توزیع ۶۷۵ ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان

زاهدان - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: ۶۷۵ عدد ماسک از ۱۲ مرداد تاکنون میان مردم توفان زده شهرستان نیمروز در شمال استان توزیع شده است.

توزیع 675 ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان
توزیع ۶۷۵ ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان

رسول راشکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از دوشنبه هفته گذشته همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک و حرکت شن های روان در شهرستان های شمالی استان نیروهای عملیاتی هلال احمر در منطقه حاضر و خدمات رسانی به مردم را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: با توجه به تداوم وزش باد شدید همراه با گرد و خاک امدادرسانی به مردم شمال استان همچنان ادامه دارد.

به گفته رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمالی استان را در شبانه روز گذشته به حدود پنج برابر حد مجاز رساند.

علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت ۶۶۲ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد.

وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت ۸۳ کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به چهار هزار متر و زابل پنج هزار متر کاهش داد.

وی افزود: باد شدید و گرد و خاکی که از روز دوشنبه در شمال استان آغاز شده همچنان تا اواخر وقت امروز تداوم دارد.

به گزارش ایرنا بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) و ۱۹ شهرستان و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.