نجار:جلسه شورای عالی مدیریت بحران در کرمان تشکیل شد

تهران- ایرنا- معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل جلسه شورای عالی مدیریت بحران در استان کرمان خبر داد و گفت: این جلسه بدنبال وقوع زلزله صبح امروز این جلسه با حضور مقامات استانی تشکیل شد.

اسماعیل نجار روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با وقوع این زلزله گروه های ویژه به منطقه اعزام شده است.

نجار افزود: تاکنون تلفات جانی گزارش نشده است اما تعدادی از هموطنان این استان مصدوم شده اند.

زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین، ساعت 6:2 دقیقه صبح جمعه کرمان را لرزاند.

روار در 140 کیلومتری شمال استان کرمان قرار دارد .

رئیس جمهوری در تماس تلفنی با وزیر کشور در جریان آخرین وضعیت زلزله استان کرمان قرار گرفت و دستورات لازم را به منظور امدادرسانی و کمک به زلزله زدگان صادر کرد.

در پی وقوع این زلزله ، امیر سرتیپ دوم ستاد، شاهین تقی خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: یکان های مستقر در استان کرمان در پی ابلاغ دستور فرمانده کل ارتش برای هر گونه کمک رسانی در مناطق زلزله زده این استان آمادگی کامل دارند.

استاندار کرمان نیز با بیان اینکه در اثر زمین لرزه 6.1 ریشتری هجدک راور به برخی ساختمان های قدیمی، دام های موجود این منطقه و زیرساخت های کشاورزی از جمله قنات ها خسارت وارد شده است ،گفت: در حال برآورد و بررسی خسارت مالی زمین لرزه هجدک هستیم.

مجید اشرف گنجویی، معاون جمعیت هلال احمر استان کرمان هم با اشاره به وارد شدن بیشترین خسارت زمین لرزه به روستای گورگ از توابع هجدک در شهرستان راور گفت: تاکنون 40 واحد مسکونی قدیمی در این منطقه خسارت دیده است.

خلیل همایی راد ، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان نیز اظهار کرد:منابع اطلاعاتی، کلانتری ها و پایگاه های مقاومت از اولین دقایق بروز حادثه فعال شده اند و هرگونه اخبار و اطلاعات از آسیبها و خسارت احتمالی را اعلام می کنند.

همایی راد گفت:با توجه به اینکه برخی از مردم در کرمان و شهرهای اطراف، خانه های خود را ترک کرده و در سطح معابر و خیابانها حضور یافته اند، واحدهای گشتی پلیس و راهنمایی و رانندگی با حداکثر ظرفیت خود در سطح شهرها حضور دارند تا در راستای کنترل ترافیک، سهولت رفت و آمد و تامین امنیت عمومی اقدام کنند.

وی تاکید کرد: پلیس آگاهی و گشت های غیرمحسوس برای جلوگیری از سرقت وارد عمل شده اند که اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

و اما سید محمد صابری ، مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان کرمان اظهار کرد:38 نفر در هنگام فرار از ساختمانها در هنگام زلزله یا به دلیل ترس از وقوع این رخداد، دچار آسیب دیدگی شدند و به اورژانس کرمان مراجعه کردند.

بر اساس این گزارش ، شاهین فتحی ، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر به ایرنا اظهار کرد:عملیات اسکان اضطراری زلزله زدگان کرمان آغاز شد و عملیات بارگیری چادر از استان های معین برای رساندن به این استان در حال انجام است.