مسمومیت با قارچ‌های خودرو به ۱۰۶ نفر رسید

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان اظهار کرد: آمار مسمومیت با قارچ‌های خودرو به 106 نفر رسید.

خبرگزاری ایسنا: رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان اظهار کرد: آمار مسمومیت با قارچ‌های خودرو به 106 نفر رسید.

اصغر جعفری با اشاره به اینکه آمار مسمومیت با قارچ در استان زنجان تا امروز 2 خرداد، برابر با 106 نفر بوده است، گفت: از این تعداد 54 نفر خانم و 52 نفر آقا بودند .

وی ادامه داد: از این تعداد، افراد بستری شده در استان 2 نفر بیمارستان ولیعصر (عج) و افراد بستری شده خارج از استان 7 نفر بوده‌اند که 3 نفر در بیمارستان لقمان تهران و 4 نفر نمازی شیراز است .

جعفری با اشاره به اینکه خوشبختانه هیچ فرد فوتی یا مستعد پیوند کبد در استان وجود ندارد، گفت: از مصرف قارچ‌های کوهی و خودرو که به‌صورت فله‌ای توسط افراد عادی در بازارچه‌ها و کنار جاده‌ها به فروش می‌رسد خودداری کرده و فقط از قارچ‌های پرورشی با بسته‌بندی بهداشتی استفاده کنید .

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان افزود: مصرف و حتی لمس قارچ های سمی می‌تواند باعث بروز مسمومیت، نارسایی کبدی و حتی مرگ شود. تنها از قارچ هایی که در فروشگاه های معتبر و در بسته بندی های بهداشتی عرضه می شوند، استفاده کنید .

وی با اشاره به اینکه، قارچ‌های سمی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به قارچ‌های خوراکی دارند، تصریح کرد: شناسایی و تشخیص قارچ‌های خوراکی و نوع سمی از طریق شکل و خصوصیات ظاهری امکان‌پذیر نبوده و فقط در آزمایشگاه میسر است .

این مسئول خاطرنشان کرد: به توصیه‌های برخی افراد عادی در تشخیص انواع سمی از خوراکی قارچ توجه نکنید. شناسایی انواع خوراکی قارچ بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه امکان‌پذیر نیست.