جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

برادر و فرزند ضامن آذربایجانی، کارگر خدماتی شهرداری که دو روز پیش خودش را روبه‌روی شهرداری آبادان آتش زد از جزییات این حادثه می‌گویند.

روزنامه شهروند: برادر و فرزند «ضامن آذربایجانی»، کارگر خدماتی شهرداری که دو روز پیش خودش را روبه‌روی شهرداری آبادان آتش زد از جزییات این حادثه می‌گویند.

جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

بخشی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

از شب ماجرا برایمان بگویید.

مثل همیشه برای رفتن به سر کار آماده شد و رفت. فکر می‌کردیم مانند شب‌های دیگر می‌رود سرکار و برمی‌گردد. باورمان نمی‌شد پدرمان را در آن وضعیت ببینیم. من تک پسرم با دو خواهر ٢٣ساله و ١٦ساله. خودم ٢٥سال دارم و شاغل نیستم. مادر هم خانه‌دار است. اصالتا خوزستانی هستیم و ٢٥سالی می‌شود که در آبادان زندگی می‌کنیم.

وقتی پدرت را دیدی، نپرسیدی چرا دست به این کار زده است؟

پدرم چه بگوید. به تنگ آمده بود. مشکل ما گرسنگی بود، بی‌پولی. حقوق نمی‌دادند.

پزشک معالج در مورد وضعیت پدرتان چه می‌گوید؟

می‌گویند ٨٥درصد سوختگی دارد. با دکترش صحبت کردم، گفتند کمی حالش بهتر شود، می‌فرستند اصفهان، بیمارستان سوختگی.

مسئولان شهرداری پیگیر ماجرا بودند؟

آمدند عیادت و رفتند.

«یاسر» برادر «ضامن آذربایجانی» از روز حادثه گفت:

در زمان خودسوزی برادرتان شما هم در ناحیه بودید؟

١٠-٩سال است که شب‌ها برای کار می‌رویم، برای جمع‌آوری زباله. یک‌دفعه دیدیم دونفر آتش گرفته‌اند. نمی‌دانستیم دنبال کدام‌شان برویم. یکی برادرم بود که از یک موتور بنزین کشیده بود و خودش را آتش زد و دیگری راننده‌ای بود که رفته بود ظرف بنزین را از برادرم بگیرد که آتش گرفته بود. حال برادرم وخیم است اما راننده دچار ٣٥درصد سوختگی است. کارگرها همه آن‌جا بودند. مثل همیشه برای کار رفته بودیم.

چه موضوعی باعث شده برادرتان دست به خودسوزی بزند؟

دختر مریض دارد. هم خودش و هم دخترش آسم دارند. صاحبخانه حکم تخلیه گرفته بود. کرایه‌هایش عقب افتاده است. مشکلات که یکی، دوتا نیست؛ ٨، ٩ماه می‌شود که بیمه‌مان را رد نکرده‌اند. الان وارد برج سه شده‌ایم اما هنوز حقوقی دریافت نکرده‌ایم. واقعا برادرم تحت‌ فشار بود. حتی پول نداشت اسپری آسمش را بخرد. «پول ندارم اسپری آسمم را بخرم، نمی‌دانم اگر سر کار نفسم بگیرد، چه کار کنم.» من اسپری خودم را به او دادم گفت: «پس خودت چه کار می کنی.» گفتم: «خدا کریم است.»

مسئولان شهرداری بعد از این حادثه ماجرا را پیگیری کردند؟

همه آمدند. دارند رسیدگی می‌کنند.- سه‌شنبه یک‌خرداد- یک هیأت ١٠نفره آمد. ساعت ١٢:٣٠ شب بود آمدند برای بازدید از خانه و زندگی برادرم. استاندار، شهردار و... وقتی خانه و زندگی‌اش را دیدند، خیلی ناراحت شدند. بعضی‌های‌شان گریه کردند. شهردار، استاندار و فرماندار گفته‌اند اگر پزشک‌ها اجازه بدهند با هواپیما و آمبولانس برادرم را می‌برند اصفهان برای معالجه. گفتند: «نگران مخارجش نباشید. بهترین پزشکان را برای معالجه می‌آوریم .

از وضعیت برادرتان بگویید.

با خداست. برایش دعا کنید. پزشک‌ها گفته‌اند با این میزان سوختگی تنها ١٥درصد امید به زنده‌‌ماندنش است.

فواد دریس‌فرد، نایب‌رئیس شورای شهر آبادان در مورد ماجرای شهرداری آبادان می‌گوید: «آذربایجانی یکی از کارگران بخش خدماتی منطقه٣ شهرداری آبادان است که به گفته خودش به دلیل مشکلات معیشتی دست به خودسوزی زده است.»