم می‌خورد.

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گزارش داد: درپی غرق شدن قایق پناهجویان در خلیج عدن در نزدیکی سواحل یمن، ۴۶ پناهجو کشته و ۱۶ تن دیگر مفقود شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این آژانس در بیانیه‌ای با اعلام این که نیرو‌های امداد و نجات برخی از پناهجویان را نجات داده اند، افزود: در میان پناهجویان جان باخته که احتمالا اتیوپیایی باشند، نام ۹ زن نیز به چشم می‌خورد.
آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد براساس داده‌هایی که مهاجران نجات یافته در اختیار این نهاد قرار دادند، افزود: این قایق حامل ۸۳ مرد و ۱۷ زن بود که از بندر 'بوساسو' در شمال سومالی عازم یمن بود، اما به دلیل امواج سهمگین، پیش از رسیدن به سواحل این کشور غرق شد.
پناهجویان سومالیایی و اتیوپیایی به دلیل شرایط بی ثباتی سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشورشان و به امید یافتن کارو زندگی بهتر، اقدام به ترک خانه و کاشانه شان می‌کنند.
براساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجران، تا جولای سال گذشته میلادی (مرداد ۹۶) ۵۵ هزار پناهجو از شاخ آفریقا، خود را از مسیر دریای سرخ و خلیج عدن به یمن رسانده‌اند.
براساس داده‌های این نهاد، برای انتقال مهاجران غیر قانونی به یمن تا ماه مارس ۲۰۱۷ (اسفند ۹۶) بیش از ۲ هزار قایق و کشتی به‌کار گرفته شده است.
از سوی دیگر سازمان‌های بین المللی در سال ۲۰۱۴، گزارش دادند، نزدیک به ۹۱ هزار مهاجر سومالیایی و اتیوپیایی از خلیج عدن وارد یمن شدند که این رقم در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب به ۹۲ و ۹۸ هزار تن رسید.