آینده تولید گندم در خطر است/ سازمان مدیریت در پرداخت مطالبات گندمکاران عجله کند

مجری طرح گندم گفت:از سازمان مدیریت و برنامه ریزی تقاضا دارم که مطالبات گندمکاران را هر چه سریع تر پرداخت کنند تا کشاورزان در کشت محصول با مشکلات مواجه نشوند.

آینده تولید گندم در خطر است سازمان مدیریت در پرداخت مطالبات گندمکاران عجله کند
آینده تولید گندم در خطر است سازمان مدیریت در پرداخت مطالبات گندمکاران عجله کند

اسماعیل اسفندیار پور مجری طرح گندم در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با انتقاد نسبت به پرداخت مطالبات گندمکاران اظهار کرد:گندمکاران اقلیم سردسیر برای آغاز کشت جدید و تامین کود شیمیایی، بذر، عملیات کشت و آماده کردن زمین نیاز به نقدینگی دارند تا بتوانند با دلگرمی بیشتری به امر تولید بپردازند.

وی افزود: از سازمان مدیریت و برنامه ریزی تقاضا دارم که مابقی مطالبات گندمکاران را هر چه سریع تر پرداخت کنند تا کشاورزان مناطق سرد در کشت محصول با مشکلات جدی مواجه نشوند.

اسفندیار پور نسبت به آینده تولید گندم احساس خطر کرد و گفت: با وجود آنکه میزان تولید و ذخایر گندم به میزان مطلوبی رسیده اما پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان امری ضروری است .

مجری طرح گندم با اشاره به آخرین وضع خرید تضمینی گندم بیان کرد: از ابتدای فصل برداشت ۸ میلیون و ۸۵۰ هزارتن گندم با ارزش بالغ بر ۱۱ هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان از گندمکاران ۳۱ استان خریداری شد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تاکنون ۷ هزار و ۶۸۸ میلیارد تومان معادل ۶۷ درصد کل بهای گندم به حساب کشاورزان واریز شده است.

به گفته وی تا پایان فصل برداشت پیش بینی می شود که میزان خرید تضمینی گندم به ۹ میلیون تن برسد.

اسفندیار پور با بیان اینکه۸ میلیون تن گندم در سیلوها باقی است، اظهار کرد: مجموع مصرف آرد خبازی ها  ۸ میلیون و ۵۰۰ هزارتن بوده که تا کنون بیش از این میزان گندم از کشاورزان خریداری شده و این میزان جوابگوی نیاز کشور تا یک سال آینده است.

مجری طرح گندم با اشاره به ضرورت رویکرد کاهش سطح زیر کشت گندم بیان کرد: طی چند سال اخیر در مجموع ۵۵۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم و آبی کاهش یافت که این سیاست در کنار حمایت از گندمکاران باید استمرار یابد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:  با توجه به آنکه نرخ گندم در بازارهای جهانی بسیار پایین است از این رو صادرات محصول مزیت قیمتی ندارد و تنها در حد نیاز داخل باید گندم تولید کنیم.

۶۷ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد