۷۵۰۰درخت کهن چهارمحال وبختیاری خاکسترشد

شهرکرد- ایرنا- رئیس جهادکشاورزی شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری، تعداد درختان مثمر و کهن خاکستر شده در آتش سوزی جمعه گذشته را ۷ هزار و ۵۰۰ اصله از درختان بارور آلوچه، گردو و بادام عنوان کرد.

7500درخت کهن چهارمحال وبختیاری خاکسترشد
۷۵۰۰درخت کهن چهارمحال وبختیاری خاکسترشد

باقر باقری قهفرخی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارکرد: طبق برآورد کارشناسان جهادکشاورزی، ۲۵هکتار از باغات مثمر در آتش سوخت که به طور میانگین در هر هکتار ۴۰۰ اصله درخت آلوچه و ۱۰۰ اصله گردو و بادام کهن و مثمر وجود داشت.

وی خسارت ناشی از آتش سوزی را ۲۰ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: به دلیل شدت سوختگی، تنها حذف و جایگزینی نهال برای احیای باغات ممکن است.

وی مدیریت ضعیف بهره برداران در جمع آوری برگ و شاخه های خشک و تمیز نکردن آبشخور باغات حادثه دیده را علت گستردگی آتش سوزی اعلام کرد و گفت: شدت باد پاییزی و سخت گذر بودن مسیر دسترسی به آتش از دیگر عوامل در شدت آتش سوزی بوده است.

وی آتش سوزی را در مناطق و مزارع 'درازدره '، مزارع بر'آفتاب چنینه' ، 'نسرم چنینه' و 'قاراقولاق' عنوان کرد که بگفته وی بیش از ۵ کیلومتر از حد فاصل شهر بن تا روستای بابا پیراحمد طعمه حریق شد.

به گزارش ایرنا، ظهر جمعه بخشی از باغات شهرستان بن طعمه حریق شد که این آتش سوزی تا پاسی از شب نیز ادامه داشت، اما در نهایت ۱۵۰ نفر از نیروهای امدادی، خدماتی و مردمی آتش را مهار کردند.

شهرستان بن ۲ هزار و ۷۰۷ هکتار باغ دارد که ۷ درصد مجموع باغات استان چهارمحال و بختیاری را شامل می شود و بخش وسیعی از این باغات به محصولاتی از جمله هلو، گردو و بادام اختصاص دارد.

شهر بن ۲۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.