جزییات سرنوشت نیمای 3 ساله

پدر نیمای سه ساله از ماجرایی که برای فرزندش در پارک گلچین تهران در شب ماه رمضان رخ داده بود پرده برداری کرد.

سعید قربانی(پدر نیما) کودک حادثه دیده درباره علل وقوع حادثه می‌گوید: در یکی از شب‌های ماه رمضان برای اینکه نیما پسرم تفریح کند به جزییات سرنوشت نیمای 3 ساله پارک گلچین در خیابان نبرد جنوبی در منطقه 15 که در نزدیکی خانه‌مان است رفتیم.

وی با بیان اینکه در قسمت بازی کودکان، سرسره‌ای تونلی وجود دارد که کودکان از این سرسره بسیار استقبال می‌کنند، ادامه داد: معمولا فاصله بین نرده‌ها در سرسره‌ها حدود 10 سانت است اما در قسمتی از این سرسره فاصله بین دو نرده به حدود سی‌سانت رسیده بود که سبب شد فرزند سه ساله‌ام از این وسیله بازی سقوط کند.

پدر نیما با بیان اینکه فرزندم از سرسره سقوط کرده و سرش به شدت دچار خونریزی شده و در نهایت با کاهش ضریب هوشیاری پسرم به زیر ۱۰ درصد، عمل جراحی روی سرش انجام گرفت، گفت: تمام افرادی که آن‌شب شاهد این حادثه بودند شماره خود را برای اینکه در هر دادگاهی شهادت دهند به ما دادند اما چند روزی از این حادثه گذشته و همچنان این وسیله ناایمن در قسمت وسیله بازی کودکان است و مسئولان پارک نیز بی تفاوت از کنار آن می‌گذرند.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: البته از شهرداری منطقه 15 برای دلجویی با ما تماس گرفتند و قرار شده با ما دیداری داشته باشند و در این جلسه حتما گلایه‌های‌مان را مطرح خواهیم کرد.

بنابراین گزارش، در پیگیری‌ها از روابط عمومی شهرداری منطقه ١٥ آنها اعلام کردند برای بررسی بیشتر قرار است ظهر امروز از این کودک عیادت کنند و با پرس‌وجو درباره این حادثه از والدین وی، در جریان کامل حادثه قرار گیرند.

این در حالی است که زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای‌شهر تهران درباره این حادثه و وجود وسایل ناایمن بازی در بوستان‌های شهر تهران نیز در گفت‌وگویی اعلام کرده است: باید ابعاد این حادثه مورد بررسی قرار گیرد که آیا این حادثه به‌دلیل ناایمن بودن وسیله بازی بوده یا نه اما موضوع ایمنی فضاهای شهری یکی از موضوعات مهمی است که توسط کمیته ایمنی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: پارک‌ها و وسایل بازی پارک‌ها حتما باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد. این در تعهد پیمانکاران است که تمامی تجهیزات مورد بازبینی قرار گیرد و ایمنی آنها چک شود. در صورت هر نقص ایمنی و فرسودگی که احتمال آسیب رسانی به شهروندان را داشته باشد پیمانکار باید بجز جبران خسارت، پاسخگو نیز باشد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که پیش از این نیز معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر چهارم گفته بود: از مهمترین فاکتورهای ارزیابی ایمنی در شهرهای بازی و پارک‌ها سطح فضای بازی، طراحی وسایل، مراقبت و همچنین نحوه نگهداری از وسایل است، بگونه‌ای که سطح زیر وسایل بازی باید به اندازه کافی نرم و حجیم باشد تا هنگام سقوط بچه‌ها، مانع آسیب دیدگی شود.

سیمان، آسفالت ، بتن و سنگ فرش به هیچ عنوان برای سطح زیر وسایل بازی مناسب نبوده و غیرایمن و غیرقابل قبول هستند. چمن، خاک و خاک فشرده نیز نامناسب هستند.

آباد تاکید کرده بود: برای وسایلی که در ارتفاع قرار دارند، حتما باید نرده‌های ایمنی و حفاظ نصب شود. تاب، الاکلنگ و دیگر تجهیزات دارای حرکت، باید در فضایی جدا از محل بازی سایر بچه ها قرار داده شده و هر تاب باید حفاظ مخصوص به خود را داشته باشد. همچنین این وسایل نباید دارای قسمتی باشند که خدای ناکرده سر، دست یا پای آنها داخل وسیله گیر کند. تمامی منافذ مانند پله‌های نردبان سرسره و... نباید کمتر از 9 سانتی متر یا بیشتر از 32 سانتی‌متر باشند و وسایلی با قسمت‌های متحرک نظیر تاب، الاکلنگ نباید دارای قسمتی باشند که دست یا سایر قسمت‌های بدن بچه‌ها در آن گیر کند.