انفجار در قائمشهر تکذیب شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر وقوع انفجار براثر حفاری غیرمجاز در منطقه گردکوه این شهر را تکذیب کرد.

خبرگزاری ایرنا: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر وقوع انفجار براثر حفاری غیرمجاز در منطقه گردکوه این شهر را تکذیب کرد.

محسن باستانی گفت: هیچگونه حفاری غیرمجاز و استفاده از مواد انفجاری برای این منظور در تپه گردکوه صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: تمام مطالبی که در این خصوص در فضای مجازی منتشر شد شایعه است و خبری از حفاری در این منطقه نیست.

برخی شبکه های اجتماعی، انفجار شامگاه یکشنبه در منطقه سمنادشت قائمشهر را به دلیل حفاری غیر مجاز به برخی افراد برای رسیدن به آثار باستانی تپه گردکوه نسبت دادند.

رئیس اداره میراث فرهنگی قائمشهر در پاسخ به این پرسش که شبکه های مجازی ادعا کردند که حفاری غیر مجازی نیز اخیرا در این تپه انجام شد ، اظهار داشت : هیچگونه حفاری در این منطقه انجام نشد.

وی اضافه کرد : تیم حافظت از آثار باستانی به صورت مداوم و شبانه روزی از تپه باستانی گردکوه مراقبت و حفاظت می کنند تا آثار باستانی احتمالی در این منطقه مصون بماند.

نخستین کاووش تپه باستانی گردکوه در سال 1387 انجام شد که در آن مرحله اسکلت ، ظروف و اشیای متعلق به هزاره سوم در محل کشف شده بود .

کارشناسان میراث فرهنگی در آن زمان قدمت آثار کشف شده در این تپه را بیشتر از پنج هزار سال برآورد کردند ، آثاری که به گفته باستانی بعد از انجام کاووش به دلیل نبود موزه ای در قائمشهر ، به گنجینه ساری منتقل شد .

انفجار نامشخص از نارنجک تا شهاب سنگ

انفجار شی نامشخص حوالی نیمه شب گذشته در منطقه سمنادشت قائمشهر علاوه بر ایجاد لرزش شدید در بسیاری از مناطق این شهر حفره ای به عمق 40 سانتی متر در وسعتی سه متر مربع در آسفالت محل انفجار ایجاد کرد.

اولین گمانه زنی در فضای مجازی در باره این انفجار ، سقوط شهاب سنگ بود و استدلال مطرح کنندگان این گمانه زنی هم صدا شدید انفجار بوده است که در تمامی مناطق شهری قائمشهر شنیده شد.

برخی از افراد نیز از احتمال ترک برداشته شدن خود به خودی آسفالت ، انفجار نارنجک و دیگر مواد انفجاری سخن به میان آوردند ولی شاهدان عینی که بلافاصله در محل حضور یافتند اعلام کردند که هیچ اثری از شی منفجر شده مشاهده نکردند .

گمانه زنی در باره ارتباط انفجار با محوطه باستانی گردکوه تازه ترین شایعه ای است که در قائمشهر رواج یافته است و در صورتی که مسئولان به سکوتشان ادامه دهند ، گمانه زنی های بعدی از راه خواهد رسید.