انفجار مین در ثلاث باباجانی و شهادت یک تن

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی گفت: اعضای تیم خنثی سازی مین روز گذشته (شنبه) مشغول پاکسازی منطقه عمومی ازگله بودند که یک قبضه مین منفجر شد و یکی از اعضای این ستاد به شهادت رسید و یکی دیگر از آنان مجروح شد.

انفجار مین در ثلاث باباجانی و شهادت یک تن
انفجار مین در ثلاث باباجانی و شهادت یک تن

علی اکبر اکبری روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه در منطقه عمومی ازگله مقادیری مین از دوران جنگ تحمیلی به جا مانده است، افزود: ستاد پاکسازی مین از مدتی قبل مشغول پاکسازی این منطقه هستند که متاسفانه یک قبضه از آن روز شنبه منفجر شد.

به گفته او، مجروح این حادثه نیز به بیمارستان کرمانشاه اعزام شد که حال عمومی او رضایت بخش است.

شهرستان مرزی ثلاث باباجانی با ۳۸ هزار نفر جمعیت در ۱۳۶ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

این شهرستان که سال ۸۱ از جوانرود منفک و به شهرستانی مستقل تبدیل شده است، هزار و ۴۱۸ کیلومتر مساحت دارد و ۳۸ هزار نفر در قالب ۱۲ هزار خانوار در این شهرستان سکونت دارند.

شهرستان ثلاث باباجانی دارای ۲ بخش مرکزی و ازگله، ۲۰۶ روستا و ۲ شهر تازه آباد با ۱۸هزار نفر جمعیت و ازگله با ۲ هزار نفر جمعیت است.

این شهرستان ۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و فعالیت تجاری و بازرگانی در گمرک و بازارچه شیخ صله در این شهرستان انجام می شود.

در جریان جنگ تحمیلی ۱۶ میلیون مین در بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین های مناطق مرزی کشورمان توسط رژیم بعث عراق کار گذاشته شد که ۷۰۰ هزار هکتار معادل ۱۷ درصد آن در استان کرمانشاه قرار دارد.

استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که در طول هشت سال دفاع مقدس به طور مستقیم درگیر جنگ بود.