ویروس خفاش 10 نفر را در هند کشت

دهلی نو - ایرنا - یک نوع ویروس کشنده به نام نیپا که از خفاش میوه خوار به انسان منتقل می شود تاکنون 10نفر را در ایالت کرالا در حاشیه غربی هند در ساحل دریای عبری به کام مرگ کشانده است.

ویروس خفاش 10 نفر را در هند کشت

به گزارش ایرنا در روز چهارشنبه به نقل از رسانه های هند، کی کی شالجا تیچر وزیر بهداشت ایالت کرالا گفت: از میان 18 نفری که به دلیل ابتلا به تب شدید و هذیان به بیمارستان های این ایالت مراجعه کرده اند ده تن از جمله یک پرستار جان خود را از دست دادند.

وی گفت حال دو نفر دیگر نیز که به این ویروس جدید بسیار کشنده مبتلا شده اند وخیم گزارش شده است.

به دلیل شیوع سریع این ویروس، ایالت کرالا به حالت آماده باش درآمده است و دو اتاق کنترل بیماری در این ایالت ایجاد شده است.

دولت مرکزی هند نیز یک تیم پزشکی برای کمک به کنترل این بیماری به کرالا اعزام کرده است.

دکتر «آتول گوگیا» پزشک در دهلی نو می گوید: معمولا به این بیماری عفونت «زونوتیک» گفته می شود که در حیوانات مشاهده می شود. از خفاش و خوک هم به انسان منتقل می شود، البته این ویروس از انسان به انسان هم منتقل می شود.برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری 94 نفر از کسانی که با بیماران ناشی از این ویروس در ارتباط بوده اند در قرنطینه نگهداری می شوند.

این درحالی است که از مقامات در ایالت های مجاور درخواست شده است تا مسافرانی که از کرلا وارد سایر مناطق می شوند را کنترل کنند.

پزشکان اعلام کرده اند اگر کنترل این ویروس به خوبی انجام نشود امکان دارد در دو یا سه روز آینده ، به شهر مومبای پایتخت تجاری هند برسد.

تب شدید، سردرد و حالت تهوع از علائم ابتلا به این ویروس است. واکسن مخصوص برای پیشگیری از این بیماری هنوز کشف نشده است.

حالت تهوع و رفتارهای غیرطبیعی از علایم ابتلا به این ویروس به شمار می رود.

اگر بیماری به مغز سرایت کند احتمال مرگ و میر، به بیش از 30 درصد افزایش خواهد یافت.

این ویروس نخستین بار در سال 1998 میلادی در منطقه«کامیون سون نیپا» در مالزی مشاهده شد و به نام آن منطقه نیپا نامگذاری شده است. شیوع این ویروس سال 2001 و 2007 در ایالت بنگال غربی در شمال غربی هند گزارش شده است. مقامات بهداشتی از مردم خواسته اند از تماس با خوک و حضور در اماکنی که خفاش وجود دارد خودداری کنند.

به گردشگران خارجی نیز توصیه شده است فعلا از سفر به این ایالت خودداری کنند.